- Won 1 BAFTA Film Award. Another 5 wins & 65 nominations.
- See more »
Photos and Videos
Cast verified as complete
Chris Hemsworth | ... |
James Hunt
|
|
Daniel Brühl | ... |
Niki Lauda
|
|
Olivia Wilde | ... |
Suzy Miller
|
|
Alexandra Maria Lara | ... |
Marlene Lauda
|
|
Pierfrancesco Favino | ... |
Clay Regazzoni
|
|
David Calder | ... |
Louis Stanley
|
|
Natalie Dormer | ... |
Nurse Gemma
|
|
Stephen Mangan | ... |
Alastair Caldwell
|
|
Christian McKay | ... |
Lord Hesketh
|
|
Alistair Petrie | ... |
Stirling Moss
|
|
Julian Rhind-Tutt | ... |
Anthony 'Bubbles' Horsley
|
|
Colin Stinton | ... |
Teddy Mayer
|
|
Jamie de Courcey | ... |
Harvey 'Doc' Postlethwaite
|
|
Augusto Dallara | ... |
Enzo Ferrari
(as Augusto Dall'ara)
|
|
Ilario Calvo | ... |
Luca Di Montezemolo
|
|
Patrick Baladi | ... |
John Hogan
|
|
Vincent Riotta | ... |
Lauda's Mechanic
|
|
Martin Savage | ... |
McLaren Mechanic
|
|
Jamie Sives | ... |
BRM Mechanic
|
|
Simon Taylor | ... |
English Race Announcer
|
|
Robert Christopher Austin | ... |
Brett Lunger
(as Rob Austin)
|
|
Tom Wlaschiha | ... |
Harald Ertl
|
|
Cristian Solimeno | ... |
Arturo Merzario
|
|
James Norton | ... |
Guy Edwards
|
|
Joséphine de La Baume | ... |
Agnes Bonnet
(as Josephine De La Baume)
|
|
Geoffrey Streatfeild | ... |
Peter Hunt
(as Geoffrey Streatfield)
|
|
Julien Vialon | ... |
Peter Metternich
|
|
Douglas Reith | ... |
Awards Presenter
|
|
Polly Brindle | ... |
Hunt's Awards Girlfriend
(as Polly Furnival)
|
|
Brooke Johnston | ... |
Pan Am Stewardess
|
|
Hannah Britland | ... |
BOAC Stewardess
|
|
Lisa McAllister | ... |
BOAC Stewardess
|
|
Hans-Eckart Eckhardt | ... |
Lauda's Grandfather
|
|
Vanessa Zachos | ... |
Female Hunt Fan
|
|
Xavier Laurent | ... |
Test Driver
|
|
Val Jobara | ... |
Test Driver
|
|
Zack Niizato | ... |
Hasemi
|
|
Akira Koieyama | ... |
Takahara
|
|
Klaus D. Mund | ... |
Niki's German Doctor
|
|
Folker Banik | ... |
German Doctor
|
|
Andreas Engelmann | ... |
German Priest
|
|
Christopher Wolert | ... |
German Fan
|
|
Jochen Kolenda | ... |
German GP Marshall
|
|
Roger Nevares | ... |
Spanish Official
|
|
Vanda Dadras | ... |
Guest of Curd Jürgens
|
|
Raffaello Degruttola | ... |
Giovanni
|
|
Luca Matteo Zizzari | ... |
Italian Passenger
(as Luca Zizzari)
|
|
Alastair Caldwell | ... |
FIA Offical
|
|
Alan Bayer | ... |
French Photographer
|
|
Joe Ferrara | ... |
Brazilian Commentator
|
|
Bob Constanduros | ... |
Crystal Palace Race Announcer (voice)
|
|
Christian Feist | ... |
German Race Announcer
|
|
Marco Canadea | ... |
Italian Race Announcer
|
|
Eiji Mihara | ... |
Japanese Announcer
|
|
Demetri Goritsas | ... |
American Journalist
|
|
Jay Simpson | ... |
British Journalist
|
|
Philippe Spall | ... |
French Journalist
|
|
Erich Redman | ... |
German Journalist
|
|
Marcello Walton | ... |
Italian Journalist
|
|
Masashi Fujimoto | ... |
Japanese Journalist
|
|
Roberto Cavazos | ... |
Spanish Journalist
(as Rob Cavazos)
|
|
Paolo Barone | ... |
Ferrari Mechanic
|
|
Francesco Fronte | ... |
Ferrari Mechanic
|
|
Morris Minelli | ... |
Ferrari Mechanic
(as Morris Morrison)
|
|
Luca Naddeo | ... |
Ferrari Mechanic
|
|
Marco Napoli | ... |
Ferrari Mechanic
|
|
Cristian Stelluti | ... |
Ferrari Mechanic
(as Christian Stelluti)
|
|
Scott Hopkins | ... |
McLaren Mechanic
|
|
Matthew Watkinson | ... |
McLaren Mechanic
|
|
Anthony Wolfe | ... |
McLaren Mechanic
|
|
Jeremy Wolfe | ... |
McLaren Mechanic
|
|
Mark Postgate | ... |
McLaren Mechanic
(as Mark Wright)
|
|
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Lee Asquith-Coe | ... |
Fiji Pit Crew (uncredited)
|
|
Eddie Bagayawa | ... |
Press Cameraman (uncredited)
|
|
Gordon Bibby | ... |
Cheering Spectator (uncredited)
|
|
Thomas Binder | ... |
Wedding Guest (uncredited)
|
|
Hannah Brackstone-Brown | ... |
German Grid Girl (uncredited)
|
|
Alexander Bracq | ... |
South African Fan / German Fan / Spectator (uncredited)
|
|
Pablo Bubar | ... |
Smiley Reporter (uncredited)
|
|
Ray Burnet | ... |
Max Moseley (uncredited)
|
|
Roddy Button | ... |
Michael Parkinson (uncredited)
|
|
Robert Cambrinus | ... |
Austrian Registrar (uncredited)
|
|
Neil Chapelhow | ... |
Carlos Reutemann (uncredited)
|
|
Daniel Chapple | ... |
German Police Officer (uncredited)
|
|
Selina Chiu | ... |
Hunt's Oriental Girlfriend (uncredited)
|
|
Siong Loong Choong | ... |
Japanese Press (uncredited)
|
|
Errol Clayton | ... |
F3 Racing Driver (uncredited)
|
|
Bern Collaço | ... |
Italian Spectator (uncredited)
|
|
Gary Comerford | ... |
Commentator (uncredited)
|
|
Kenneth Coombs | ... |
FIA Official (uncredited)
|
|
Chris Cowlin | ... |
German Ambulance Man (uncredited)
|
|
Lee Craven | ... |
German C Class (uncredited)
|
|
Graham Curry | ... |
German Police Officer (uncredited)
|
|
Philippe D'Imperio | ... |
Jean-Pierre Beltoise (uncredited)
|
|
Butchy Davy | ... |
John Watson (uncredited)
|
|
Kristofer Dayne | ... |
Mario Andretti (uncredited)
|
|
Alessandro De Marco | ... |
Daniele Audetto (uncredited)
|
|
Filippo Delaunay | ... |
Formula 3 Driver (uncredited)
|
|
Morgan Delle Piane | ... |
Flight Attendant (uncredited)
|
|
Lukas DiSparrow | ... |
Aficionado (uncredited)
|
|
James Ducker | ... |
Press Photographer (uncredited)
|
|
John Duggan | ... |
Journalist (uncredited)
|
|
Jason Ebelthite | ... |
Italian Journalist (uncredited)
|
|
Guinevere Edwards | ... |
Extra (uncredited)
|
|
Rain Elwood | ... |
Hunts German Girlfriend (uncredited)
|
|
Helen Evans | ... |
Crowd (uncredited)
|
|
Daniel Farrow | ... |
Race Spectator (uncredited)
|
|
Caspian Faye | ... |
V.I.P. Spectator (uncredited)
|
|
Rebecca Ferdinando | ... |
Maid of Honour (uncredited)
|
|
Joanna Finata | ... |
Italian Spectator (uncredited)
|
|
Robert Finlay | ... |
Gunnar Nilsson (uncredited)
|
|
Jake Francis | ... |
Race Official (uncredited)
|
|
Jensen Freeman | ... |
German Police Officer (uncredited)
|
|
Ricardo Freitas | ... |
International Journalist (uncredited)
|
|
Nigel Genis | ... |
Barbecue Chef (uncredited)
|
|
Robin George | ... |
French Grand Prix Race Commentator (uncredited)
|
|
Kyriakos Georgiou | ... |
Press Photographer (uncredited)
|
|
Alex Gillison | ... |
British Spectator (uncredited)
|
|
Raymond Glen | ... |
Italian Reporter (uncredited)
|
|
David Golt | ... |
Race Spectator (uncredited)
|
|
Ignacio Guirado | ... |
Spanish Spectator F1 (uncredited)
|
|
Antti Hakala | ... |
Hans-Joachim Stuck (uncredited)
|
|
Lee Nicholas Harris | ... |
Paramedic USA (uncredited)
|
|
Max Hastings | ... |
German Police Officer (uncredited)
|
|
John Heartstone | ... |
Italian Journalist (uncredited)
|
|
Kai Henschel | ... |
Paramedic (uncredited)
|
|
Richard Herdman | ... |
Italian Police Officer (uncredited)
|
|
Sharan Hunjan | ... |
V.I.P. Guest (uncredited)
|
|
James Hunt | ... |
Self (uncredited) (archiveFootage)
|
|
Ebba Ingvar | ... |
James Hunt's German Girlfriend (uncredited)
|
|
Tobias James-Samuels | ... |
Police Officer (uncredited)
|
|
Christopher G. Jones | ... |
Italian Spectator (uncredited)
|
|
Kevin Oliver Jones | ... |
German Spectator (uncredited)
|
|
Andy Joy | ... |
Darren Stone (uncredited)
|
|
Gereon Kalkuhl | ... |
Lawyer of Louis Stanley (uncredited)
|
|
Samantha Kelly | ... |
Italian Spectator (uncredited)
|
|
Chris Kent-Ledger | ... |
Reporter (uncredited)
|
|
Aisling Knight | ... |
Pretty Girl (uncredited)
|
|
Chonradee Kulthap | ... |
Japanese Spectator / Grid Girl (uncredited)
|
|
Shaz Lancaster | ... |
Celebrity Race Guest (uncredited)
|
|
Jamie Langlands | ... |
Tyrell Mechanic (uncredited)
|
|
Niki Lauda | ... |
Self (uncredited) (archiveFootage)
|
|
Tim Lawes | ... |
Italian Spectator (uncredited)
|
|
Sarah Leigh | ... |
American Woman (uncredited)
|
|
Simone Liebman | ... |
Wedding Guest (uncredited)
|
|
Jim Liu | ... |
Japanese press (uncredited)
|
|
Alan Low | ... |
Japanese Press (uncredited)
|
|
Shaun Lucas | ... |
Journalist (uncredited)
|
|
Aaron Ly | ... |
Japanese Press (uncredited)
|
|
Sid Man | ... |
Japanese Grand Prix Track Official (uncredited)
|
|
Max Manganello | ... |
Brabham Mechanic (uncredited)
|
|
Jenna Manning | ... |
Pit Girl (uncredited)
|
|
Laura Jean Marsh | ... |
Lingerie Girl (uncredited)
|
|
Guy Mayfield | ... |
Suzy Millers Brother (uncredited)
|
|
Ross McKinnon | ... |
Martini / Brabham Mechanic (uncredited)
|
|
Harry Dave McLaren | ... |
U.S Paperazzi (uncredited)
|
|
Pete Meads | ... |
F3 Mechanic (uncredited)
|
|
Frankie Meredith | ... |
USA Grid Girl (uncredited)
|
|
Liana Mesaikou | ... |
Fan Girl (uncredited)
|
|
Martyn Moore | ... |
F3 Mechanic (uncredited)
|
|
Jon L. Morris | ... |
F1 Spectator (uncredited)
|
|
Stuart Mulcaster | ... |
F3 Mechanic (uncredited)
|
|
Adam Newbury | ... |
F1 Fan (uncredited)
|
|
Minh Ngu | ... |
Flag Man / Japanese Policeman (uncredited)
|
|
Marios Nicolaides | ... |
Italian Press (uncredited)
|
|
Jeremy Oliver | ... |
South African Fan (uncredited)
|
|
Tatsujiro Oto | ... |
Japanese Press (uncredited)
|
|
Trent Owers | ... |
Italian (uncredited)
|
|
Steve Parker | ... |
Mechanic / Steward (uncredited)
|
|
Michael Pearson | ... |
Mechanic (uncredited)
|
|
Cris Penfold | ... |
Jochen Mass (uncredited)
|
|
Jodie Perry | ... |
Italian Woman Cristina (uncredited)
|
|
Nino Porzio | ... |
Ferrari Mechanic (uncredited)
|
|
James Michael Rankin | ... |
Fireman (uncredited)
|
|
Paul Redfern | ... |
Trackside Spectator (uncredited)
|
|
Sonia Relander | ... |
BBQ Guest (uncredited)
|
|
Annabel Riley | ... |
Ferrari's Girl (uncredited)
|
|
Carl Robinson | ... |
Press Photographer (uncredited)
|
|
David G. Robinson | ... |
Race Marshal (uncredited)
|
|
Harry Rudd | ... |
Barry Sheene (uncredited)
|
|
Gemita Samarra | ... |
Lotus Girl (uncredited)
|
|
Edward Sampson | ... |
Spectator / Stall Holder (uncredited)
|
|
Ruggero Dalla Santa | ... |
Italian Waiter (uncredited)
|
|
Dirk Schilling | ... |
German Police Officer (uncredited)
|
|
Santi Scinelli | ... |
Awards Folk (uncredited)
|
|
Kirsty Seager | ... |
F1 Fan (uncredited)
|
|
Kanira Shah | ... |
Brazilian Grid Girl (uncredited)
|
|
Sam Shoubber | ... |
Italian Race Track Official (uncredited)
|
|
Lucas Antoine Starrets | ... |
Guy in Restaurant (uncredited)
|
|
Victoria Sviggum | ... |
Circuit Girl (uncredited)
|
|
Kate Sweeney | ... |
F3 Fan (uncredited)
|
|
Anthony Tan | ... |
International Press (uncredited)
|
|
Sami Tesfay | ... |
Brazilian Guy (uncredited)
|
|
Gerald Tomkinson | ... |
Commentator (uncredited)
|
|
Kevin Tran | ... |
Japanese Police / Spectator (uncredited)
|
|
Reuben Turner | ... |
Italian Friend (uncredited)
|
|
Michael Vardian | ... |
German Press Officer (uncredited)
|
|
Dennis Vehlen | ... |
Spectator (uncredited)
|
|
Fabio Vollono | ... |
FIA Official (uncredited)
|
|
John Warman | ... |
British Policeman (uncredited)
|
|
Louisa Warwick | ... |
Racing Driver's Girlfriend (uncredited)
|
|
Roland Watson | ... |
International Press (uncredited)
|
|
Tom Whelehan | ... |
Paramedic USA (uncredited)
|
|
Jonathan Whittaker | ... |
Reporter (uncredited)
|
|
Devora Wilde | ... |
German Grid Girl (uncredited)
|
|
Chris Wilson | ... |
Crash Spectator (uncredited)
|
|
Rosalie Wolff | ... |
Italian Women Valentina (uncredited)
|
Directed by
Ron Howard |
Written by
Peter Morgan | ... | (written by) |
Produced by
Tobin Armbrust | ... | executive producer |
Tim Bevan | ... | executive producer |
Ralph Brosche | ... | line producer: Germany |
Guy East | ... | executive producer |
Andrew Eaton | ... | producer |
Eric Fellner | ... | producer |
Brian Grazer | ... | producer |
Jim Hajicosta | ... | co-producer |
Todd Hallowell | ... | executive producer |
Daniel Hetzer | ... | co-producer |
Ron Howard | ... | producer |
Mark Mallouk | ... | co-executive producer |
Peter Mallouk | ... | co-executive producer |
Jens Meurer | ... | co-producer |
Peter Morgan | ... | producer |
Kay Niessen | ... | co-producer |
Brian Oliver | ... | producer |
Anita Overland | ... | co-producer |
Gernot Schaffler | ... | associate producer |
Nigel Sinclair | ... | executive producer |
Tyler Thompson | ... | executive producer |
Louisa Velis | ... | associate producer |
Music by
Hans Zimmer |
Cinematography by
Anthony Dod Mantle | ... | director of photography |
Editing by
Daniel P. Hanley | ... | (as Dan Hanley) |
Mike Hill |
Editorial Department
Fiorenza Bagnariol | ... | digital film bureau: Company 3 London |
Gregor Baumert | ... | on set lab supervisor: Cinepost |
Siobhan Boyes | ... | post-production coordinator |
Derek Burgess | ... | visual effects editor |
Carolyn Calvert | ... | assistant editor: US |
Peter Collins | ... | digital intermediate assistant: Company 3 London |
Simon Davis | ... | first assistant editor |
Michael Bruce Ellis | ... | main and insert title designer (as Mike Ellis) |
Rob Farris | ... | digital intermediate producer: Company 3 London |
Marie Fernandes | ... | digital intermediate producer: Company 3 London |
Robert Friebe | ... | on set dailies colorist: Cinepost |
Thomas Gieraths | ... | digital workflow supervisor: Germany |
Erhard Giesen | ... | head of digital camera capture: Farbkult |
Adam Glasman | ... | digital colorist: Company 3 London |
Cheryl Goodbody | ... | digital intermediate assistant producer: Company 3 London |
Emily Greenwood | ... | digital on-line editor: Company 3 London |
Neil Harrison | ... | systems administrator: Company 3 London |
Toska Hartmann | ... | assistant editor: Germany |
Dan Helme | ... | data wrangler: Company 3 London |
Alexander Johnson | ... | assistant editor: US (as Alec Johnson) |
Laurence Johnson | ... | second assistant editor: London |
Timothy P. Jones | ... | digital film bureau: Company 3 London |
Ray Lau | ... | editor: Nürburgring pre-shoot |
Patrick Malone | ... | digital intermediate head of department: Company 3 London |
Clive Noakes | ... | film laboratory contact |
Laura Pavone | ... | digital film bureau: Company 3 London |
Gordon Pratt | ... | digital film bureau: Company 3 London |
Thomas Ramin | ... | head of technology: Cinepost |
Jeremy Richardson | ... | trainee editor: London |
Jonas Schmidt | ... | dailies colorist: Germany |
Aurora Shannon | ... | digital intermediate assistant: Company 3 London |
Valentin Steiner | ... | supervisor of digital camera capture: Farbkult |
Justin Tillett | ... | digital on-line editor: Company 3 London |
Laurent Treherne | ... | digital film technical supervisor: Company 3 London |
Russell White | ... | digital on-line junior editor: Company 3 London |
Jonathan Collard | ... | digital intermediate assistant producer: Company 3 London (uncredited) |
David Gallegos | ... | tv promo editor (uncredited) |
Steve Owen | ... | data transfer (uncredited) |
Lance Spindler | ... | color timer (uncredited) |
Katelin Westwood | ... | data transfer (uncredited) |
Casting By
Nina Gold |
Production Design by
Mark Digby |
Art Direction by
Katrina Mackay | ... | (as Katrina Dunn) |
Patrick Rolfe | ... | supervising art director |
Chris Wyatt |
Set Decoration by
Michelle Day |
Costume Design by
Julian Day |
Makeup Department
Emmy Beech | ... | hair stylist: race unit grip crew / makeup artist: race unit grip crew |
Andrea Braun | ... | hair stylist assistant: daily crew / makeup artist assistant: daily crew |
Matilda Calder | ... | junior hair stylist assistant: daily crew / junior makeup artist assistant: daily crew |
Helena Card | ... | hair stylist trainee: daily crew / makeup artist trainee: daily crew |
Kirstin Chalmers | ... | key hair stylist: race unit grip crew / key makeup artist: race unit grip crew |
Mark Coulier | ... | prosthetics designer |
David Dorling | ... | senior hair stylist assistant / senior makeup artist assistant: daily crew |
Kathryn Fa | ... | hair stylist: pick up shoot / makeup artist: pick up shoot |
Kim Freeland | ... | additional hair and makeup |
Mandy Gold | ... | senior hair stylist assistant: daily crew / senior makeup artist assistant: daily crew |
Barrie Gower | ... | prosthetic makeup artist: race unit |
Fae Hammond | ... | hair designer / makeup designer |
Nadia Homri | ... | hair stylist: race unit grip crew / makeup artist: race unit grip crew |
Carla Hovenbitzer | ... | hair stylist: daily crew / makeup artist: daily crew |
Josey Howard | ... | senior hair stylist assistant: daily crew / senior makeup artist assistant: daily crew |
Duncan Jarman | ... | prosthetic makeup artist: race unit grip crew |
Toni Lee | ... | senior hair stylist assistant: daily crew / senior makeup artist assistant: daily crew |
Tracey Lee | ... | senior hair stylist assistant: daily crew / senior makeup artist assistant: daily crew |
Laura Lilley | ... | senior hair stylist assistant: daily crew / senior makeup artist assistant: daily crew |
Astrid Mariaschk | ... | hair stylist assistant: daily crew / makeup artist assistant: daily crew |
Claire Matthews | ... | senior hair stylist assistant: daily crew / senior makeup artist assistant: daily crew |
Lois McIntosh | ... | senior hair stylist assistant: daily crew / senior makeup artist assistant: daily crew |
Annabelle McMahon | ... | hair stylist trainee: daily crew / makeup artist trainee: daily crew |
Alice Moore | ... | hair stylist trainee: daily / makeup artist trainee: daily |
Polly Mossman | ... | hair stylist trainee: daily crew / makeup artist trainee: daily crew |
Sharon O'Brien | ... | head of crowd hair: race unit grip crew (as Spob O'Brien) / head of crowd makeup: race unit grip crew (as Spob O'Brien) |
Katrin Paas | ... | hair stylist assistant: daily crew / makeup artist assistant: daily crew |
Claire Pawsey | ... | senior hair stylist assistant: daily crew / senior makeup artist assistant: daily crew |
Nina Pratley | ... | senior hair stylist assistant: daily crew / senior makeup artist assistant: daily crew |
Nikita Rae | ... | senior hair stylist assistant: daily crew / senior makeup artist assistant: daily crew |
Gemma Richards | ... | senior hair stylist assistant: daily crew (as Gemma Calder) / senior makeup artist assistant: daily crew (as Gemma Calder) |
Polly Sampson | ... | senior hair stylist assistant: daily crew / senior makeup artist assistant: daily crew |
Andrew Simonin | ... | senior hair stylist assistant: dailies / senior makeup artist assistant: dailies |
Tracy Smith | ... | senior hair stylist assistant: daily crew (as Tracey Smith) / senior makeup artist assistant: daily crew (as Tracey Smith) |
Rachael Speke | ... | hair stylist: race unit / makeup artist: race unit |
Kat Sykes | ... | hair stylist trainee: daily crew / makeup artist trainee: daily crew |
Caroline Torschew | ... | hair stylist: pick up shoot (as Caroline Toschew) / makeup artist: pick up shoot (as Caroline Toschew) |
Sophia Weston | ... | senior hair stylist assistant: daily crew (as Sophia Burnage) / senior makeup artist assistant: daily crew (as Sophia Burnage) |
Julia Wilson | ... | senior hair stylist assistant: daily crew / senior makeup artist assistant: daily crew |
Laura Wisinger | ... | senior hair stylist assistant: daily crew / senior makeup artist assistant: daily crew |
Sally Crouch | ... | crowd hair stylist: dailies (uncredited) / crowd makeup artist: dailies (uncredited) |
Nathaniel De'Lineadeus | ... | dental effects designer (uncredited) |
Gemma Dillon | ... | wigmaker: Daniel Brühl (uncredited) |
Patt Foad | ... | prosthetics: dailies (uncredited) |
Shaune Harrison | ... | special makeup effects artist (uncredited) |
Ailsa Lawson | ... | prosthetic department (uncredited) |
Chris Lyons | ... | special effects teeth (uncredited) |
Adrian Rigby | ... | prosthetic makeup artist: dailies (uncredited) |
Alex Rouse | ... | wigmaker (uncredited) |
Leon Smikle | ... | prosthetic effects technician (uncredited) |
Sarah Weatherburn | ... | facial hair maker (uncredited) |
Josh Weston | ... | makeup artist (uncredited) |
Production Management
Martin Hartmann | ... | production manager: Germany second unit |
Hendrik Lam | ... | production manager: Germany |
Cass Marks | ... | unit production manager |
Sarah-Jane Wheale | ... | production manager: pick up shoot (as Sarah Wheale) |
Emma Zee | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Tom Browne | ... | third assistant director |
Rob Burgess | ... | first assistant director: second unit |
Glen Carroll | ... | third assistant director: daily crew |
Mark Cockren | ... | third assistant director: daily crew |
Lee Grumett | ... | first assistant director |
Holger Hage | ... | second assistant director: pick up shoot |
Todd Hallowell | ... | second unit director |
Kai Hülsmann | ... | third assistant director: pick up shoot (as Kai Huelsmann) |
Tamara King | ... | crowd second assistant director |
Carley Lane | ... | second second assistant director |
Schoko Okroy | ... | first assistant director: Germany second unit |
Kai Siggelkow | ... | third assistant director: Germany |
Samuel A. Smith | ... | third assistant director: daily crew (as Sam Smith) |
Nick Starr | ... | third assistant director: daily crew |
Jo Tew | ... | second assistant director |
Art Department
Kevin Anthony | ... | carpenter: race unit grip crew |
Stanley Apperley | ... | chargehand plasterer (as Stan Apperley) |
Alex Baily | ... | assistant art director |
Bruce Barnes | ... | construction supervisor: race unit |
David Barnett | ... | carpenter: race unit grip crew |
Jon-Claude Bates | ... | propman: daily crew |
Jo Berglund | ... | assistant buyer (as Jo Bergland) |
Andrea Bond | ... | painter: race unit grip crew |
Faye Brinkworth | ... | art department assistant |
Harry Cable | ... | propman: daily crew |
Gillian Campbell | ... | painter: race unit grip crew |
Daniel Chour | ... | art director: Germany |
Vivien Cichos | ... | props buyer: pick up shoot |
Bruce Collier | ... | propman: daily crew |
Stephen Conway | ... | propman: daily crew (as Steve Conway) |
Darren Coomber | ... | standby rigger: race unit grip crew |
Derek Cowie | ... | head of department painter |
Dan Crandon | ... | construction manager |
Rebecca Eaton | ... | art department runner |
Jenny Echelmeyer | ... | props buyer: Germany / set dec assistant: Germany |
Frank Ehlers | ... | construction manager: pick up shoot |
Carla Ehrlich | ... | assistant art director: pick up shoot |
Arwel Evans | ... | standby art director |
Jan Feil | ... | standby props: pick up shoot |
Darren Flindall | ... | rigger: race unit grip crew |
Raymond Flindall | ... | rigger: race unit grip crew (as Ray Flindall) |
Simon Futterlieb | ... | art department trainee: Germany |
Panja Gawlitzek | ... | assistant art director: Germany second unit |
Tone Gibbs | ... | dressing props: race unit grip crew |
Volker Giesen | ... | art director: vehicles, Germany |
Ulrike Gojowczyk | ... | standby props: Germany second unit |
Jamie Goodfellow | ... | plasterer: race unit grip crew |
David Granger | ... | plasterer: race unit grip crew |
Mark Haydon | ... | carpenter: race unit grip crew |
Kathy Heaser | ... | art director: graphics |
Clint Hellyer | ... | construction supervisor (as Clint Helyer) |
Clare Holland | ... | painter: race unit grip crew (as Clare Hollard) |
Brendan Houghton | ... | storyboard artist |
Jason Htay | ... | construction chargehand |
Oli Hunt | ... | carpenter: race unit grip crew |
Ben Johnson | ... | propman: daily crew |
Bethan Jones | ... | assistant art director |
Rhys Jones | ... | dressing props: race unit grip crew |
Nele Jordan | ... | props buyer: Germany |
Katia Kandziora | ... | set dresser: daily crew |
Nigel Kirk | ... | painter: race unit grip crew |
Petra Klimek | ... | set decorator: Germany |
Thorsten Krüger | ... | graphic designer: Germany (as Thorsten Krueger) |
Uli Langenberg | ... | construction manager: Germany (as Uli Langenmberg) |
Kevin Lelliot | ... | plasterer: race unit grip crew |
Jennifer Lewicki | ... | art department coordinator |
Charlie Malik | ... | storeman: race unit grip crew |
Dan Marsden | ... | carpenter: race unit grip crew |
Gary Martin | ... | propman: daily crew |
Natascha Matzat | ... | props/set dec trainee: Germany |
David McHenry | ... | draftsman |
Glen Mees | ... | chargehand plasterer |
Adam Moroney | ... | plasterer: race unit grip crew |
Stephen Morris | ... | plasterer: race unit grip crew (as Steve Morris) |
Stephan Mueller | ... | set dresser: pick up shoot |
Lara Murray | ... | supervising painter |
Tom Newton-Chance | ... | carpenter: race unit grip crew |
Robert Noble | ... | carpenter: race unit grip crew (as Bob Noble) |
Thomas Pax | ... | set dresser: Germany |
Sam Pieters | ... | propman: daily crew (as Samuel Pieters) |
Marius Pogaceanu | ... | carpenter |
Jamie Powell | ... | head of department plasterer |
Tim Powis | ... | head of department construction |
Kathryn Pyle | ... | production buyer |
Adam Rashbrook | ... | stagehand: race unit grip crew |
Clifford Rashbrook | ... | stagehand: race unit grip crew |
Paul Rigby | ... | stagehand: race unit grip crew |
Paul Robinson | ... | chargehand stand-by props |
Martin Rootes | ... | propman: daily crew |
Caradoc Rouse | ... | carpenter: race unit grip crew (as Caradoc Curtis-Rouse) |
Thorsten Sabel | ... | set decorator: Germany |
Katja Schlömer | ... | set dresser: Germany (as Katja Schloemer) |
Ellen Somnitz | ... | art director: pick up shoot |
Pete Steward | ... | standby carpenter: race unit grip crew (as Peter Steward) |
Mike Syson | ... | dressing props: race unit grip crew |
Nick Thomas | ... | property master: race unit grip crew |
Tim Timmington | ... | painter: race unit grip crew |
Saskia van de Calseijde | ... | assistant art director: Germany (as Saskia van de Calseijdes) |
Joe Vassallo | ... | painter: race unit grip crew |
Mena Vennen | ... | standby props: race unit grip crew (as Sabrina Mena Vennen) |
Mark Wallis | ... | carpenter: race unit grip crew |
Stuart Walpole | ... | propman: daily crew |
Gary Weekes | ... | vehicles coordinator |
Ivan Weightman | ... | art director: vehicles |
Rebecca White | ... | assistant graphic designer |
Benjamin Wiese | ... | set dresser: daily crew |
Wolfgang Wrede | ... | lead painter: Germany |
Paul Carter | ... | props (uncredited) |
Gary Dempsey | ... | painter (uncredited) |
Emma Field-Rayner | ... | props buyer (uncredited) |
James Foley | ... | set dresser (uncredited) |
Marit Jansen | ... | graphic designer (uncredited) |
Stuart Rankmore | ... | props (uncredited) |
Mark Smith | ... | dressing props (uncredited) |
David Sutheran | ... | dressing props (uncredited) |
Andrew Tapper | ... | graphic designer (uncredited) |
Sophie Tarver | ... | prop maker (uncredited) |
Caitlin Thompson | ... | petty cash buyer (uncredited) |
Sound Department
Mark Appleby | ... | adr mixer: Goldcrest |
Alexander Buck | ... | crowd and adr editor (as Alex Buck) |
Bastian Büßer | ... | boom operator: pick up shoot (as Bastian Buesser) |
Michael Fürstenberg | ... | technical manager sound: ARRI Film & TV Services Berlin |
Nick Gillett | ... | additional sound recordist: race unit grip crew |
Rashad Hall-Heinz | ... | additional car recordings: race unit grip crew (as Rashad Omar) |
Danny Hambrook | ... | F1 car recordings / production sound mixer |
Rob Humpage | ... | adr recordist: Goldcrest |
Daniel Iribarren | ... | foreign dialogue (as Daniel Pierre Iribarren) |
Thomas Kalbér | ... | re-recording assistant: ARRI Film & TV Services Berlin |
Jörg Klinkenberg | ... | foley artist |
Stefan Korte | ... | re-recording mixer |
Frank Kruse | ... | supervising sound editor |
Adam Laschinger | ... | boom operator: race unit grip crew |
Steve Little | ... | supervising dialogue and ADR editor |
Alan MacFeely | ... | sound assistant: daily crew (as Alan Macfeeley) |
Alessandro Mongardini | ... | dialogue translator: Italian (as Alessandro Mongardiniis) |
Steffen Müller | ... | second boom operator: race unit grip crew (as Steffen Mueller) |
Paul Paragon | ... | sound recordist: second unit |
Carsten Richter | ... | foley artist |
Gunnar Schalfman | ... | adr recording engineer: Film-& Fernseh-Synchron |
Michael Schlömer | ... | additional sound recordist: race unit grip crew (as Michael Schloener) |
Kuen-Il Song | ... | foley editor (as Kuen Il Song) |
Markus Stemler | ... | sound designer |
Martin Steyer | ... | re-recording mixer |
Kenneth Stiller | ... | post-production producer sound: ARRI Film & TV Services Berlin |
Marcus Sujata | ... | foley mixer |
Daniel Vogl | ... | head of sound department: ARRI Film & TV Services Berlin |
Hanse Warns | ... | supervising foley editor |
Anna Yamamoto | ... | dialogue translator: Japanese |
Tobias Böhm | ... | adr recordist (uncredited) |
Mark DeSimone | ... | adr mixer (uncredited) |
Simon Diggins | ... | adr mixer (uncredited) |
Dickie Earll | ... | sound trainee (uncredited) |
Robert Edwards | ... | adr mixer (uncredited) |
Nick Foley | ... | adr mixer (uncredited) |
Glen Gathard | ... | adr mixer (uncredited) |
Peter Gleaves | ... | adr mixer (uncredited) |
Evan J Haley | ... | sound designer: D-Box Technologies (uncredited) |
James Hyde | ... | adr recordist (uncredited) |
Nick Kray | ... | adr mixer (uncredited) |
Darko Mocilnikar | ... | boom operator: dailies (uncredited) |
Nadine Richardson | ... | sound recordist: dailies (uncredited) |
Nick Roberts | ... | adr mixer (uncredited) |
Jason Stevens | ... | sound negative (uncredited) |
Lora Tucci | ... | adr recordist (uncredited) |
Special Effects by
Rene Barthel | ... | special effects technician |
Markus Butkereit | ... | special effects technician |
Andreas Herberg | ... | special effects technician |
Wolfgang Higler | ... | special effects technician / special effects technician: Germany |
Volker Lorig | ... | special effects technician: Germany |
Michael Luedecke | ... | special effects technician (as Michael Ludicke) / special effects technician: Germany |
Swen Luppino | ... | special effects technician |
Nick Morton | ... | special effects technician |
Uli Nefzer | ... | special effects supervisor (as Ulrich Nefzer) |
Jens Schmiedel | ... | special effects foreman |
Thomas Trocha | ... | special effects technician |
Roland Weder | ... | special effects technician |
Julian Butterfield | ... | special effects technician (uncredited) |
Solon Luigi | ... | builder: fireproof ceramic car body (uncredited) |
Visual Effects by
Pedro Pozo Acosta | ... | compositor: Double Negative London |
Zohaib Ahsan | ... | 3d artist: Double Negative London |
Rodrigo Alonso | ... | tech department: Double Negative London |
Edward Andrews | ... | compositor: Double Negative London |
Rob Andrews | ... | environment sequence supervisor: Double Negative London (as Robert Andrews) |
Weikian Ang | ... | matchmove artist: Double Negative Singapore |
Tolga Ari | ... | 3d artist: Double Negative London |
Julien Arnal | ... | roto artist: Double Negative London |
Oliver Atherton | ... | roto and prep supervisor: Double Negative Singapore |
David Aulds | ... | compositor: Double Negative London |
Christoph Bachmann | ... | compositing trainee: Pixomondo |
Luke Bailey | ... | 3d artist: Double Negative London |
Alexandre Bain | ... | roto artist: Double Negative London |
Heath Baker | ... | prep artist: Double Negative Singapore |
Mfirdaus Baminordin | ... | matchmove artist: Double Negative Singapore |
Adam Barnett | ... | tech department: Double Negative London |
Clemens Bast | ... | junior compositing artist: Pixomondo |
Joel Bautista | ... | prep artist: Double Negative Singapore |
Lawrence Bennett | ... | tech department: Double Negative London |
James Benson | ... | 3d artist: Double Negative London |
Fernando Benítez | ... | effects sequence supervisor: Double Negative London (as Fernando Benitez) |
Phillip Berg | ... | 3d artist: Double Negative London |
Gloria Bernabeu | ... | compositor: Double Negative London |
Romain Besnard | ... | fx td: Double Negative |
Luke Bigley | ... | compositor: Double Negative London |
Christopher Bird | ... | roto artist: Double Negative London |
Brad Blackbourn | ... | previs supervisor: Double Negative London |
Jessica Bloomfield | ... | facilities: Double Negative London |
Ashley Blyth | ... | matchmove artist: Double Negative London |
Alan Boucek | ... | 2d supervisor: Double Negative London |
Romain Bouvard | ... | compositor: Double Negative London |
Russell Bowen | ... | 3d artist: Double Negative London |
Paul Boyd | ... | effects artist: Double Negative London |
James Braid | ... | tech department: Double Negative London |
Adam Broderick | ... | roto artist: Double Negative London |
Rachel Brook | ... | research and development: Double Negative London |
Colin P. Brown | ... | colorist: Double Negative London (as Colin Brown) |
Lester Brown | ... | compositor: Double Negative London |
Heiko Burkardsmaier | ... | visual effects executive producer: Pixomondo |
Patrick Michael Burke | ... | compositor: Double Negative London (as Patrick Burke) |
Thomas J. Burton | ... | 3d artist: Double Negative London (as Tom Burton) |
Amirah Busairi | ... | roto artist: Double Negative Singapore |
Abi Cadogan | ... | visual effects editor: Double Negative London (as Abigail Cadogan) |
Nicolas Caillier | ... | compositor: Double Negative London |
Adriano Calafiore | ... | junior compositing artist: Pixomondo |
Francesco Canonico | ... | animator: Double Negative London |
Tom Carrick | ... | previs artist: Double Negative London (as Thomas Carrick) |
James Carson | ... | 3d artist: Double Negative London |
Michael Cashmore | ... | effects artist: Double Negative London |
Bahar Cetin | ... | compositor: Double Negative London |
Caroline Chai | ... | roto artist: Double Negative Singapore |
Saptarshi Chakraborty | ... | prep artist: Double Negative Singapore |
Eric K. Chan | ... | prep artist: Double Negative Singapore (as Eric Chan) |
Max Jin Yaw Chan | ... | roto artist: Double Negative Singapore (as Max Chan) |
Po Yan Chan | ... | compositor: Double Negative London |
Janice Chandra | ... | roto artist: Double Negative Singapore |
Jerly Chang | ... | matchmove artist: Double Negative Singapore |
Thom Chang | ... | matchmove artist: Double Negative Singapore |
Yanshang Chew | ... | 3d artist: Double Negative Singapore (as Yansheng Chew) |
Cheow Hong Chia | ... | tech department: Double Negative Singapore |
David Chia | ... | matchmove artist: Double Negative Singapore |
Kai Hsin Chin | ... | prep artist: Double Negative Singapore (as Kaihsin Chin) |
Kunal Chindarkar | ... | prep artist: Double Negative Singapore |
Giuseppe Chisari | ... | rigging: Double Negative London |
Kenneth Chua | ... | matchmove artist: Double Negative Singapore |
Carlos Cidrais | ... | 3d artist: Double Negative London |
Genevieve Claire | ... | visual effects coordinator: Double Negative London |
Richard Clarke | ... | onset visual effects supervisor: Double Negative London |
Jeff Clifford | ... | research and development: Double Negative London |
Liam Collins | ... | matchmove artist: Double Negative London |
Michael Connor | ... | roto artist: Double Negative London |
Ryan Cook | ... | onset visual effects supervisor: Double Negative London |
Scott Cooper | ... | 3d artist: Double Negative London |
Tom Coull | ... | matchmove artist: Double Negative London |
Craig Crane | ... | previs artist: Double Negative London |
Al Crate | ... | research and development: Double Negative London |
Pete Cumberland | ... | prep artist: Double Negative London |
Rob Curley | ... | facilities: Double Negative London |
Jozef Czapski | ... | compositor: Double Negative London |
Samual Dawes | ... | compositor: Double Negative London (as Sam Dawes) |
Jorge del Valle | ... | previs artist: Double Negative London |
Nicolas Delbecq | ... | effects sequence supervisor: Double Negative London |
Joel Delle-Vergin | ... | compositor: Double Negative London |
David Denley | ... | 3d artist: Double Negative London |
Arna Diego | ... | animator: Double Negative London |
Menno Dijkstra | ... | effects artist: Double Negative London |
Richard Diver | ... | visual effects editor: Double Negative London |
Nora Rahel Dommer | ... | compositing artist: Pixomondo (as a different name) |
Miles Drake | ... | data manager: Double Negative London |
Boris T. Duepré | ... | visual effects producer: Pixomondo (as Boris Duepre) |
David Dunn | ... | compositor: Double Negative London |
Katherine Durant | ... | compositor: Double Negative London |
Thomas Døhlen | ... | 3d artist: Double Negative London (as Thomas Dohlen) |
Tom Edwards | ... | 3d sequence supervisor: Double Negative London |
Favian Ee | ... | prep artist: Double Negative Singapore |
Adam Elkins | ... | 3d artist: Double Negative London |
Tosh Elliott | ... | 3d artist: Double Negative London |
Michael Bruce Ellis | ... | main titles designer |
Esther Engel | ... | junior compositing artist: Pixomondo |
Mattias Engström | ... | 3d artist: Double Negative London (as Mattias Engstrom) |
Moriah Etherington-Sparks | ... | visual effects producer |
Carl Fairweather | ... | 3d artist: Double Negative London |
Péter Farkas | ... | compositor: Double Negative London (as Peter Farkas) |
Liam Farnham | ... | matchmove artist: Double Negative London |
Andreas Feix | ... | compositing trainee: Pixomondo |
Tito Fernandes | ... | previs artist: Double Negative London |
Igor Fiorentini | ... | compositor: Double Negative London |
Jay Fleming | ... | 3d artist: Double Negative London (as James Fleming) |
Matt Flicker | ... | effects artist: Double Negative London (as Matthew Flicker) |
Rachel Foo | ... | roto artist: Double Negative Singapore |
James Foster | ... | compositor: Double Negative London |
Julien Fourvel | ... | previs artist: Double Negative London |
Jonathan Frammingham | ... | matchmove artist: Double Negative London |
Peri Friend | ... | facilities: Double Negative London |
Mark Fry | ... | roto artist: Double Negative London |
Tadashi Fujita | ... | animator: Double Negative London |
Howard Fuller | ... | 3d artist: Double Negative London |
Christian Furr | ... | digital matte painter: Double Negative London |
Daniel Gehring | ... | compositing trainee: Pixomondo |
Daniel Georgiou | ... | 3d artist: Double Negative London |
Tobias Gerdts | ... | junior compositing artist: Pixomondo |
Steven Godfrey | ... | digital artist: Double Negative London |
Michelle Goh | ... | prep artist: Double Negative Singapore |
Sam Gunn | ... | matchmove artist: Double Negative London |
James Guy | ... | 3d artist: Double Negative London |
Carl Guyenette | ... | roto artist: Double Negative London |
Hien Hung Ha | ... | IT: Pixomondo |
Thomas Hales | ... | 3d artist: Double Negative London |
Jason M. Halverson | ... | compositor: Double Negative London (as Jason Halverson) |
Faraz Hameed | ... | previs artist: Double Negative London |
Qian Han | ... | compositor: Double Negative London |
Tim Hansen | ... | junior compositing artist: Pixomondo |
Pete Hanson | ... | data manager: Double Negative London (as Peter Hanson) |
Mick Harper | ... | effects artist: Double Negative London |
Jason Harris | ... | effects artist: Double Negative London |
Will Harrower | ... | research and development: Double Negative London |
Haji Hassan | ... | prep artist: Double Negative Singapore |
Gunnar Heiss | ... | compositing artist: Pixomondo |
Ryan Heniser | ... | 3d artist: Double Negative London |
Ben Hicks | ... | compositor: Double Negative London |
Sophie Hills | ... | prep artist: Double Negative London |
Tom Hocking | ... | 2d sequence supervisor: Double Negative London |
Mark Hodgkins | ... | 3d supervisor: Double Negative London |
Henrik Hoffgaard | ... | tech department: Double Negative London |
Paul Hogbin | ... | research and development: Double Negative London |
Ben Holmes | ... | research and development: Double Negative London |
Alex Hope | ... | visual effects producer |
Kevin Hudson | ... | 3d artist: Double Negative London |
Chris Huland | ... | 3d artist: Double Negative London |
Gregor Höss | ... | compositing artist: Pixomondo (as Gregor Hoess) |
Matthew Jacques | ... | compositor: Double Negative London |
Fredrik Jalker | ... | animator: Double Negative London (as Fredrik Bengtsson) |
Oliver James | ... | research and development: Double Negative London |
Sarah James | ... | facilities: Double Negative London |
Victoria James | ... | visual effects editor: Double Negative London |
Adam Jhani-Stephens | ... | data manager: Double Negative London |
Jody Johnson | ... | visual effects supervisor |
Tim Jones | ... | 3d artist: Double Negative London (as Tim D. Jones) |
Rafal Kaniewski | ... | compositor: Double Negative London |
Eric Kasanowski | ... | compositing artist: Pixomondo |
Michael Kennedy | ... | 3d sequence supervisor: Double Negative London |
Stephen Kennedy | ... | 2d sequence supervisor: Double Negative London |
Katharina Keßler | ... | visual effects producer: Pixomondo |
Cindy Khoo | ... | visual effects line producer: Double Negative Singapore |
Greg King | ... | research and development: Double Negative London |
Alexander Kirk | ... | digital matte painter: Double Negative London |
Jeff Koh | ... | prep artist: Double Negative Singapore (as Jeffrey Koh) |
Marcin Kolendo | ... | compositor: Double Negative London |
Christopher Kollar | ... | compositing artist: Pixomondo |
Jayzica Kong | ... | prep artist: Double Negative Singapore (as Jessica Kong) |
Robin Konieczny | ... | environment sequence supervisor: Double Negative, London |
Erkan Kosar | ... | compositing trainee: Pixomondo |
Benjamin Kousholt | ... | animator: Double Negative London |
Duncan Boon Kwang Kuah | ... | 3d artist: Double Negative Singapore (as Duncan Kuah) |
Mark Kuggeleijn | ... | tech department: Double Negative London |
Alican Kuzu | ... | compositing trainee: Pixomondo |
James Lakin | ... | 3d artist: Double Negative London |
Matthew Leach | ... | data manager: Double Negative London (as Mat Leach) |
Tracey Leadbetter | ... | visual effects production manager: Double Negative London |
Daniel Leatherdale | ... | compositor: Double Negative London |
Key Hyung Lee | ... | effects artist: Double Negative London (as Keyhyung Lee) |
Soon Ngee Chris Lee | ... | prep artist: Double Negative Singapore (as Chris Lee) |
Francis Leong | ... | 3d artist: Double Negative Singapore |
Luke Letkey | ... | 2d sequence supervisor: Double Negative London |
Frederik Lillelund | ... | 3d artist: Double Negative London |
Chew Teng Lim | ... | matchmove artist: Double Negative Singapore (as Chewteng Lim) |
Tze Ken Lim | ... | matchmove artist: Double Negative Singapore (as Tzeken Lim) |
Wayne Lim | ... | matchmove artist: Double Negative Singapore |
Ivan Lima | ... | compositor: Pixomondo |
William Lin Jiahui | ... | 3d artist: Double Negative Singapore (as William Lin) |
Fredrik Lindbom | ... | 3d artist: Double Negative London |
Eleonor Lindvall | ... | roto artist: Double Negative |
Jules Lister | ... | roto artist: Double Negative London |
Joseph Lloyd Pack | ... | visual effects coordinator: Double Negative (as Joseph Lloyd Pack) |
Andrew Lockley | ... | 2d supervisor: Double Negative London |
Taz Lodder | ... | tech department: Double Negative London |
Stuart Love | ... | 3d artist: Double Negative London |
Mark Lovering | ... | facilities: Double Negative London |
Bret Lu | ... | 3d artist: Double Negative London (as Bret Di Lu) |
Robyn Luckham | ... | Animation Supervisor: DNEG (as Robyn Lukham) |
Michael Lum | ... | animator: Double Negative London |
Steve Lynn | ... | tech department: Double Negative London |
Philip Lücke | ... | compositing lead artist: Pixomondo (as Philip Luecke) |
Scott Macieira | ... | roto artist: Double Negative London |
Garry Maddison | ... | colorist: Double Negative London |
Raj Mahendran | ... | tech department: Double Negative London |
Damien Mahoney | ... | 3d artist: Double Negative London |
David Man | ... | prep artist: Double Negative Singapore |
Mariana Mandelli | ... | visual effects coordinator: Double Negative London |
Sharon Marcussen | ... | compositor: Double Negative London |
Howard Margolius | ... | effects artist: Double Negative London |
Louis Marsh | ... | onset data wrangler: Double Negative London |
Christopher Marshall | ... | animator: Double Negative London (as Chris Marshall) |
Karin Mattsson | ... | animator: Double Negative London |
Daniel Maund | ... | assistant technical director: Double Negative London |
Ian McGonigal | ... | research and development: Double Negative London |
Owen McGonigle | ... | 3d artist: Double Negative London |
Nathan McGuinness | ... | visual effects supervisor: Double Negative Singapore |
John McLaren | ... | compositor: Double Negative, London |
Chris McLaughlin | ... | 3d sequence supervisor: Double Negative London |
James McPherson | ... | compositor: Double Negative London |
Antonio Meazzini | ... | compositor: Double Negative London |
Sven Mecklenbroich | ... | junior compositing artist: Pixomondo |
Gurel Mehmet | ... | digital matte painter: Double Negative London |
Cedric Menard | ... | digital matte painter: Double Negative London |
Szabolcs Menyhei | ... | digital matte painter: Double Negative London |
Sebastian Meszmann | ... | visual effects coordinator: Pixomondo |
Steffen Metzner | ... | junior compositing artist: Pixomondo |
Thomas Middleton | ... | compositor: Double Negative London |
Josef Mills | ... | tech department: Double Negative London |
Alice Mitchell | ... | compositor: Double Negative London |
Effandi Mohamed | ... | 3d artist: Double Negative Singapore |
Vikram Mohan | ... | matchmove artist: Double Negative Singapore |
David Moraton | ... | effects artist: Double Negative London |
Antoine Moulineau | ... | environment supervisor: Double Negative London |
Darcie Muangman | ... | visual effects producer: Double Negative Singapore |
Tristan Myles | ... | 2d sequence supervisor: Double Negative London |
Jens Mårtensson | ... | effects artist: Double Negative London |
Dominik Müller | ... | matchmove trainee: Pixomondo |
Ashley Nagy | ... | 3d artist: Double Negative London |
Anton Nazareth | ... | tech department: Double Negative London |
Martin Necas-Niessner | ... | roto artist: Double Negative London |
Stuart Nelhams | ... | visual effects editor: Double Negative London |
Geng Tong Neo | ... | matchmove artist: Double Negative Singapore (as Gengtong Neo) |
Kieran Nicholas | ... | visual effects editor: Double Negative London |
Lukas Niemczyk | ... | effects sequence supervisor: Double Negative London |
Cyrus Ongg | ... | matchmove artist: Double Negative |
Andreas Opferkuch | ... | compositing artist: Pixomondo |
Alban Orlhiac | ... | 3d artist: Double Negative London |
Elaine Ormes | ... | matchmove artist: Double Negative London |
Nathan Ortiz | ... | effects supervisor: Double Negative London |
Lucie Ostrer | ... | visual effects coordinator: Double Negative London |
Vanessa Paeplow | ... | visual effects junior coordinator: Pixomondo |
Elisavet Paneta | ... | prep artist: Double Negative London (as Elissavet Paneta) |
Massimo Pasquetti | ... | compositor: Double Negative London |
Nikul Patel | ... | lidar supervisor: Plowman Craven |
Eloise Rachael Payne | ... | prep artist: Double Negative London (as Eloise Payne) |
Mark Payne | ... | compositor: Double Negative London |
Soren Bendt Aaboe Pedersen | ... | previs artist: Double Negative London (as Soren Pedersen) |
Tom Pegg | ... | compositor: Double Negative London |
Laurie Pellard | ... | data manager: Double Negative London |
Gabriele Pellegrini | ... | rigging: Double Negative London |
Philip Pendlebury | ... | data manager: Double Negative London |
Sven Peters | ... | compositing artist: Pixomondo |
Roland Petrizza | ... | compositing artist: Pixomondo |
Tobias Pfeiffer | ... | editorial i/o: Pixomondo |
Fred Place | ... | compositor: Double Negative London |
George Plakides | ... | 3d artist: Double Negative London |
Yosafat Prayogo | ... | matchmove artist: Double Negative Singapore (as Yosafatp Notowibowo) |
Gabriela Pruszkowska | ... | 3d artist: Double Negative London |
Jakub Pruszkowski | ... | compositor: Double Negative London |
Graeme Puttock | ... | visual effects line producer: Double Negative London |
Simon Pynn | ... | matchmove supervisor: Double Negative Singapore |
Dione Quek | ... | matchmove artist: Double Negative Singapore |
Carlos Jorge Da Cruz Ramalhao | ... | research and development: Double Negative London |
Amardeep Rattan | ... | 3d artist: Double Negative London |
Luke Rawcliffe | ... | colorist: Double Negative, London |
Paul Riddle | ... | onset visual effects supervisor: Double Negative London |
Pasquale Riefoli | ... | effects artist: Double Negative London |
David Ramon Rodriguez | ... | 3d artist: Double Negative London |
Arron Roebuck | ... | matchmove supervisor: Double Negative London |
Austin Ronald | ... | prep artist: Double Negative London |
Christoph Roth | ... | visual effects associate producer: Pixomondo |
Sean Rowe | ... | matchmove artist: Double Negative London |
Simeon Rowsell | ... | facilities: Double Negative London |
Leigh Russell | ... | 3d artist: Double Negative London |
Sophie Russell | ... | visual effects coordinator: Double Negative London |
Olivier Ryard | ... | digital compositor: Double Negative - London |
Fredrik Rönnvall | ... | tech department: Double Negative London (as Fredrik Ronnvall) |
Matthew Salisbury | ... | matchmove artist: Double Negative London / matchmove supervisor: Double Negative Singapore |
Olov Samuelsson | ... | compositor: Double Negative London (as Olov Samuelson) |
Lui Sanchez-Fontillas | ... | prep artist: Double Negative Singapore (as Louise Fontillas) |
Malte Sarnes | ... | sequence lead: Pixomondo |
Samuel Saxon | ... | 3d artist: Double Negative London |
Matthias Scharfenberg | ... | colorist: Double Negative London / research and development: Double Negative London |
Eduardo 'Lalo' Schmidek | ... | previs artist: Double Negative London (as Eduardo Schmidek) |
Erik Schneider | ... | compositing trainee: Pixomondo |
Luis Scholtz | ... | roto artist: Double Negative London (as Luis Ruibal Scholtz) |
Andy Scrase | ... | 3d artist: Double Negative London (as Andrew Scrase) |
Ryan E. Seymour | ... | matchmove artist: Double Negative London (as Ryan Seymour) |
Yvette Shum | ... | visual effects coordinator: Double Negative Singapore |
Chris Sillitoe | ... | compositor: Double Negative London (as Christopher Sillitoe) |
Wayne Simmons | ... | animator: Double Negative London |
Holly Simms | ... | facilities: Double Negative London |
Gregory Simp | ... | prep artist: Double Negative London |
Andrea Sjoberg | ... | visual effects coordinator: Double Negative London |
Mykhailo Slavov | ... | compositor: Double Negative London |
Anton Smit | ... | 3d artist: Double Negative London |
Donna Smith | ... | visual effects coordinator: Double Negative |
Matthew Smith | ... | environment sequence supervisor: Double Negative London |
Suzanne Smith | ... | 3d artist: Double Negative London |
Tom Smith | ... | facilities: Double Negative London |
Simon Speight | ... | tech department: Double Negative London |
Juri Stanossek | ... | visual effects supervisor: Pixomondo |
Richard Stay | ... | compositor: Double Negative London |
Jim Steel | ... | 2d sequence supervisor: Double Negative London |
Kristin Stolpe | ... | 3d artist: Double Negative London |
Moritz Strothmann | ... | senior compositing artist: Pixomondo |
Jonathan Styles | ... | environment sequence supervisor: Double Negative London |
Aline Sudbrack | ... | effects sequence supervisor: Double Negative London |
Philip Swart | ... | compositor: Double Negative London |
Alex John Tan | ... | 3d artist: Double Negative Singapore (as Alex Tan) |
Raymond Tan | ... | prep artist: Double Negative Singapore |
Seng Kiat Tan | ... | matchmove artist: Double Negative Singapore |
Christopher Taylor | ... | compositor: Double Negative London |
Benoit Terminet Schuppon | ... | matchmove artist: Double Negative London |
Michael Thalmann | ... | head of IT: Pixomondo |
Michael Thingnes | ... | prep artist: Double Negative London |
Tjurn Timm | ... | compositing artist: Pixomondo |
Stephen Tong | ... | rigging: Double Negative London |
Oscar Tornincasa | ... | compositor: Double Negative London |
Adrian Tsang | ... | rigging supervisor: Double Negative London |
Kat Tysoe | ... | data manager: Double Negative London |
Marion Uhl | ... | human resources manager: Pixomondo |
Johan Van Den Dorpe | ... | tech department: Double Negative London |
Victor van Wetten | ... | editorial i/o intern: Pixomondo |
Charles Varenne | ... | 3d artist: Double Negative London |
Helga Victoria | ... | 3d artist: Double Negative Singapore (as Helga Yeo) |
Sukumaran Lalithambika Vijin | ... | prep artist: Double Negative Singapore (as Vijin Laithambika) |
Dani Villalba | ... | 3d artist: Double Negative London |
Sebastian von Overheidt | ... | 2d sequence supervisor: Double Negative London |
Michael Vorberg | ... | compositing artist: Pixomondo |
Ted Waine | ... | research and development: Double Negative London |
Mark Wainwright | ... | 3d artist: Double Negative London |
Andy Warren | ... | 3d artist: Double Negative London |
Jonathan Webb | ... | matchmove artist: Double Negative London |
Johannes Weiss | ... | matchmove artist: Pixomondo |
Mattias Wernér | ... | 3d artist: Double Negative London (as Mattias Werner) |
Joseph West | ... | facilities: Double Negative London |
Stephanie Whitmarsh | ... | 3d artist: Double Negative London |
Michael Wilbourn | ... | matchmove artist: double negative |
Amber Wilkins | ... | 3d artist: Double Negative London |
Tammy Willbourne | ... | compositor: Double Negative London (as Tammy Smith) |
Guy Williams | ... | digital matte painter: Double Negative London |
Simon J. Williams | ... | facilities: Double Negative London (as Simon Williams) |
Thorsten Wolf | ... | compositor: Double Negative London |
Eddy Wong | ... | prep artist: Double Negative Singapore |
Leong Kit Wong | ... | roto artist: Double Negative Singapore (as Leongkit Wong) |
William Wong | ... | roto artist: Double Negative Singapore |
Helen Wood | ... | compositor: Double Negative London |
Lisa Alice Wood | ... | data manager: Double Negative London (as Lisa Wood) |
Christopher Wright | ... | facilities: Double Negative London (as Chris Wright) |
Perry Yap | ... | roto artist: Double Negative London |
Cao Ye | ... | matchmove artist: Double Negative Singapore |
Xiong Ying | ... | 3d artist: Double Negative Singapore |
Phil Young | ... | 3d artist: Double Negative London |
Patsy Yiu Ping Yuen | ... | digital matte painter: Double Negative London (as Patsy Yuen) |
Yak Hong Yung | ... | 3d artist: Double Negative London |
Jun Zhang | ... | prep artist: Double Negative Singapore |
Cleve Yilun Zhu | ... | compositor: Double Negative London (as Cleve Zhu) |
Ian Abbott | ... | technology: Double Negative (uncredited) |
Daniel Baker | ... | technology: Double Negative (uncredited) |
Daniel Beckmann | ... | compositor: Pixomondo (uncredited) |
Markus Bäuerle | ... | post production manager (uncredited) |
Daniel Caffrey | ... | technical support: Double Negative (uncredited) |
Robert John Davies | ... | pipeline technical director (uncredited) |
Rodrigo Dorsch | ... | digital compositor: Double Negative (uncredited) |
Peter Driscoll | ... | previs artist (uncredited) |
Gregory Duncan | ... | roto/prep artist: Double Negative (uncredited) |
Richard Harper | ... | technical support (uncredited) |
Richard Hayward | ... | matchmove artist (uncredited) |
Prerana Jaiswal | ... | roto/prep artist: Double Negative (uncredited) |
Thilo Kuther | ... | executive producer: Pixomondo (uncredited) |
Zhihong Leo | ... | modeler (uncredited) |
Ravi Mehta | ... | technology support (uncredited) |
Tobias Moenninger | ... | pipeline technical director: Pixomondo (uncredited) |
Jason Mohan | ... | visual effects artist (uncredited) |
Dean Parks | ... | visual effects artist (uncredited) |
Chintan Parmar | ... | technical support: Double Negative (uncredited) |
Bhavik B. Patel | ... | tech support: Double Negative (uncredited) |
Enrik Pavdeja | ... | digital compositor: Double Negative (uncredited) |
Jonas Schmid | ... | digital colorist: rushes (uncredited) |
Georgina Street | ... | technology support (uncredited) |
Peter Sumner | ... | research and development: Double Negative (uncredited) |
Chris Tomkins | ... | 3d support (uncredited) |
Nick van Diem | ... | 3d support: Double Negative (uncredited) |
Bence Varga | ... | visual effects data wrangler assistant (uncredited) |
Gianluca Vatinno | ... | research and development: Double Negative (uncredited) |
Vanessa Velasquez | ... | technology: Double Negative (uncredited) |
Huw Whiddon | ... | technical support (uncredited) |
Trevor Young | ... | digital compositor (uncredited) |
Stunts
David Anders | ... | stunt performer |
Nico Bastian | ... | precision driver |
Mathias Beckwerment | ... | precision driver |
Chris Brueck | ... | precision driver |
Oliver Bryant | ... | double: Laffitte & Jarier |
Ramazan Bulut | ... | stunt coordinator: Germany |
Michael Byrch | ... | stunt performer |
Rob Cooper | ... | stunt performer |
Andre D'Cruze | ... | double: Brambilla & Pace |
Ben Dimmock | ... | stunt performer |
Levan Doran | ... | stunt performer |
Jim Dowdall | ... | pursuit precision driver |
Sean Edwards | ... | double: Edwards / safety car driver |
Bradley Farmer | ... | stunt performer |
Niki Faulkner | ... | double: Hunt & Lauda / precision driver coordinator |
Aldonio Danny Freitas | ... | stunt performer (as Aldonio Freitas) |
Maximillian Goetz | ... | precision driver |
Richard Hansen | ... | stunt performer |
Teresa Henn | ... | stunts |
Mark Henson | ... | stunt coordinator (as Franklin Henson) |
Nick Hobbs | ... | stunt performer |
Daniel Holst | ... | driver double |
Paul Howell | ... | stunt performer |
Rob Hunt | ... | pursuit precision driver |
Phil Keen | ... | double: Lauda |
Ralf Kelleners | ... | precision driver |
Paul Kennington | ... | stunt performer |
Christoph Knobloch | ... | driver double |
Dominik Kowalski | ... | driver double |
Mike Lambert | ... | stunt performer |
Derek Lea | ... | pursuit precision driver (as Derek Lee) |
James Littlejohn | ... | double: Watson & Laffitte |
Jörg Lorbach | ... | head of stunt: Action Concept (as Joerg Lorbach) |
Tony Lucken | ... | stunt performer |
Darren Malkin | ... | double: Hunt & Mass |
Erol Mehmet | ... | stunt performer |
Peter Miles | ... | stunt performer |
David Newton | ... | stunt performer |
Ray Nicholas | ... | stunt performer |
Tobias Nied | ... | driver double |
James O'Donnell | ... | stunt coordinator: second unit (as James O'Dee) |
Ian Pead | ... | stunt performer |
Andy Pilgrim | ... | stunt performer |
Charles Ramsay | ... | stunt performer |
James Rhodes | ... | double: Lauda |
Mark Southworth | ... | stunt performer |
Shane Steyn | ... | stunt performer |
John Street | ... | stunt performer |
Carl Stück | ... | stunt coordinator: Germany (as Carl Stueck) |
Arran Topham | ... | stunt performer |
Marcel Vietzke | ... | driver double (as Marcel Fietzke) |
Jamie Wall | ... | double: Jarier |
Reg Wayment | ... | stunt performer |
Lars Wolters | ... | driver double |
Liang Yang | ... | stunt performer |
Frank Glaser | ... | stunts: Germany (uncredited) |
Tom Karbaum | ... | stunts: Germany (uncredited) |
Sam Parham | ... | stunt performer (uncredited) |
Thomas Pöpl | ... | stunts: Germany (uncredited) |
Annastasia Tkatchenko | ... | stunts: Germany (uncredited) |
Marcel Vietzke | ... | stunts: Germany (uncredited) |
Steen Young | ... | stunts (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Nicola Aigner | ... | still photographer: HF1 |
Chris Allkins | ... | electrician: race unit camera crew |
Thomas Antoszczyk | ... | "a" camera first assistant camera: Germany second unit |
David Badouin | ... | data wrangler: pick up shoot |
Telfer Barnes | ... | first assistant "a" camera |
Jacob Barrie | ... | second assistant camera: second unit |
Hatti Beanland | ... | digital imaging technician: race unit |
Max Bestle | ... | underwater camera operator: Germany second unit |
Jakob Bonfils | ... | camera mount advisor: race unit camera crew |
Georg Bozkurt | ... | rigging electrician: daily crew (as George Bozkurt) |
Jeremy Braben | ... | aerial director of photography |
Jaap Buitendijk | ... | still photographer: race unit grip crew |
Ergun Cankaya | ... | canon c-300 camera operator: Germany second unit |
Dan Carling | ... | digital imaging technician: data workflow |
Stefan Ciupek | ... | digital imaging technician: Nürburgring pre-shoot (as Stefan Ciupex) / hd technician: Nürburgring pre-shoot (as Stefan Ciupex) |
Barney Coates | ... | camera assistant |
Matt Cole | ... | digital imaging technician: Nürburgring pre-shoot |
Luke Coulter | ... | first assistant camera: Nürburgring pre-shoot |
Michael Coulter | ... | pre shoot director of photography: Nürburgring pre-shoot (as Mick Coulter) |
Ben Cozens | ... | chapman g3 technician |
Anthony Cupples | ... | electrician: race unit camera crew |
Nicolas Damseaux | ... | "b" camera grip assistant: Germany |
Klaus Daubenberger | ... | crane operator: Germany |
Yannick de Decker | ... | digital imaging technician assistant: Germany |
Martin Demmer | ... | video operator / video operator: Germany |
Sandra Derwenskus | ... | electrician: Germany |
Julius Dommer | ... | assistant electrician: Germany |
Andreas Drösser | ... | second assistant "c" camera: Nürburgring pre-shoot |
Tord Erhard | ... | visual effects assistant camera "b": Germany (as Tord Erhardt) |
Jens Philip Erlach | ... | rigging electrician: daily crew |
Johnny Feurer | ... | "b" camera first assistant camera: Germany second unit (as Jonny Feurer) |
Mark Fletcher | ... | pursuit arm operator |
Mark Funnell | ... | electrician: daily crew |
Dan Garlick | ... | crane grip: daily crew |
Volkmar Geiblinger | ... | minicam technician: race unit camera crew |
Scot Gill | ... | rigger: race unit camera crew (as Scott Gill) |
Stuart Godfrey | ... | onboard rigging grip: race unit grip crew |
Tony Goulding | ... | rigging electrician (as Anthony Goulding) |
Rodrigo Gutierrez | ... | camera operator: race unit |
Nicolay Gutscher | ... | c-cam operator: Nürburgring pre-shoot |
Guy Hammond | ... | rigging electrician: daily crew |
Kenny Harper | ... | rigging electrician: daily crew |
Darren Harvey | ... | best boy: race unit camera crew |
Phill Heale | ... | grip trainee: race unit grip crew |
Daniel Hegarty | ... | crane grip: daily crew (as Dan Hegarty) |
Udo Heinz | ... | electrician: pick up shoot |
Dermot Hickey | ... | first assistant camera: second unit |
Steve Hideg | ... | head operator: race unit grip crew |
Ingo Hilden | ... | additional grip: race unit grip crew |
Stuart Howell | ... | camera operator "b" camera: Nürburgring pre-shoot |
Felix Hüsken | ... | digital imaging technician: pick up shoot (as Felix Huesken) |
Gunnar Jacobsen | ... | electrician: pick up shoot |
Emil Jevtic | ... | best boy: German, race unit camera crew |
Ben Joiner | ... | camera operator: race unit camera crew |
Ben Jones | ... | camera trainee: race unit camera crew |
Karl Jones | ... | taurus operator: race unit grip crew |
Felix Jost | ... | "b" camera second assistant camera: Germany second unit |
Mithat Kasapbasi | ... | rigging electrician: daily crew (as Mithad Kasabpbasi) |
Jens Kaschub | ... | b-camera grip: Germany second unit |
Borris Kehl | ... | second assistant camera: "a" camera, Germany |
Oliver Kellmann | ... | standby grip: pick up shoot |
Conrad Keuck | ... | b-camera assistant grip: Germany second unit |
Sam Kite | ... | rigging electrician: daily crew |
Christian Kitscha | ... | first assistant "c" camera: Nürburgring pre-shoot |
Steffen Kress | ... | digital imaging technician: Germany second unit |
Stephanie Kulbach | ... | still photographer: Germany |
Andreas Landgraf | ... | best boy: pick up shoot |
Casper Leaver | ... | camera operator: race unit camera crew |
Alexandra Leber | ... | video assist: Germany second unit |
David Littlejohns | ... | "c" camera grip: race unit grip crew (as Dave Littlejohns) |
Rupert Lloyd-Parry | ... | key grip (as Rupert Lloyd Parry) |
Annegret Luitjens | ... | assistant electrician: daily crew |
Steve Macher | ... | rigging electrician: daily crew (as Stephe Macher) |
Shaun Magee | ... | rigging grip |
Marc-Jason Maier | ... | digital imaging technician assistant: data workflow (as Marc Jason Maier) |
Tyzian Masik | ... | "a" camera trainee: Germany second unit |
Bernd Mayer | ... | "b" camera grip |
David McAnulty | ... | grip: second unit |
James McGee | ... | electrician: daily crew |
Jaime McInerney | ... | camera assistant |
Sascha Mieke | ... | dry technician assistant camera: Germany second unit |
Kim Mikkelsen | ... | b-camera grip: Germany second unit |
Jon Mitchell | ... | red visual effects camera operator: race unit camera crew |
Tom Mitchell | ... | SI2K digital imaging technician: Nürburgring pre-shoot (as Thomas Mitchell) |
Rob Monger | ... | electrician: daily crew (as Robert Monger) |
Andy Munday | ... | rigging electrician: daily crew |
Paul Murphy | ... | electrician: daily crew |
Dean Murray | ... | second assistant camera: second unit |
Peter Myslowski | ... | additional grip: race unit grip |
Thomas Neivelt | ... | gaffer: race unit camera crew |
Dirk Oerter | ... | rigging electrician: daily crew |
Tom Ormerod | ... | video assistant |
Sascha Ossendorf | ... | "a" camera grip assistant: Germany |
Gary Owen | ... | gaffer: second unit (as David Owen) |
Won-suk Park | ... | second assistant camera: "b" camera, second unit, Germany |
Robert Patzelt | ... | "b" camera operator: Germany second unit |
Daniel Pelegero | ... | super g technician |
David Penfold | ... | first assistant camera |
Johannes Pfleger | ... | stab c compact technician |
Elliot Purvis | ... | camera trainee: second unit |
Alastair Rae | ... | camera operator (as Alistair Rae) |
Ralph Ramsden | ... | first assistant camera: race unit camera crew |
Mark Richards | ... | electrical rigger: daily crew |
Robin Ritter | ... | grip trainee: Germany |
Ami Rodrigues | ... | second assistant camera: race unit camera crew |
Ben Casciello Rogers | ... | camera trainee: race unit camera crew (as Ben Rogers) |
Jens Uwe Rottger | ... | crane grip: Germany |
Martin Rudolph | ... | camera assistant / second assistant camera: Germany |
Sabine Rösing | ... | visual effects assistant camera "a": Germany (as Sabine Roesing) |
Benedikt Rüchel | ... | video assist: Germany second unit (as Benedikt Ruechel) |
Stefan Rüsenberg | ... | grip: pick up shoot (as Stefan Ruesenberg) |
Verena Schulte | ... | rigging electrician: daily crew (as Verena Schultr) |
Björn Schäfer | ... | electrician: Germany (as Bjoern Schaefer) |
Daniel Schöffend | ... | a-camera assistant grip: Germany second unit (as Daniel Schoeffend) |
Paul Sharp | ... | electrician: race unit camera crew |
Rob Snell | ... | electrician: second unit |
Stefan Sollich | ... | b-camera assistant grip: Germany second unit |
Jaroslav Spana | ... | minicam grip assistant: GErmany (as Jaro Spana) |
Tom Stansfield | ... | grip trainee |
Colin Strachan | ... | crane grip: race unit grip crew |
Kaja Styczynska | ... | second assistant "b" camera |
Alexander Suer | ... | second assistant "b" camera: Nürburgring pre-shoot |
Brian Sullivan | ... | electrician: daily crew |
James Summers | ... | rigging gaffer: main unit |
Katie Swain | ... | camera operator: race unit camera crew |
James Swanson | ... | super g operator (as Jim Swanson) |
Ahmet Tan | ... | canon operator |
Benjamin Taye | ... | genny operator: pick up shoot |
Martin Taylor | ... | rigging electrician: daily crew |
Andy Thomson | ... | crane operator: race unit grip crew |
Oliver Täubrich | ... | electrician: pick up shoot (as Oliver Taeubrich) |
Robert Walisko | ... | pursuit arm operator |
David Wall | ... | electrician: daily crew |
Martin Walocha | ... | electrician: Germany |
Harry Wiggins | ... | gaffer: pick up shoot |
Nathan Wiley | ... | epk videographer |
Toby Wilkinson | ... | camera operator: race unit camera crew |
Jens Winkler | ... | underwater camera assistant: Germany second unit |
Michael Wood | ... | second unit director of photography |
Martin Wysmyk | ... | electrician: pick up shoot |
Patrick Zimmermann | ... | electrician: pick up shoot |
Javier Santos Audera | ... | camera trainee: "e" camera (uncredited) |
Sophie Baggaley | ... | digital imaging technician assistant (uncredited) |
Jason Berman | ... | camera technician: Phantom (uncredited) |
Flip Bleekrode | ... | flight head operator: Germany (uncredited) |
Peter Brimson | ... | second unit (uncredited) |
Mat Brooks | ... | digital imaging technician assistant (uncredited) |
JP Caldeano | ... | camera technical support (uncredited) |
Theo Cook | ... | phantom camera technician (uncredited) |
Ben Curran | ... | camera trainee: dailies (uncredited) |
Rupert Hornstein | ... | assistant camera (uncredited) |
Larry Hurt | ... | russian arm technician (uncredited) |
Danny McGee | ... | practical electrician (uncredited) |
John Phillips | ... | second unit: camera car driver/assistant (uncredited) |
Iwan Prys Reynolds | ... | focus puller: "c" camera dailies (uncredited) |
Dani Riot | ... | lighting technician (uncredited) |
Mark Sullivan | ... | electrician (uncredited) / electrician: dailies (uncredited) |
Christian Swain | ... | second assistant camera (uncredited) |
Nick C. Teulon | ... | grip trainee: second unit (uncredited) |
Neil Tomlin | ... | crane technician dailies (uncredited) |
Ali Youssef | ... | second assistant camera: dailies (uncredited) |
Casting Department
Vanessa Baker | ... | voice casting |
Iris Baumüller | ... | casting agent: Germany (as Iris Baumueller) |
Theo Park | ... | casting associate |
Tanja Schwichtenberg | ... | extras agency: pick up shoot |
Robert Sterne | ... | casting associate |
Gregor J. Weber | ... | casting agent: supporting artists, Germany (as Gregor Weber) |
Katie Lovie | ... | extras casting (uncredited) |
Adriana Pinheiro Torres | ... | extras casting (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Basil Anastasi | ... | costume assistant: daily crew |
Ane Bremer | ... | extras wardrobe: pick up shoot |
Ali Brown | ... | key costume assistant: daily crew |
Bartholomew Cariss | ... | costume assistant: daily crew (as Bart Cariss) |
Martin Clarke | ... | key costume assistant: daily crew |
Ellen Crawshaw | ... | costume assistant: daily crew |
Shahida Day | ... | assistant costume designer: race unit grip crew (as Shaida Day) |
Anthony Drewett | ... | costume supervisor: pick up shoot |
Ricarda Gerhard | ... | wardrobe: daily crew |
Jules Goldsmith | ... | costume assistant: daily crew |
Perry Goyen | ... | costume assistant: daily crew |
Nick Howard | ... | costume assistant: daily crew (as Nick Howard Lanes) |
Natalie Humphries | ... | costume supervisor |
Emma Hutton | ... | costume assistant: daily crew |
Nigel Hyams | ... | costume assistant: daily crew |
Anne Jacobi | ... | wardrobe: supporting artist, Germany (as Anna Jacobi) |
Anna Lam | ... | assistant costume supervisor: Germany (as Anna Luczak) |
Jane Marcantonio | ... | costume assistant: daily crew |
Sophie Monro-Pruett | ... | costume assistant: race unit grip crew |
Christa Münstermann | ... | extras wardrobe: pick up shoot (as Christa Muenstermann) |
Emma O'Loughlin | ... | costume trainee: race unit grip crew |
Steve O'Sullivan | ... | key costume assistant: daily crew |
Amy Pollitt | ... | costume assistant: race unit grip crew |
Paulina Polom | ... | standby wardrobe: race unit grip crew |
Sarah Jane Reichert | ... | costume assistant: daily crew (as Sarah Reicheart) |
Anna Reynolds | ... | standby wardrobe: race unit grip crew |
Rosa Schlösser | ... | wardrobe supervisor: pick up shoot (as Rosa Schloesser) |
Laura Smith | ... | key costume assistant: daily crew |
Yanika Waters | ... | costume assistant: daily crew |
Sarah Wüthrich | ... | wardrobe: daily crew (as Sara Wuethrich) |
Harriet Kendall | ... | stand-by: daily (uncredited) |
Claire Trumble | ... | costume graphic designer (uncredited) |
Location Management
Tex Avery | ... | location 4x4 services |
Stephan Baraniecki | ... | location scout: BW, Germany |
Carsten Bartmann | ... | location scout: racetrack, Germany |
Joshua Benedetti | ... | assistant location manager: second unit (as Josh Benedetti) |
Bruno Cassoni | ... | assistant location manager |
Megan Cooke | ... | location marshall (as Megan Cook) |
Eleri Coulten | ... | key assistant location manager |
John Crampton | ... | location unit manager |
Jeremy DeCoursey | ... | key location assistant (as Jeremy Decoursey) |
Benedikt Eisenstecken | ... | location manager: Germany |
Alicia Forsaith | ... | location marshall: daily crew |
Emma Gunnery | ... | location marshall: daily crew |
Daniel Hilary | ... | location marshall: daily crew |
Daniel Hillary | ... | location marshall: daily crew |
Hannah Lamb | ... | location scout |
Naomi Lamb | ... | location assistant |
Helene Lenszner | ... | location scout (as Helen Lenszner) |
Jeremy Levy | ... | location scout |
Toby Lomas | ... | location marshall: daily crew |
Frank Meter | ... | location scout: NRW, Germany |
Michael Mosses | ... | location marshall: daily crew |
Peter Muhr | ... | locations: Vienna |
Adam Newbury | ... | location marshall: daily crew |
Santiago Placer | ... | location marshall: daily crew |
Daniel Schröer | ... | assistant location manager: Germany (as Daniel Schroer) |
Amie Tridgell | ... | location manager |
John Wainscott | ... | location marshall |
Adam Warne | ... | location marshall |
Rob Wicks | ... | location 4x4 services |
Vicki Wilson | ... | location assistant |
Carn Burton | ... | location scout (uncredited) |
Jonah Coombes | ... | supervising location manager (uncredited) |
Richard Edwards-Earl | ... | location assistant (uncredited) |
Sam Johnson | ... | location marshall (uncredited) |
Adam Rae | ... | locations marshall: dailies (uncredited) |
Music Department
Nick Angel | ... | music supervisor |
Max Aruj | ... | score technical engineer |
Peter Asher | ... | music consultant |
Bob Badami | ... | music consultant |
Lorne Balfe | ... | composer: additional music |
Michael Brook | ... | musician: featured guitar |
John W. Chapman | ... | mix assistant (as John Chapman) |
Andrew Christie | ... | score technical engineer |
Jack Dolman | ... | music editor |
Bryce Jacobs | ... | composer: additional music / musician: featured guitar |
Jasha Klebe | ... | composer: additional music |
Steven Kofsky | ... | music production services |
Satoshi Mark Noguchi | ... | additional score mixer (as Satoshi Noguchi) |
Satnam Ramgotra | ... | musician: featured percussion |
Czarina Russell | ... | studio manager: Remote Control Productions, Santa Monica |
Monica Sonand | ... | score technical engineer |
Martin Tillman | ... | musician: featured cello |
Mel Wesson | ... | ambient synth designer |
Vicki Williams | ... | music clearances |
Catherine Wilson | ... | score technical engineer |
Chuck Choi | ... | score technical consultant (uncredited) |
Taurees Habib | ... | sample development (uncredited) |
Jörg Hüttner | ... | additional recordist (uncredited) |
Benjamin R. Robinson | ... | sample development (uncredited) |
Adam Schmidt | ... | sample development (uncredited) |
Raul Vega | ... | sample development (uncredited) |
Mary Webster | ... | sample development (uncredited) |
Brian Wherry | ... | score technical engineer (uncredited) |
Script and Continuity Department
Katrina Barton | ... | assistant script supervisor: daily crew |
Julia Chiavetta | ... | script supervisor: second unit (as Julia Chavetta) |
Ruth Halliday | ... | script clearances |
Sue Hills | ... | script supervisor |
Karen Jones | ... | script supervisor: second unit (as Karen Savage) |
Klaus Lintschinger | ... | script translator |
Marinella Setti | ... | assistant script supervisor: daily crew |
Zoe Simijonovic | ... | script supervisor: Germany second unit (as Sonja Zoe Simijonovic) |
Transportation Department
Graham Ashley | ... | unit driver |
Richard Austin | ... | F1 driver |
Robert Christopher Austin | ... | F1 driver (as Rob Austin) |
Nigel Bancroft | ... | F3 driver |
Carsten Baum | ... | driver: Nürburgring pre-shoot |
Mark Beeton | ... | unit driver |
Jochen Behle | ... | driver: Germany |
Nico Bindels | ... | F1 driver |
Christoph Blum | ... | props driver: Germany |
Ricardo Briz | ... | driver: Germany |
Andrea Burani | ... | F1 driver |
Matt Carter | ... | production office driver |
Jim Chapman | ... | F3 driver |
Nicholas Colyvas | ... | F1 driver |
Louise Cornwell | ... | transportation captain: race unit (as Louise Beeton) |
Fergus Cotter | ... | unit driver |
John Counsell | ... | F3 driver |
Roberto Crippa | ... | F1 driver |
Sebastian Demiet | ... | helicopter supervisor: Germany second unit |
Chris Dinnage | ... | F1 driver |
Andy Dixon | ... | facilities supervisor |
Chris Drake | ... | F1 driver |
Ian Evans | ... | helicopter pilot |
David Friedewald | ... | driver: Germany second unit |
Tim Großkurth | ... | driver: Mr. Ron Howard, Germany (as Tim Grosskurth) |
Christoph Haas | ... | props driver: pick up shoot |
Rob Hall | ... | F1 driver |
Peter Hamilton | ... | F3 driver |
Ollie Hancock | ... | F1 driver |
Stefan Hase | ... | camera precision driver: Germany second unit |
Jens Hauge | ... | F3 driver |
Silvio Heß | ... | driver: Germany (as Silvio Hess) |
Mark Higson | ... | F1 driver |
Chris Holland | ... | F3 driver |
Herbert Hoppe | ... | driver: Germany |
John Horan | ... | unit driver |
Jeff Hudson | ... | unit driver |
Mark Hudson | ... | unit driver |
Tim Kary | ... | F3 driver |
Paul Knapfield | ... | F1 driver |
Marcus Koszczol | ... | driver: Germany |
Katsu Kubota | ... | F1 driver |
Joachim Langen | ... | facilities manager: Germany |
Felix Lemke | ... | helicopter pilot: Germany second unit |
Rene Ligonnet | ... | F3 driver |
Chris Locke | ... | F1 driver |
Michael Lyons | ... | F1 driver |
Barry Majithia | ... | minibus driver |
Jörg Vincent Malotki | ... | driver: Germany (as Joerg V. Malotki) |
Jochen Mass | ... | F1 driver |
Ron Maydon | ... | F1 driver |
Peter Mercer | ... | driver: Mr. Daniel Brühl (as Pete Mercer) |
Andy Meryck | ... | F1 driver |
David Methley | ... | F3 driver |
Clas Muller | ... | F3 driver |
David O'Donoghue | ... | driver: Mr. Ron Howard |
Mauro Pane | ... | F1 driver |
Eric Peterson | ... | F3 driver |
Steve Pickersgill | ... | unit driver |
Bashir Rana | ... | unit driver |
Terry Reece | ... | driver: Mr. Chris Hemsworth |
Lea Robinson | ... | unit driver (as Lee Robinson) |
David Rush | ... | camera truck driver: race unit camera crew |
Jason Rush | ... | camera car driver |
Grant Saunders | ... | F3 driver |
Lilian Scharnhorst | ... | transportation coordinator: Germany |
Andreas Schmidt | ... | fuel truck driver: Germany second unit |
Will Schryver | ... | F1 driver |
Christoph Stec | ... | unit driver |
Bohdan Stoklasa | ... | facilities captain (as Bohan Stoklasa) |
Dirk Stratmann | ... | props driver: Germany |
Martin Stretton | ... | F1 driver |
Lyn Sullivan | ... | makeup driver |
Ted Taylor | ... | unit driver |
Stuart Tizzard | ... | F3 driver |
Joe Twyman | ... | F1 driver |
Sebastian Von Merveldt | ... | driver: Germany |
Oliver Ward | ... | helicopter technician |
Lars Wensing | ... | unit driver |
Barrie Williams | ... | transportation captain |
Marcel Winterscheid | ... | driver: Germany |
Jason Wright | ... | camera truck driver: race unit camera crew |
Ian Yea | ... | crowd costume driver |
Glenn Charter | ... | unit driver (uncredited) |
Leon Keegan | ... | star trailers (uncredited) |
David Lewis | ... | transport supplier (uncredited) |
Barry Quibell | ... | grip truck driver (uncredited) |
Dave Williams | ... | facilities coordinator (uncredited) |
Nigel Willson | ... | minibus driver (uncredited) |
Additional Crew
Careth Ackehurst | ... | team race mechanic: Rob Austin Racing |
Tom Ackerley | ... | runner: daily crew |
Kerry Adams | ... | team race mechanic: Adams McCall Racing |
Sofie Louie Thörner Andersen | ... | financial accountant: Egoli Tossell |
Reno Antoniades | ... | legal services: Lee & Thompson |
Amit Awasthi | ... | Regional Distribution Head: North |
Andy Balfour | ... | team race mechanic: WDK engineering |
John Barnes | ... | security |
Michael Bartsch | ... | marshall |
Giles Beck | ... | team race mechanic: Martin Stretton Racing |
Andrew Bergermann | ... | team race mechanic: Rennwerk |
Volker Beyer | ... | production accountant: German |
Peter Biddell | ... | team race mechanic: BMTR |
Anja Bierhoff | ... | legal services: Action Concept |
Rob Blythe | ... | team race mechanic: BMTR |
Manuel Bolze | ... | marshall |
Gordon Bradford | ... | team race mechanic: Rob Austin Racing |
Ruth Breslaw | ... | office manager: Revolution Films |
Tim Bridgman | ... | team race mechanic: AMR |
Mike Brookes | ... | legal services: Lee & Thompson |
Tanja Bungart | ... | payroll accountant: Germany |
Matt Byrne | ... | team race mechanic: WDK engineering |
Neil Calder | ... | completion bond: Film Finances |
Alastair Caldwell | ... | formula one consultant |
Hamish Chisholm | ... | team race mechanic: WDK engineering |
Jillian K. Clark | ... | animal wrangler: daily crew (as Jill Clark) |
Adam Cooper | ... | formula one commentary advisor |
Rebecca Coppin | ... | legal services: Lee & Thompson (as Rebecca Pick) |
Jessica Corlett | ... | runner: daily crew (as Jess Corlett) |
Kalin Coromina | ... | clearances assistant |
Ian Cox | ... | team race mechanic: WDK engineering |
Bill Crawford | ... | team race mechanic: BMTR |
Andrea Cuccoro | ... | product placement |
Lewis Cullington | ... | team race mechanic: Classic Team Lotus |
Malcolm Davis | ... | team race mechanic: Lights, Cars, Action |
Romilda De Luca | ... | product placement |
Torben de Vries | ... | set manager: Nürburgring pre-shoot |
Rodney De Winter | ... | security (as Rodney Dewinter) |
John Denmark | ... | team race mechanic: mirage engineering |
Thomas Dickmeis | ... | team race mechanic: Rennwerk |
Christa Dobrowolski | ... | chief financial officer: Action Concept |
John Doherty | ... | assistant: Mr. Brian Oliver, Cross Creek |
Farnaz Donovan | ... | assistant accountant |
Sekani Doram | ... | runner: daily crew |
Michael Dovey | ... | film and media travel consultant |
Daniel Drewry | ... | team race mechanic: mirage engineering |
Rosanna Eden-Ellis | ... | Production and Development intern: for Working Title |
Georgia Edwards | ... | base runner |
Burkhard Eick | ... | supporting artist supervisor: Germany second unit |
Peter Everson | ... | team race mechanic: BMTR |
Manuel Faber | ... | base runner: Germany |
Joshua Fairbairn | ... | production runner |
Andrew Francis Fenady | ... | executive in charge of production |
Herbie Fowles | ... | security |
Tim Francis | ... | team race mechanic: Lights, Cars, Action |
Carly Gilbert | ... | health and safety advisor |
Sven Glocke | ... | ground to air communication: Germany second unit |
Gabriel Henrique Gonzalez | ... | assistant: Mr. Ron Howard, UK |
Renate Graichen | ... | financial accountant: Egoli Tossell |
Eric Greenfeld | ... | legal: RMS Law, Cross Creek Pictures |
Marcel Greive | ... | set manager: Nürburgring pre-shoot |
Gerry Grennell | ... | dialect coach: Mr. Chris Hemsworth |
Anwen Griffiths | ... | legal services: Lee & Thompson |
Theo Hammond | ... | runner: daily crew |
Marc Hansell | ... | head of legal: Egoli Tossell |
Fiona Harper | ... | production assistant |
Andy Harris | ... | track health and safety advisor |
Rob Harris | ... | unit publicist: race unit grip crew |
Andy Harriss | ... | health and safety advisor |
Paul Hay | ... | bowser operator: race unit grip crew |
Judith Hellriegel | ... | production coordinator: Germany |
Edward Hemming | ... | researcher: Mr. Peter Morgan |
Richard Henry | ... | assistant accountant |
Moritz Herberg | ... | set production assistant: Germany / set runner: Germany |
Paul Heritage | ... | team race mechanic: Provence Collection |
Udo Hesselmann | ... | crowd control: Germany second unit |
Annie Hitchcock | ... | runner: daily crew |
Ruth Hodgson | ... | completion bond: Film Finances |
Terry Hughes | ... | assistant: Mr. Eric Greenfeld |
Josh Hyams | ... | head of development: Revolution Films |
Judith Jaeger | ... | medical advisor: Germany |
Jeni Jones | ... | creative executive |
Matt Nichol Jones | ... | team race mechanic: Rob Austin Racing |
Jan Jouaux | ... | set production: pick up shoot |
Elisa Kaldewei | ... | set production: pick up shoot |
David Keadell | ... | runner: daily crew |
Tine Kollmar | ... | trainee: Egoli Tossell |
Adam J. Korn | ... | production financing: Comerica Entertainment Group |
Astrid Krebs | ... | financial accountant: Film House Germany, Egoli Tossell |
Sandra Kunack | ... | trainee: Egoli Tossell |
Nina Köntges | ... | set runner: Germany (as Nina Koentges) |
Georgia Landers | ... | production assistant: Revolution Films |
Tom Lawson-Baker | ... | team race mechanic: Lights, Cars, Action |
Frank Lehmann | ... | production executive: Egoli Tossell |
Friederike Linge | ... | team assistant: Egoli Tossell |
Barry Linley | ... | team race mechanic: AMR |
Mark Linstone | ... | team race mechanic: Linstone Classics |
David Lough | ... | formula one advisor |
Christopher Lytton | ... | chief operating officer: Exclusive Media (as Chris Lytton) |
Michael Mahler | ... | assistant accountant: Germany |
Emma Mallett | ... | pre-production coordinator |
Oliver McCrudden | ... | historic formula one associate |
Stuart McCrudden | ... | historic formula one associate |
George McDonald | ... | team race mechanic: Hall & Hall |
Markus Meedt | ... | floor runner |
Simon Mills | ... | production coordinator |
Ali Moshref | ... | completion bond: Film Finances |
Paul Murphy | ... | location accountant |
Julian Murray | ... | location accountant |
Peter Nauman | ... | team race mechanic: AMR |
Sophie Neave | ... | assistant: Mr. Andrew Eaton |
Stefan Neugebauer | ... | production assistant: pick up shoot |
Olivia Newhouse | ... | assistant: Mr. Eric Fellner, Working Title Films |
Alice Northey | ... | production assistant: pick up shoot |
Terry O'Neil | ... | insurances: AJG Gallagher |
Marcello Pane | ... | team race mechanic: F1 Storiche |
Stephan Papenheim | ... | crowd control: Germany second unit |
Roger Parkes | ... | historic formula one advisor |
Linda Pather | ... | completion bond: Film Finances |
Tom Payton | ... | runner: daily crew (as Thomas Payton) |
Heidi Peters | ... | trainee: Egoli Tossell |
Hans Ploenes | ... | crowd marshall: pick up shoot |
Katherine Pomfret | ... | assistant: Mr. Eric Fellner, Working Title Films |
Bradley Porter | ... | production assistant |
Mandy Rahn | ... | branch manager: ARRI Film & TV Services Berlin |
Christine Rau | ... | assistant Frank Lehmann: Egoli Tossell |
Roy Reader | ... | formula one advisor |
Lino Rettinger | ... | production assistant: Germany |
Tom Reynolds | ... | runner: daily crew |
Susanne Ritter | ... | assistant: Mr. Kay Niessen, Germany |
Andrew C. Robinson | ... | production financing: Comerica Entertainment Group |
Darren Robinson | ... | team race mechanic: Hall & Hall |
Al Rochester | ... | security |
Ben Rock | ... | concept researcher |
Hunter Rodriguez | ... | completion bond: Film Finances |
Heidi Rund | ... | translator: Egoli Tossell |
Darren Sawyer | ... | team race mechanic: mirage engineering |
Elke Schubert | ... | unit publicist: Action Concept |
Niklas Schulz | ... | assistant set manager: Germany second unit |
Steffen Schumann | ... | team race mechanic: Rennwerk |
Angela Scurrah | ... | legal services: Lee & Thompson |
Kirsty Seager | ... | runner: daily crew |
Rob Seager | ... | production accountant |
Rob Shannon | ... | team race mechanic: WDK engineering |
Arnie Shelton | ... | team race mechanic: Hall & Hall |
Andrew Sillence | ... | team race mechanic: WDK engineering |
Raj Brinder Singh | ... | co-executive producer: EBF & Associates |
Rohandeep Singh | ... | distribution consultant |
Daniel Smith | ... | runner: daily crew |
Mel Smith | ... | team race mechanic: WDK engineering |
Paul Smith | ... | team race mechanic: BMTR |
Susi Stach | ... | dialect coach: Mr. Daniel Brühl |
Anthony Stagles | ... | security |
Kirsten Steffens | ... | set manager: Germany second unit |
Darren Stone | ... | team race mechanic: mirage engineering |
Emma Sturgis | ... | production secretary |
Dan Stutz | ... | executive vice president of business and legal affairs: Exclusive Media |
Nicky Surressi | ... | security (as Nicky Suressi) |
Matt Taylor | ... | team race mechanic: Rob Austin Racing |
Rachel Taylor | ... | runner: daily crew |
Sean Thomas | ... | team race mechanic: Rob Austin Racing |
Sandra Thornton | ... | insurances: AJG Gallagher |
Bradley Tory | ... | team race mechanic: Rob Austin Racing |
Judy Tossell | ... | executive producer: Egoli Tossell |
Florian von Frenckell | ... | sales manager: ARRI Film & TV Services Berlin (as Florian V. Frenckell) |
Tanya von Moser | ... | assistant: Mr. Peter Morgan |
John Wainscott | ... | fence master: daily crew |
Stephen Walsh | ... | assistant: Mr. Chris Hemsworth |
Hamish Ward | ... | assistant accountant |
Matthew Warren | ... | completion bond: Film Finances (as Matt Warren) |
Ian Watermeier | ... | physical production executive: Exclusive Media |
Hubert Weber | ... | priest advisor: Germany |
Ann-Christin Wegner | ... | assistant production coordinator: Germany |
Graham White | ... | historic formula three advisor |
J. David Williams | ... | financier |
Dean Willmott | ... | security |
Jona Wirbeleit | ... | assistant producer: Egoli Tossell |
Mike Woodley | ... | aerial coordinator |
Dave Wooton | ... | team race mechanic: BMTR |
Nick Yallop | ... | team race mechanic: Classic Team Lotus |
Victoria Zalin | ... | assistant production coordinator |
Guido Zappey | ... | team race mechanic: Rennwerk |
Danielle Zloto | ... | assistant: Mr. Brian Grazer, Imagine Entertainment |
Stephanie Ahlen | ... | operations manager: aerial filming and tracking cars (uncredited) |
Pavel P. Bozhkov | ... | Production intern (uncredited) |
Gero Brugmann | ... | legal services: production financing (uncredited) |
Irene Chawko | ... | script supervisor: dailies (uncredited) |
Cindy Clarke | ... | public relations (uncredited) |
Nicholas Dalton | ... | production counsel: France (uncredited) |
Ewan Dunbar | ... | aircraft locations team: Surrey (uncredited) |
Elton Farla | ... | key construction medic (uncredited) |
Glenn D. Feig | ... | additional legal services (uncredited) |
Mollie Freilich | ... | business and legal affairs coordinator: Exclusive Media (uncredited) |
James Hanline | ... | additional floor runner: dailies (uncredited) |
Nikhil Jassawalla | ... | consultant (uncredited) |
Sebastian Magiera | ... | work experience (uncredited) |
Benjamin Perkins | ... | chaperone (uncredited) |
Mahesh Ramanathan | ... | south asia distribution: reliance entertainment (uncredited) |
Tami Smith | ... | supporting artiste (uncredited) |
Matt Spooner | ... | unit medic (uncredited) |
Gregor J. Weber | ... | crowd marshall: Germany (uncredited) |
Trevor Williams | ... | firefighter (uncredited) |
Thanks
3JS | ... | with thanks to |
Bob Adams | ... | with thanks to |
Christian Angermayer | ... | with thanks to |
Ian Ashley | ... | with thanks to |
Guy Barresi | ... | with thanks to |
Andrew Beaumont | ... | with thanks to |
Don Benham | ... | with thanks to: Community of Yateley |
Ian Berry | ... | with thanks to |
Matt Bishop | ... | with special thanks to: McLaren Racing |
Clive Chapman | ... | with thanks to |
Dan Collins | ... | with special thanks to: Historic F1 Association |
Robert Dean | ... | with thanks to |
Ron Dennis | ... | with special thanks to: McLaren Racing |
Ramyn-Teimur Djafari | ... | with thanks to |
Kevin Scott Frakes | ... | with special thanks to (as Kevin Frakes) |
Stephen Gorys | ... | with thanks to (as Cllr Stephen Gorys) |
Jean Guittard | ... | with thanks to (as Mr. John of B) |
Leah Howard | ... | with thanks to |
Sabine Howard | ... | with thanks to |
John Hughes | ... | with thanks to |
David Hunt | ... | with special thanks to |
Peter 'Norm' Hunt | ... | with special thanks to: 1949-2012 |
Colin Ive | ... | with thanks to (as Cllr Colin Ive) |
Mick Lambert | ... | with thanks to |
Janet Long | ... | with thanks to |
Jochen Luck | ... | with thanks to |
Andrew Marriott | ... | with thanks to |
Leon Max | ... | with thanks to |
Tony Miles | ... | with thanks to |
Philip Moross | ... | with thanks to |
Tim Murnane | ... | with special thanks to: McLaren Racing |
Selina Natsis | ... | with thanks to |
Yoshi Nishio | ... | with thanks to |
Heinz Prüller | ... | with thanks to |
Jody Scheckter | ... | with thanks to |
John Svensson | ... | with thanks to |
Simon Taylor | ... | with thanks to |
Neil Trundle | ... | with special thanks to: McLaren Racing |
Graham White | ... | with special thanks to: Historic Sports Car Club (as Grahame White) |
Roger Wills | ... | with thanks to |
Richard Wiseman | ... | with thanks to |
Jeff Zwart | ... | with special thanks to |
Production Companies
- Exclusive Media Group (presents)
- Cross Creek Pictures (presents)
- Imagine Entertainment (in association with)
- Revolution Films (a Revolution Films production)
- Working Title Films (a Working Title production)
- Double Negative (DNEG) (with the participation of)
Distributors
- Universal Pictures (2013) (United States) (theatrical)
- 01 Distribution (2013) (Italy) (theatrical)
- 20th Century Fox CIS (2013) (Azerbaijan) (theatrical)
- 20th Century Fox CIS (2013) (Belarus) (theatrical)
- 20th Century Fox CIS (2013) (Kazakhstan) (theatrical)
- 20th Century Fox CIS (2013) (Russia) (theatrical)
- Ascot Elite Entertainment Group (2013) (Switzerland) (theatrical)
- Aurum Films (2013) (Spain) (theatrical)
- Belga Films (2013) (Belgium) (theatrical)
- Bioscop (2013) (Czechia) (theatrical)
- Blitz Film & Video Distribution (2013) (Slovenia) (theatrical)
- Blitz (2013) (Croatia) (theatrical)
- Blitz (2013) (Serbia) (theatrical)
- California Filmes (2013) (Brazil) (theatrical)
- Captive Cinema Distribution (2013) (Philippines) (theatrical)
- Cathay-Keris Films (2013) (Singapore) (theatrical)
- Distribution Company (2013) (Argentina) (theatrical)
- Entertainment One (2013) (Canada) (theatrical)
- Front Row Filmed Entertainment (2013) (United Arab Emirates) (theatrical)
- Future Film (2013) (Finland) (theatrical)
- Gaga (2014) (Japan) (theatrical)
- Golden Scene (2013) (Hong Kong) (theatrical)
- Gussi Films (2013) (Mexico) (theatrical)
- HeaFilm (2013) (Estonia) (theatrical)
- Hopscotch Films (2013) (Australia) (theatrical)
- ITI Cinema (2013) (Poland) (theatrical)
- Independent Films (2013) (Belgium) (theatrical)
- Independent Films (2013) (Netherlands) (theatrical)
- M Pictures (2013) (Thailand) (theatrical)
- MediaPro Distribution (2013) (Romania) (theatrical)
- Mis. Label (2013) (Denmark) (theatrical) (through United International Pictures)
- Noble Entertainment (2013) (Sweden) (theatrical)
- Noori Pictures (2013) (South Korea) (theatrical)
- Nu Metro Films (2013) (South Africa) (theatrical)
- Odeon (2013) (Greece) (theatrical)
- Pathé Distribution (2013) (France) (theatrical)
- Pinema (2013) (Turkey) (theatrical)
- Pro Video Film & Distribution Kft. (2013) (Hungary) (theatrical)
- Reliance Distribution (2013) (India) (theatrical)
- Star Media Entertainment (2013) (Norway) (theatrical)
- StudioCanal UK (2013) (United Kingdom) (theatrical)
- Tandem Films (2013) (Bulgaria) (theatrical)
- United International Pictures (UIP) (2013) (Denmark) (theatrical) (through)
- Universum Film (UFA) (2013) (Germany) (theatrical) (through Walt Disney Studios Motion Pictures)
- Walt Disney Studios Motion Pictures Germany (2013) (Germany) (theatrical) (through)
- California Filmes (2013) (Brazil)
- Exclusive Media Group (2013) (Non-US)
- Film1 (2014) (Netherlands) (tv) (limited)
- ITVX (2023) (United Kingdom) (video) (VOD)
- Leone Film Group (2013) (Italy)
- Midget Entertainment (2013) (Denmark)
- Odeon Home Entertainment (2014) (Greece) (Blu-ray) (DVD)
- Odeon (2014) (Greece) (Blu-ray) (DVD)
- Panorama Distributions (2014) (Hong Kong) (Blu-ray)
- Panorama Distributions (2014) (Hong Kong) (DVD)
- RTL Entertainment (2016) (Netherlands) (tv) (RTL7)
- StudioCanal UK (2014) (United Kingdom) (Blu-ray)
- StudioCanal UK (2014) (United Kingdom) (DVD)
- Universal Pictures Home Entertainment (UPHE) (2014) (United States) (DVD)
- Universal Pictures Home Entertainment (UPHE) (2014) (United States) (Blu-ray) (DVD)
- Universum Film (UFA) (2014) (Germany) (DVD)
- Universum Film (UFA) (2014) (Germany) (Blu-ray) (DVD)
- Warner Home Video (2014) (Netherlands) (DVD)
- Warner Home Video (2014) (Netherlands) (Blu-ray) (DVD)
Special Effects
- Double Negative (DNEG) (digital visual effects)
- Double Negative (DNEG) (visual effects)
- Pixomondo (visual effects)
- Pixomondo
Other Companies
- Hedgehog Construction (construction)
- Special Treats Production Company (EPK)
- Rob Austin Engineering (team race mechanic)
- Mirage Engineering (team race mechanic)
- WDK Motorsport (team race mechanic)
- Hall & Hall (team race mechanic)
- Adams McCall Engineering (team race mechanic)
- Classic Team Lotus (team race mechanic)
- F1 Storiche (team race mechanic)
- Martin Stretton Racing (team race mechanic)
- BMTR (team race mechanic)
- Rennwerk (team race mechanic)
- Lights Cars Action (team race mechanic)
- Provence Collection (team race mechanic)
- Linstone Classics (team race mechanic)
- AMR (team race mechanic)
- Farbkult (digital camera capture)
- CinePostproduction (dailies)
- Lil & Kate London (accommodation services provided by)
- Driving Wizards (precision drivers supplied by)
- Action Concept Film- und Stuntproduktion (precision drivers supplied by)
- Tonstudio Hanse Warns (foley stage)
- ARRI Sound (mixing studio)
- Goldcrest Post Production London (adr recorded by: London)
- FFS Film & Fernseh-Synchron GmbH (adr recorded by: Germany)
- Remote Control Productions (score mixed at)
- Fugitive Studios (end roller)
- Panavision (camera equipment)
- ARRI Rental (ARRI rental)
- ARRI Rental (lighting)
- Angels the Costumiers (costumes supplied by)
- Pivotal Post (editorial equipment supplied by)
- Fatts (post production script by)
- Arthur J. Gallagher & Co. (insurances provided by)
- Lee & Thompson (legal services provided by)
- Film Finances (completion bond provided by)
- Deutscher Filmförderfonds (DFFF) (funding provided by)
- Film- und Medienstiftung NRW (funding provided by)
- Medien- und Filmgesellschaft (MFG) Filmförderung Baden-Württemberg (funding provided by)
- Exclusive Media Group (funding provided by)
- Katholisches Filmwerk (kfw) (financed with the support of)
- Comerica Entertainment Group (production financing provided by)
- DSK Ventures (tax credit finance by)
- EBF & Associates (Exclusive Media production financing provided with)
- Audiolink Radio Communications (communications)
- A & R Location Services (security)
- Cine Block Filmservice (security)
- Red Chutney (caterer)
- Mama Filmcatering (caterer)
- ET Travel (travel provided by)
- Upper Level Travel (travel provided by)
- RMS Law (legal: Cross Creek)
- Film House Germany (financial accountant: Egoli Tossell)
- Donington F1 Museum (with thanks to)
- Masters F1 Series (with thanks to)
- Ciccio of Cefalu (with thanks to)
- Geoff Richardson Engineering (with thanks to)
- Masters Historic F1 Racing (with thanks to)
- British Film Commission (with thanks to)
- Film London (with thanks to)
- Community of Yateley (with thanks to)
- Blackbushe Airport (with thanks to)
- Motosport Vision (with thanks to)
- Donington Park (with thanks to)
- Easton Neston (with thanks to)
- Nürburgring (with thanks to)
- Film- und Medienstiftung NRW (with thanks to)
- City of Öhringen (with thanks to)
- Adidas (with thanks to)
- Bell Helmets (with thanks to)
- Beta (with thanks to)
- Brembo (with thanks to)
- Canon (with thanks to)
- Carrera (with thanks to)
- Salvatore Ferragamo (with thanks to)
- Fiat (with thanks to)
- Franklin & Marshall (with thanks to)
- Gucci (with thanks to)
- Missoni (with thanks to)
- Moët & Chandon (with thanks to)
- OMP Racing (with thanks to)
- Piaget (with thanks to)
- 7 For All Mankind (with thanks to)
- Tag Heuer (with thanks to)
- AFAVA (with thanks to)
- AP Archive (with thanks to)
- British Movietone (with thanks to)
- BBC Sport (with thanks to)
- BBC Motion Gallery (with thanks to)
- National Motor Museum (with thanks to)
- British Pathé (with thanks to)
- Brunswick Films (with thanks to)
- Getty Images (with thanks to)
- IMG Sport Video Archive (footage provided by)
- ITN Source (with thanks to)
- ITV Sport Archive (material supplied by)
- Tokyo Broadcasting System (TBS) (with thanks to)
- McLaren Group (with special thanks to)
- McLaren Racing (with special thanks to)
- Pacmedia (with special thanks to)
- Historic F1 Association (with special thanks to)
- Historic Sports Car Club (with special thanks to)
- ARRI Media (camera and grip equipment supplied by)
- Ferrari Auto S.p.a. (use of the Ferrari marks/cars/images related to the Ferrari World is authorized by)
- 4K London (digital imaging services)
- AIRWare Technology (data delivery)
- Absolute Control Signs and Graphics (vehicle graphics)
- Advanced Camera Cars - Pursuit (tracking vehicles)
- Ardis DDP (production network)
- Background Action (fire vehicles)
- Benchmark Post (trailer post-production sound services)
- Brownian Motion (red epics provided by)
- COPRA Dailies System (dailies services)
- Chapman/Leonard Studio Equipment (camera dollies)
- Codex (digital recording equipment)
- DDA Fire (fire services)
- Dolby Laboratories (sound mix)
- Dynamic International Freight Services (freight forwarders)
- Film Finances (film completion guarantor)
- Filmotechnic USA (equipment support, Russian Arm, Flight Head V camera car mount)
- Fintage CAM (collection account management)
- Guys & Dolls Casting (extras casting)
- Halo Post Production (ADR)
- Helicopter Film Services (aerial filming)
- Helicopter Film Services (tracking vehicles)
- Howard Ray Film Transport Services (transport provider)
- Jola-Rent (production services and facilities: Germany)
- Love High Speed (camera equipment provided by)
- MMC Studios (production offices)
- MMC Studios (set construction)
- Mecon Media Concept (extra payroll)
- Medien- und Filmgesellschaft (MFG) Filmförderung Baden-Württemberg (funding)
- Motion Picture Merchandise (MPM) (crew gift)
- PalmStar Media (funding)
- Soundtrack New York (ADR Facility)
- Toronto International Film Festival (festival)
- Warner Bros. De Lane Lea (adr recording)
- WaterTower Music (soundtrack)
- William F. White International (grip and lighting equipment)
Storyline
Plot Summary |
Set against the sexy, glamorous golden age of Formula 1 racing in the 1970s, the film is based on the true story of a great sporting rivalry between handsome English playboy James Hunt (Hemsworth), and his methodical, brilliant opponent, Austrian driver Niki Lauda (Bruhl). The story follows their distinctly-different personal styles on and off the track, their loves, and the astonishing 1976 season in which both drivers were willing to risk everything to become world champion in a sport with no margin for error: if you make a mistake, you die. Written by P. Morgan |
Plot Keywords | |
Taglines | Everyone's driven by something. See more » |
Genres | |
Parents Guide | View content advisory » |
Certification |
|
Additional Details
Also Known As |
|
Runtime |
|
Official Sites | |
Country | |
Language | |
Color | |
Aspect Ratio |
|
Sound Mix | |
Filming Locations |
Box Office
Budget | $38,000,000 (estimated) |
Cumulative Worldwide Gross | $90,247,624 |
Did You Know?
Trivia | When Niki Lauda first saw 'Rush' he said "Sh*t! That's really me." See more » |
Goofs | Throughout the film Niki Lauda's nationality is shown in the stats abbreviated as AUS - this would be the international code for Australia. Austria's code is AUT. See more » |
Movie Connections | Featured in Search For The World's Best Taxi - Tribute To BBC Television Centre (2013). See more » |
Soundtracks | I Hear You Knocking See more » |
Quotes |
Niki Lauda:
A wise man can learn more from his enemies than a fool from his friends. See more » |