Directed by
Rod Hardy | ... | (as Rodney K. Hardy) |
George Miller |
Writing Credits (WGA)
Daniel Defoe | ... | (novel) |
Christopher Lofton | ... | (screenplay) and |
Tracy Keenan Wynn | ... | (screenplay) and |
Christopher Canaan | ... | (screenplay) |
Cast (in credits order)
Pierce Brosnan | ... | Robinson Crusoe | |
William Takaku | ... | Man Friday | |
Polly Walker | ... | Mary McGregor | |
Ian Hart | ... | Daniel Defoe | |
James Frain | ... | Robert / Defoe's Publisher | |
Damian Lewis | ... | Patrick Connor | |
Ben Robertson | ... | James / Patrick's Brother | |
Martin Grace | ... | Captain Braga | |
Sean Brosnan | ... | Cabin Boy | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Lysette Anthony | ... | Mrs. Crusoe | |
Tim McMullan | ... | Crusoe's Second (as Tim McMulian) | |
Mal Tobias | ... | Patrick Connor's Second | |
Jim Clark | ... | Slave Ship Captain (voice) (uncredited) |
Produced by
Simon Bosanquet | ... | co-producer |
Robert Halmi Sr. | ... | executive producer |
Njeri Karago | ... | producer |
Bob Weinstein | ... | executive producer |
Harvey Weinstein | ... | executive producer |
Timothy White | ... | co-producer (as Tim White) |
Music by
Jennie Muskett |
Cinematography by
David Connell | ... | director of photography |
Editing by
Sue Blainey | ||
Richard Bracken | ||
Tod Scott Brody | ||
Gregg Featherman | ||
Keith Reamer | ||
Kevin Stitt | ||
David Zieff |
Production Design by
John Beard | ||
Leslie Binns |
Art Direction by
Peter Kendall | ||
Geoff Richardson |
Costume Design by
Lesley Neufeld | ... | (as Lesley Nicholson) |
Richard Pointing |
Makeup Department
Joan Hills | ... | chief makeup artist: UK |
Steven Mack | ... | hair department head |
Cheryl Newton | ... | wig maker |
Martha Preciado | ... | key makeup artist |
Jeanette Stamp | ... | makeup artist: UK |
Production Management
Tod Scott Brody | ... | post-production supervisor |
Issy Shabtay | ... | production manager |
James A. Westman | ... | production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Clare Awdry | ... | third assistant director: UK |
Jonathan Benson | ... | first assistant director: UK |
Christopher Brosnan | ... | third assistant director |
Guy Campbell | ... | second assistant director |
Antony Ford | ... | second assistant director: UK |
Bob Howard | ... | first assistant director |
Brandon James | ... | second assistant director |
Emma Schofield | ... | assistant director: second unit |
Chris Webb | ... | first assistant director |
Art Department
Ben Bauer | ... | assistant stand-by props |
Thomas Binns | ... | art department coordinator |
Campbell Burdon | ... | construction manager |
Ray Chan | ... | assistant art director |
Cassandra Colson | ... | set finisher |
Kate Joyce | ... | scenic artist |
Zlatko Koswamavic | ... | assistant stand-by props |
Peter Verard | ... | construction manager: UK |
Harry Zettel | ... | stand-by props |
Sound Department
Stephen Barden | ... | sound |
Jennifer L. Dunnington | ... | assistant sound editor |
Keith Elliott | ... | re-recording mixer |
Stuart Emanuel | ... | sound editor |
Nelson Ferreira | ... | sound editor |
Paul Germann | ... | sound editor |
Stephen Haggerty | ... | boom operator (as Steve 'Red' Haggerty) |
Wendy Hedin | ... | supervising sound editor |
Mark L. Mangino | ... | sound effects editor |
Gerry Nucifora | ... | boom operator: Sydney |
Ben Osmo | ... | sound recordist: Pick Ups Sydney only |
Daniel Pellerin | ... | re-recording mixer |
Andrew Ramage | ... | sound recordist |
John Schiefelbein | ... | sound mixer |
Michael Shore | ... | dialogue editor |
David Stephenson | ... | sound mixer: UK |
Steven Ticknor | ... | sound effects editor |
Todd Warren | ... | re-recording mixer |
Brad Zoern | ... | re-recording mixer |
Special Effects by
Steve Courtley | ... | special effects |
Pauline Grebert | ... | special effects |
Garth Inns | ... | special effects supervisor |
Tad Pride | ... | special effects |
Conrad Rothmann | ... | special effects |
Greg Skipper | ... | special effects |
Arthur Spink Jr. | ... | special effects (as Arthur Spink) |
Bob Wenger | ... | special effects |
Visual Effects by
John Coats | ... | visual effects cameraman (as John Coates) |
David Fogg | ... | assistant visual effects cameraman |
Peter Juneau | ... | plate and optical effects cameraman |
Dee McClelland | ... | telecine colorist dailies |
John P. Mesa | ... | visual effects supervisor |
Stunts
Pat Banta | ... | stunt coordinator (as Patrick Banta) |
Daniel Cassell | ... | stunt player |
Francis Kalana | ... | stunt player |
Clarence Pangkava | ... | stunt player |
Carlos Spivey | ... | stunt player |
Pat Banta | ... | stunt double: Pierce Brosnan (uncredited) |
Richard Bonehill | ... | fight double (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Pete Cavaciuti | ... | steadicam operator: UK |
Ian Dewhurst | ... | gaffer |
Bob Greene | ... | still photographer |
Terry Howells | ... | assistant camera: second unit |
Angus Hudson | ... | focus puller: Steadicam, UK |
Martin Hume | ... | camera operator: Sydney |
Jonas Juhanson | ... | key rigging grip (as Jo Juhanson) |
David Litchfield | ... | assistant grip |
Danny Lockett | ... | assistant grip / grip |
Ian McMillan | ... | second assistant camera |
Daryl Pearson | ... | best boy electric |
Ian Plummer | ... | gaffer: Sydney |
Mark Ramsey | ... | grip |
Jem Rayner | ... | camera operator: underwater unit |
Dave Ridout | ... | best boy: UK / electrician |
Greg Ryan | ... | second camera operator |
Dick Tummel | ... | gaffer |
John Ward | ... | director of photography: additional photography |
Jem Rayner | ... | underwater camera operator (uncredited) |
Ian Speed | ... | libra technician (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Jenny Campbell | ... | costume supervisor: Sydney |
Jenny Chinner | ... | seamstress |
Carel Fillmer | ... | wardrobe assistant: Sydney |
Vicki Friedman | ... | costume supervisor |
Steven Kirkby | ... | wardrobe master: UK |
Rosemary Lis | ... | wardrobe mistress: UK (as Rosemary Worth) |
Editorial Department
Donna Donato | ... | assistant editor |
Cathy Rait | ... | color timer |
Jeff Cahn | ... | assistant editor (uncredited) |
Location Management
Bill Darby | ... | location manager: UK |
Music Department
Lawrence Ashmore | ... | additional orchestrator |
John Bell | ... | additional orchestrator |
James Flatto | ... | additional music editor (as Jim Flato) |
Geoff Foster | ... | music mixer / music recordist |
Earl Ghaffari | ... | additional music editor |
Andrew Glen | ... | music editor |
Ricky Graham | ... | assistant: Geoff Foster |
George Hamer | ... | orchestra contractor |
Claire Lewis | ... | assistant: Geoff Foster |
Ian MacPherson | ... | conductor / orchestrator |
Kim Naves | ... | additional music editor |
Matt Palmer | ... | assistant music editor |
Maggie Rodford | ... | music supervisor: Air-Edel Associates |
Tony Stanton | ... | music preparation |
Script and Continuity Department
Jenny Quigley | ... | script supervisor |
Transportation Department
Ranald MacLurkin | ... | transportation coordinator |
Additional Crew
Joseph T. Aidala | ... | delivery coordinator |
David Allsberry | ... | animal trainer |
Libbie Barr | ... | script supervisor: UK |
Erica Bensly | ... | production coordinator: UK |
Glenda Carpenter | ... | production coordinator |
Kate Dennis | ... | script supervisor: Sydney |
Annie Gilhooly | ... | production secretary (as Anna Gilhooly) |
Caragh Heenan | ... | bird wrangler |
Seumus Heenan | ... | bird wrangler |
Betty Linn | ... | dog wrangler |
Christina O'Shea-Daly | ... | assistant to producer |
Emily Saunders | ... | production secretary |
Jill Steele | ... | production accountant (as Jillian Steele) |
Michele Tandy | ... | production accountant: UK |
Graham Ware Jr. | ... | Wrangler |
Aaron Wilson | ... | unit coordinator |
Brett Hardy | ... | assistant to director (uncredited) |
Andrew Jack | ... | dialogue coach: adr (uncredited) |