Your Highness (2011)
Reference View | Change View
- R
- 1h 42min
- Action, Adventure
- 08 Apr 2011 (USA)
- Movie
- 1 win & 3 nominations.
- See more »
Photos and Videos
Complete, Cast awaiting verification
Danny McBride | ... |
Thadeous
|
|
James Franco | ... |
Fabious
|
|
Rasmus Hardiker | ... |
Courtney
|
|
Natalie Portman | ... |
Isabel
|
|
Toby Jones | ... |
Julie
|
|
Justin Theroux | ... |
Leezar
|
|
Zooey Deschanel | ... |
Belladonna
|
|
Charles Dance | ... |
King Tallious
|
|
Damian Lewis | ... |
Boremont
|
|
Simon Farnaby | ... |
Manious the Bold
|
|
Deobia Oparei | ... |
Thundarian
|
|
B.J. Hogg | ... |
Royal Advisor
(as BJ Hogg)
|
|
Matyelok Gibbs | ... |
Mother
|
|
Angela Pleasence | ... |
Mother
|
|
Anna Barry | ... |
Mother
|
|
Amber Anderson | ... |
Maiden
|
|
Stuart Loveridge | ... |
Skinny Prisoner
|
|
John Fricker | ... |
Marteetee
|
|
Rupert G. Davies | ... |
Second Knight
(as Rupert Davis)
|
|
Julian Rhind-Tutt | ... |
Warlock
|
|
Mario Torres Jr. | ... |
Great Wize Wizard
(as Mario Torres)
|
|
Noah Huntley | ... |
Head Knight
|
|
Ben Wright | ... |
Dastardly
|
|
Susie Kelly | ... |
Hooded Witch
|
|
Roma Tomelty | ... |
Hooded Witch
|
|
Brigid Erin Bates | ... |
Hooded Witch
|
|
Eilish Doran | ... |
Hooded Witch
|
|
Rene Greig | ... |
Hooded Witch
|
|
Kiran Shah | ... |
Tiniest One
|
|
Simon Cohen | ... |
The Barbarian
|
|
Graham Hughes | ... |
Dwarf King
|
|
Zhaidarbek Kunguzhinov | ... |
Brothers Mein
(as Zhaidarbek Junguzhinov)
|
|
Nurlan Altaev | ... |
Brothers Mein
(as Nurlan Altayev)
|
|
David Garrick | ... |
Daronius the Swift
|
|
Caroline Grace-Cassidy | ... |
Handmaiden
|
|
Elle Liberachi | ... |
Bridesmaid
|
|
Dorian Dixon | ... |
Troll
|
|
Darren Thompson | ... |
Troll
|
|
David Thompson | ... |
Troll
|
|
Brian Steele | ... |
Minotaur
|
|
Ben Willbond | ... |
Ranger
|
|
Phil Holden | ... |
Dwarf Executioner
|
|
Chris Burke | ... |
Dwarf Man
|
|
Sinead Burke | ... |
Dwarf Woman
|
|
Tobias Winter | ... |
Timotay Dungeon Master
|
|
Paige Tyler | ... |
Pale Skinned Beauty
|
|
Rhian Sugden | ... |
Forest Woman
|
|
Amii Grove | ... |
Forest Woman
|
|
Madison Welch | ... |
Forest Woman
|
|
Eva Wyrwal | ... |
Regina
(as Iga Wyrwal)
|
|
Charles Shaughnessy | ... |
Narrator / Soul of the Maze (voice)
|
|
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Aaron Archer | ... |
Guard (uncredited)
|
|
Logan Bruce | ... |
Traveler (uncredited)
|
|
Mark Byatt | ... |
Skinny Prisoner (uncredited)
|
|
Susan Christie | ... |
Forest Woman (uncredited)
|
|
Owen Dickey | ... |
Badgerface (uncredited)
|
|
Bernadette Dobbin | ... |
Various (uncredited)
|
|
Cathal J. Ferris | ... |
Market Stall Seller (uncredited)
|
|
Beccy Henderson | ... |
Dancer (uncredited)
|
|
Christophe Lombardi | ... |
Castle Guard (uncredited)
|
|
Alice McCullough | ... |
Dancer (uncredited)
|
|
Hugh McLaughlin | ... |
Dancer (uncredited)
|
Directed by
David Gordon Green |
Written by
Danny McBride | ... | (written by) (as Danny R. McBride) & |
Ben Best | ... | (written by) |
Produced by
Andrew Z. Davis | ... | executive producer |
Mark Huffam | ... | executive producer |
Peter McAleese | ... | co-producer |
Danny McBride | ... | executive producer |
Jon Mone | ... | executive producer (as Jonathan Mone) |
Scott Stuber | ... | producer |
Music by
Steve Jablonsky |
Cinematography by
Tim Orr | ... | director of photography |
Editing by
Craig Alpert |
Editorial Department
Jim Carretta | ... | assistant editor |
Trevor Joyce | ... | digital cinema producer |
Lindsey Morrow | ... | assistant editor: UK |
Ray Neapolitan | ... | assistant editor |
Colin Patton | ... | additional editor |
Bob Peishel | ... | digital intermediate producer |
Mathieu Reid | ... | color timer |
Kortney Rubottom | ... | post-production assistant |
Helen Sheridan | ... | assistant editor: UK |
Michael Underwood | ... | digital film colorist |
Everette Jbob Webber | ... | digital intermediate editor (as Everette Webber) |
Bill Ceresia | ... | post-production coordinator (uncredited) |
Catherine Williams | ... | assistant editor: dailies synching (uncredited) |
Casting By
Gail Stevens |
Production Design by
Mark Tildesley |
Art Direction by
Gary Freeman | ... | supervising art director |
Tom McCullagh | ||
Stuart Rose | ||
David Warren | ... | (as Dave Warren) |
Set Decoration by
Dominic Capon | ||
Stuart Rose |
Costume Design by
Hazel Webb Crozier | ... | (as Hazel Webb-Crozier) |
Makeup Department
Tina Earnshaw | ... | makeup designer |
Mike Elizalde | ... | makeup effects designer |
Nana Fischer | ... | key hair designer |
Jilly Green | ... | hair stylist |
Tahira Herold | ... | make-up and hair |
Teresa Hinton | ... | hair stylist |
Eileen Kastner-Delago | ... | hair stylist: Natalie Portman (as Eileen Kastner Delago) / makeup artist: Natalie Portman (as Eileen Kastner Delago) |
Aisling Nairn | ... | makeup artist |
Conal Palmer | ... | makeup effects artist |
Lisa Pickering | ... | hair stylist |
Laura Pollock | ... | makeup assistant |
Susie Redfern | ... | makeup artist (as Susie O'Sullivan) |
Natalie Reid | ... | key hair stylist: second unit |
Sevlene Roddy | ... | hair stylist |
Kerry Skelton | ... | key makeup artist: scond unit |
Pamela Smyth | ... | key makeup artist |
Brian Walsh | ... | production supervisor: Spectral Motion, Inc |
Lizzi Lawson Zeiss | ... | hair stylist: Natalie Portman (as Lizzie Lawson) / makeup artist: Natalie Portman (as Lizzie Lawson) |
Audrey Doyle | ... | makeup artist (uncredited) |
Paul Hyett | ... | special make-up effects (uncredited) |
Louis Kiss | ... | special makeup effects artist (uncredited) |
Judith Laverty | ... | dailies makeup artist (uncredited) |
Clare Ramsey | ... | prosthetic makeup artist (uncredited) |
Production Management
Andrew Z. Davis | ... | unit production manager |
Lisa Drayne | ... | production supervisor |
David Mack | ... | unit manager (as Dave Mack) |
Peter McAleese | ... | unit production manager |
Donald Sabourin | ... | production manager: second unit |
Sean T. Stratton | ... | post-production supervisor (uncredited) |
Second Unit Director or Assistant Director
Simon Crane | ... | second unit director |
Stephen Darragh | ... | third assistant director: second unit |
Richard Goodwin | ... | second assistant director |
Terence P. Madden | ... | second assistant director: second unit (as Terence Madden) |
Terry Madden | ... | first assistant director: second unit |
Christopher Newman | ... | first assistant director (as Chris Newman) |
Adam Philpott | ... | third assistant director |
Ciara Tinney | ... | second second assistant director |
Markus Allan Black | ... | trainee assistant director (uncredited) |
Alex Cheung | ... | trainee assistant director (uncredited) |
Sean Roe Curran | ... | trainee assistant director (uncredited) |
Sam Donaghy-Bell | ... | trainee assistant director (uncredited) |
Colum Eastwood | ... | trainee assistant director (uncredited) |
Paul George | ... | trainee assistant director (uncredited) |
Paul McAnearney | ... | trainee assistant director (uncredited) |
Maria Mulhall | ... | trainee assistant director (uncredited) |
Carly Taverner | ... | third assistant director: second unit, dailies (uncredited) |
Richard Wilson | ... | crowd third assistant director (uncredited) |
Art Department
David Abbott | ... | supervising carpenter (as Dave Abbott) |
David Balfour | ... | property master |
Jim Barr | ... | prop hand |
Jerry Bingham | ... | art department |
Gabor Biro | ... | greens chargehand |
Peter Black | ... | supervising plasterer |
Shane Bunting | ... | production buyer |
Oliver Carroll | ... | draftsman |
David Carson | ... | prop hand (as Davy Carson) |
David Cheesman | ... | dressing props |
Colin Childs | ... | property model maker |
Marlon Cole | ... | prop storeman |
Will Coubrough | ... | draftsman |
Michael Cullen | ... | prop hand |
Cole Doherty | ... | supervising carpenter |
David Doran | ... | draftsman |
Alice Felton | ... | production buyer |
Jaeson Finn | ... | storyboard artist |
Kevin Fraser | ... | prop painter |
Bobby Gee | ... | stand-by painter |
Mark Geeson | ... | chargehand dressing props |
Mike Gibson | ... | greensman (as Michael Gibson) |
Brendan Gillespie | ... | carpenter |
Raymond Ginnane | ... | stand-by carpenter (as Ray Ginnane) |
Rob Hill | ... | property supervisor |
Henry Hole | ... | greensman |
Peter Hooper | ... | greens supervisor |
Robert Huffam | ... | prop hand |
Emma Jackson | ... | construction sculptor |
Patricia Johnson | ... | assistant art director (as Patsy Johnson) |
Bethan Jones | ... | junior draftsman |
Sam Jones | ... | assistant prop maker |
Sian Alaw Jones | ... | assistant set decorator |
Gary Jopling | ... | draftsman |
Greg Keeley | ... | prop maker: sculpture |
Niall Loughrey | ... | props painter |
David Lowery | ... | supervising carpenter (as David Lowry) |
Mark Lowry | ... | stand-by art director |
Darren Lyttle | ... | stand-by props |
Richard Magennis | ... | chargehand prop hand |
Jon Marson | ... | head greensman |
Brian Martin | ... | construction coordinator |
Tom Martin | ... | construction manager |
Daniel May | ... | assistant art director (as Dan May) |
Kevin McCabe | ... | prop hand |
Richard Mccarthy | ... | supervising plasterer |
Stephen McClure | ... | prop sculptor modeller |
Dan McCoy | ... | painter |
Duncan McDevitt | ... | hod prop sculptor / property mould maker |
Niall McEvoy | ... | art department assistant |
Neil McNally | ... | prop hand |
Christopher Moore | ... | prop hand (as Chris Moore) |
Ivan Nesbitt | ... | prop hand |
Will Newton | ... | art department researcher (as William Newton) |
Laura Ng | ... | junior draftsman |
John O'Brien | ... | supervising carpenter |
Dessie O'Neill | ... | chargehand plasterer |
Daniel O'Regan | ... | hod carpenter (as Danny O'Regan) |
Joe Paul | ... | stand-by carpenter: second unit |
Peter Popken | ... | concept artist |
Bill Reid | ... | prop carpenter |
Alanna Riddell | ... | art department coordinator |
Jo Roberts | ... | drapes assistant |
Chris Seddon | ... | drapes master |
Seamus Sharkey | ... | rigger |
William Simpson | ... | concept artist / storyboard artist |
Adrian Start | ... | hod painter |
Matthew Start | ... | supervising painter (as Matt Start) |
Paul Stewart | ... | chargehand stand-by props |
Don Sturgeon | ... | prop hand (as Don Paul Sturgeon) |
Liam Taylor | ... | stand-by stagehand |
Bill Thomas | ... | props |
Benedict Tildesley | ... | work experience |
Andrew Tombs | ... | supervising plasterer (as Andy Tombs) |
Steve Tranfield | ... | hod plasterer |
Sara Jo Mhic An Tsaoir | ... | art department assistant (as Sara Jo Baugh) |
Claudiu Turcanu | ... | prop modeller |
Isabella Walsh | ... | prop armoury maker |
Norman Walshe | ... | concept artist |
Michael Weaver | ... | chargehand painter |
John Wells | ... | assistant property master |
Paul Wiltshire | ... | supervising painter |
Lauren Young | ... | assistant prop maker |
Martin Campbell | ... | prop modeller (uncredited) |
David Carson | ... | dressing props (uncredited) |
Dean Coldham | ... | plasterer (uncredited) |
Rohan Harris | ... | scenic artist (uncredited) |
Anna McCaughtry | ... | prop maker (uncredited) |
Kelly Neary | ... | assistant buyer (uncredited) |
David J. Negron Jr. | ... | storyboard artist (uncredited) |
Timothy Oakley | ... | prop fabricator (uncredited) |
Tanya Peacock | ... | prop maker and painter (uncredited) |
Stephanie Rea | ... | greens (uncredited) |
Cheryl Rock | ... | art department assistant (uncredited) |
Codrina Spataru | ... | sculptor (uncredited) |
Tony Swatton | ... | props (uncredited) |
Sound Department
Dave Bergstrom | ... | sound stage engineer |
Tucker Bodine | ... | sound recordist |
Barbara Delpuech | ... | sound editor |
Yann Delpuech | ... | sound designer / sound effects field recordist / supervising sound editor |
Paul Drenning | ... | adr mixer |
Kim Drummond | ... | sound editor |
Stefan Fraticelli | ... | foley artist |
Alan Freedman | ... | adr mixer |
Christof Gebert | ... | production sound mixer (as Chris Gebert) |
Jeff Gomillion | ... | adr mixer |
Andrew Grijalva | ... | sound recordist |
Shaughnessy Hare | ... | sound editor |
Derek Hehir | ... | boom operator |
Ronan Hill | ... | sound mixer: second unit |
Chris Jenkins | ... | re-recording mixer |
Simon Kerr | ... | boom operator: second unit |
Darren King | ... | supervising sound editor |
E. Niles Klein | ... | assistant sound editor |
Ryan Lukasik | ... | foley assistant |
Ron Malligers | ... | foley recordist (as Ron Melleghers) |
Simon McCormick | ... | adr recordist |
Terry McDonald | ... | cableman (as Terence McDonald) |
Mike McKone | ... | assistant sound editor / sound editor |
Bill Meadows | ... | re-recording mix technician |
Frank A. Montaño | ... | re-recording mixer |
Trent Richmond | ... | foley editor |
Philip Rogers | ... | adr recordist |
Kevin Schultz | ... | foley recordist |
Joel Shryack | ... | sound editor |
John Sievert | ... | foley artist |
Randy Wilson | ... | foley recordist |
Antony Bayman | ... | adr mixer (uncredited) |
Nick Kray | ... | adr mixer (uncredited) |
Brandon Loulias | ... | sound post-production assistant (uncredited) |
Michael McKnight | ... | boom op-second unit (uncredited) |
Mike McKone | ... | foley editor (uncredited) / sound effects editor (uncredited) |
Special Effects by
Brent Baker | ... | molding & lifecasting department head: Spectral Motion |
Roland Blancaflor | ... | creature foam department head: Spectral Motion |
Herbert Blank | ... | special effects foreman: breakaways |
Darin Bouyssou | ... | molding and lifecasting technician: Spectral Motion |
Norman Cabrera | ... | key creature sculptor: Spectral Motion |
Josh Cameron | ... | fabricator: Simon, Spectral Motion (as Joshua Cameron) |
A. Robert Capwell | ... | animatronic technician: Spectral Motion (as Rob Capwell) |
Diana Choi | ... | minotaur hair crew: Spectral Motion (as Diana Yunsoo Choi) |
Liam Clarke | ... | special effects workshop technician: Nefzers Special Effects |
Bernhard Eichholz | ... | winged boar crew: Spectral Motion (as Bernie Eichholz) |
Glen Eisner | ... | creature sculptor: Spectral Motion |
Mary Elizalde | ... | creature effects consultant: Spectral Motion |
Tim Estes | ... | creature foam technician: Spectral Motion (as Timothy Estes) |
Chris Fitzgerald | ... | special makeup effects |
Claire Flewin | ... | creature fabrication department head: Spectral Motion |
Frederick Fraleigh | ... | creature fabricator: Spectral Motion |
Deborah Galvez | ... | winged boar crew: Spectral Motion |
Chris Garnaas | ... | creature sculptor: Spectral Motion (as Christopher Garnaas) |
Christoph Gartlacher | ... | special effects senior technician: set |
Claudia Hardy | ... | creature fabricator: Spectral Motion |
Jurgen Heimann | ... | animatronic technician: Spectral Motion |
Andreas Herberg | ... | special effects technician: second unit |
Wolfgang Higler | ... | special effects workshop foreman |
Janhwoon Andrew Im | ... | creature effects illustrator: Spectral Motion |
Hannes Jung | ... | special effects technician: second unit |
Vincent Kivlehan | ... | special effects technician: set |
Taishiro Kiya | ... | key creature sculptor: Spectral Motion |
Audrey Klein | ... | minotaur hair crew: Spectral Motion |
Junko Komori | ... | creature fabricator: Spectral Motion |
Maria Kruse | ... | creature technician staff: Spectral Motion |
Steve Kuzela | ... | creature seamer: Spectral Motion |
Tara Lang | ... | creature fabricator: Spectral Motion |
Tim Larsen | ... | creature paint department head: Spctral Motion |
Solon Luigi | ... | specialty weapon & appliance fabricator |
Michael Luppino | ... | special effects senior technician: rigging |
Bob Mano | ... | animatronic technician: Spectral Motion (as Robert Mano) |
Kyle Martin | ... | animatronic technician: Spectral Motion |
Cass McClure | ... | creature foam technician: Spectral Motion |
Lacy McGarry | ... | creature technician staff: Spectral Motion |
James McLoughlin | ... | creature sculptor: Spectral Motion |
Klaus Mielich | ... | special effects coordinator: Nefzers Special Effects |
Scott Millenbaugh | ... | animatronic technician: Spectral Motion |
Nick Morton | ... | pyrotechnician |
Sylvia Nava | ... | minotaur hair crew: Spectral Motion |
Gerd Nefzer | ... | special effects supervisor: second unit (as Gerd Feuchter) |
Uli Nefzer | ... | special effects supervisor |
Larry Odien | ... | animatronic technician: Spectral Motion / puppeteer: Spectral Motion |
Alejandro Palma | ... | creature effects illustrator: Spectral Motion |
James Patterson | ... | creature technician staff: Spectral Motion |
David Perteet | ... | molding and lifecasting technician: Spectral Motion |
Brian Rae | ... | molding and lifecasting technician: Spectral Motion |
Claudius Rauch | ... | special effects senior technician: second unit |
Bernd Rautenberg | ... | special effects set foreman: Nefzers Special Effects |
Michael Rudnik | ... | special effects senior set technician: Nefzers Special Effects / special effects senior technician |
Otto Schlosser | ... | special effects technician: second unit |
Jens Schmiedel | ... | special effects senior technician: second unit |
Constantine Sekeris | ... | creature effects ilustrator: Spectral Motion |
Mark Setrakian | ... | animatronic technician: Spectral Motion |
Jürgen Thiel | ... | special effects senior workshop technician |
Mario Torres Jr. | ... | key creature sculptor: Spectral Motion (as Mario Torres) |
Matt Ullman | ... | creature technician staff: Spectral Motion |
Mark Viniello | ... | creature foam technician: Spectral Motion |
Brian Walsh | ... | production supervisor: Spectral Motion |
Albert Whiteside | ... | special effects workshop/rigging technician: Nefzers Special Effects |
Neil Winn | ... | creature painter: Spectral Motion |
Rob Wright | ... | special effects assistant coordinator: Nefzers Special Effects (as Robert Wright) |
Norman Ernst | ... | special effects senior technician: daily (uncredited) |
Colin Holmes | ... | special effects (uncredited) |
Steve Koch | ... | sculptor: Spectral Motion Inc. (uncredited) |
Bernd Rautenberg | ... | special effects floor supervisor (uncredited) |
Cliff Wallace | ... | special effects makeup (uncredited) |
Visual Effects by
Ben Aickin | ... | compositor: Framestore |
Anuj Anand | ... | compositor: Framestore |
Katarzyna Ancuta | ... | compositor: Framestore |
Lorenzo Angeli | ... | pipeline technical director: Framestore |
David Aulds | ... | compositor: Framestore |
Adam Azmy | ... | compositor: Framestore |
Heath Baker | ... | compositor: Framestore |
Tom Baskaya | ... | lead compositor: Framestore |
Paul Beilby | ... | technical director: Framestore |
Jennifer C. Bell | ... | visual effects executive: Universal |
Jeremy Berruel | ... | modeler: Framestore |
Jarnail Bhachu | ... | lead compositor: Framestore |
Ilona Blyth | ... | visual effects editor |
Ella Boliver | ... | compositor: Framestore New York |
Guy Botham | ... | visual effects executive producer: Lola Visual Effects |
Emma Bowler | ... | rotoscoping artist: Framestore |
Neal Bradshaw | ... | 3d scan technician: Gentle Giant Studios |
Bertrand Bry-Marfaing | ... | lead technical director: Framestore |
Lukasz Bukowiecki | ... | assistant visual effects editor: Framestore |
Will Burdett | ... | matchmover: Framestore |
Keanan Cantrell | ... | technical director: Framestore |
Simon Carlile | ... | technical director: Framestore |
Ronan Carr Fanning | ... | modeller: Framestore |
Helen Carr | ... | lead rotoscoping artist: Framestore |
Nardeep Chander | ... | effects artist: Framestore |
Catherine Chase | ... | visual effects editor |
Noemie Cruciani | ... | paint and roto artist: Framestore |
Tabitha Dean | ... | assistant visual effects editor: Framestore |
Ciaran Devine | ... | effects artist: Framestore |
Eran Dinur | ... | compositor: Framestore NY (as Eran Dinour) |
Luke Drummond | ... | compositor: Framestore |
Robert Duncan | ... | visual effects supervisor: Framestore (as Rob Duncan) |
Katherine Durant | ... | compositor: Framestore |
Selcuk Ergen | ... | effects artist: Framestore |
Emma Ewing | ... | animator: Framestore |
James Farrington | ... | animator: Framestore |
Justin Ferk | ... | visual effects artist |
Matt Fox | ... | head of production: Framestore |
Rob Garner | ... | rotoscoping artist: Framestore |
Frederikke Glick | ... | compositor: Framestore |
Mark Gostlow | ... | compositor: Framestore |
Theodor Groeneboom | ... | compositor: Framestore |
Charlie Habanananda | ... | digital grading artist: Framestore |
Nicholas Hampshire | ... | pipeline technical director |
Chris Hardman | ... | matchmover: Framestore |
James Harmer | ... | matchmover: Framestore |
Chloe Harrison | ... | visual effects line producer: Framestore |
Eoin Hegan | ... | visual effects coordinator: Framestore |
Andrew Hogden | ... | compositor: Framestore |
Daren Horley | ... | lead texture artist: Framestore |
Charles Howell | ... | visual effects producer: Framestore |
Oliver Johnstone | ... | visual effects artist |
Rikki Knight-Trembath | ... | rigger: Framestore |
Robert Kolbeins | ... | lead effects artist: Framestore / visual effects supervisor |
Lina Kouznetsova | ... | animator: Framestore |
Jaye Krebs | ... | compositor: Framestore |
Claudia Lechen | ... | digital compositor: Framestore |
Beren Lewis | ... | systems support: Framestore |
Patricia Llaguno | ... | compositor: Framestore |
Beatriz Lorenzo | ... | effects artist: Framestore |
Martin Macrae | ... | digital environment supervisor: Framestore |
Damien Macé | ... | digital matte painter: Framestore |
Ian Mathews | ... | rotoscoping artist: Framestore |
Giacomo Matteucci | ... | compositor: Framestore |
Niall McEvoy | ... | visual effects assistant |
Mike McGee | ... | visual effects supervisor |
Mariano Mendiburu | ... | animator: Framestore |
Horacio Mendoza | ... | effects artist: Framestore |
Adrian Metzelaar | ... | lead compositor: Framestore |
Paul V. Molles | ... | visual effects coordinator (as Paul Molles) |
László Molnár | ... | visual effects artist |
Jeanette Monero | ... | rotoscoping artist: Framestore |
Rodney Montague | ... | visual effects consultant |
Ivan Moran | ... | additional supervision: Framestore |
Rafael Morant | ... | senior environment artist: Framestore |
Danielle Morley | ... | visual effects line producer: Framestore |
Ryan Mullany | ... | compositor: Framestore |
Adriano Mulè | ... | compositor: Framestore |
Patrick Muylkens | ... | texture artist: Framestore |
Bruce Nelson | ... | compositor: Framestore |
Jeff Newton | ... | technical director: Framestore |
Tom Nixon | ... | effects artist: Framestore |
Robert O'Neil | ... | effects artist: Framestore |
Kevin O'Sullivan | ... | animator: Framestore |
Richard Ollosson | ... | visual effects line producer: Framestore |
Mark Osborne | ... | technical director: Framestore |
Sam Osborne | ... | lead compositor: Framestore |
Adam Parker | ... | prep artist: Framestore |
Russell Pawson | ... | previs editor: Framestore |
John Peck | ... | compositor: Framestore |
Manuel Perez | ... | compositor: framestore |
Angelo Perrotta | ... | compositor: Framestore |
Ryan Pilcher | ... | matchmove artist: Framestore |
Aled Prosser | ... | compositor: framestore |
Howard Protheroe | ... | compositor: Framestore |
Sirio Quintavalle | ... | lead compositor: Framestore |
Melissa Rea | ... | compositor: Framestore |
Robin Reyer | ... | pipeline technical director: Framestore |
Marc Rice | ... | lead rotoscoping artist: Framestore |
Bjarni Robert Bragason | ... | compositor: Framestore |
Dale Rostron | ... | lead matchmover: Framestore |
Martin Sawtell | ... | effects technical director: Framestore |
Fernando Serrano | ... | effects artist: Framestore (as Fernando Dominguez Serrano) |
Joseph Severn | ... | 3D surveyor |
David Shere | ... | lead compositor: Framestore |
Brad Silby | ... | animator: Framestore |
Helen Sloan | ... | visual effects coordinator |
Jean-David Solon | ... | texture artist: Framestore |
John-David Solon | ... | texture artist: Framestore |
Kevin Spruce | ... | animation supervisor: Framestore |
Elwaleed Suliman | ... | animator: Framestore |
Noah Taylor | ... | lead effects artist: Framestore |
Ben Thomas | ... | rotomation artist/matchmove artist: Framestore |
Michael Adam Thompson | ... | matchmover: Framestore (as Mike Thompson) |
Garv Thorp | ... | visual effects producer |
Arda Uysal | ... | animator: Framestore |
Dan Victoire | ... | digital grading artist |
Giuliano Dionisio Vigano | ... | compositor: Framestore (as Giuliano Vigano) |
Carlo Volpati | ... | lead effects artist: Framestore |
Mark Wainwright | ... | technical director: Framestore |
Alexis Wajsbrot | ... | lead effects artist: Framestore |
Tara Walker | ... | compositor: Framestore |
Ben White | ... | cg supervisor: Framestore |
Stephen Willey | ... | senior systems engineer |
Rachel Williams | ... | lead technical director: Framestore |
Corrina Wilson | ... | compositor: Framestore |
Kate Windibank | ... | lead compositor: Framestore |
Rob Woiwod | ... | visual effects editor: Framestore |
Graham Wood | ... | matchmove artist |
Alan Woods | ... | lead technical director: Framestore |
Christian Zeh | ... | lead compositor: Framestore (as Chris Zeh) |
Akemi Abe | ... | rotoscoping artist (uncredited) |
Casey Allen | ... | vfx technical supervisor (uncredited) |
Holli Alvarado | ... | matte painter (uncredited) |
Spencer Armajo | ... | flame artist (uncredited) |
Cheryl Bainum | ... | executive producer: HATCH (uncredited) |
Lizi Bedford | ... | crew manager: Framestore (uncredited) |
Zachary Bloom | ... | scanning and recording: Framestore (uncredited) |
Anthony Chadwick | ... | matchmover: Framestore (uncredited) |
Trent Claus | ... | flame artist (uncredited) |
Dan Copping | ... | lead previs artist: Nvizage (uncredited) |
Amy Davis | ... | prep artist (uncredited) |
Clym Dodds | ... | Data Operator: Framestore (uncredited) |
Richard Edwards | ... | data operator: Framestore (uncredited) |
Deak Ferrand | ... | concept artist: HATCH (uncredited) |
Trey Freeman | ... | digital artist (uncredited) |
Miles Friedman | ... | visual effects coordinator: Lola VFX (uncredited) |
Ummi Gudjonsson | ... | previs artist (uncredited) |
Nic Hatch | ... | previs supervisor: Nvizage (uncredited) |
Oliver Hearsey | ... | tracker: Framestore (uncredited) |
Karsten Hecker | ... | film mastering engineer (uncredited) |
Winnie Ho | ... | prep artist (uncredited) |
Nicholas Illingworth | ... | matchmover: Framestore (uncredited) |
Christopher Django Johnston | ... | matchmove artist: Framestore (uncredited) |
John Kay | ... | previs animator (uncredited) |
Max Leonard | ... | visual effects coordinator: Lola Visual Effects (uncredited) |
Dave Levine | ... | flame artist: Lola VFX (uncredited) |
Christophe Meslin | ... | head of systems (uncredited) |
Thomas Nittmann | ... | visual effects producer: Lola Visual Effects (uncredited) |
Robert Olsson | ... | matte painter (uncredited) |
Radhika Patel | ... | matchmove artist: Framestore (uncredited) |
Stuart Penn | ... | senior technical director: Framestore (uncredited) |
Adam Redford | ... | texture artist: Framestore (uncredited) |
Aatesh Shah | ... | systems engineer: Framestore (uncredited) |
Katherine Smith | ... | senior production coordinator (uncredited) |
Jessica Soderstrom | ... | modeler (uncredited) |
Justin Summers | ... | previz artist (uncredited) |
Jeremiah Sweeney | ... | flame artist: Lola VFX (uncredited) |
Wilson Tang | ... | digital restoration (uncredited) |
Mark Taylor | ... | texture artist: Framestore (uncredited) |
Bryan Thombs | ... | visual effects supervisor: opening sequence (uncredited) |
Eric Tsui | ... | matchmove artist: Framestore (uncredited) |
Alexander Turusov | ... | effects technical director: Framestore (uncredited) |
Glenn Wells | ... | matchmove artist: Framestore (uncredited) |
Edson Williams | ... | visual effects supervisor: lola visual effects (uncredited) |
Stunts
Richard Bradshaw | ... | stunts |
Michael Byrch | ... | stunts |
Neil Carr | ... | stunt wire assistant: scond unit |
Tony Condren | ... | stunt rigger |
Rob Cooper | ... | stunts |
Talila Craig | ... | stunts |
Ken Doherty | ... | stunt performer |
Tracey Eddon | ... | stunts |
Andy Godbold | ... | stunts |
Paul Herbert | ... | stunt coordinator |
Rob Hunt | ... | stunts |
Rob Inch | ... | second stunt coordinator: second unit |
Zhaidarbek Kunguzhinov | ... | stunt performer (uncredited) |
Philip Lowry | ... | stunts |
Mark Anthony Newman | ... | stunts |
Eimer O'Hare | ... | stunt office coordinator |
Charlie Pawlett | ... | stunt performer / stunts |
Justin Pearson | ... | stunt double: Danny McBride / stunts |
Robert Schofield | ... | stunt wireman (as Bob Schofield) |
C.C. Smiff | ... | stunts (as CC Smiff) |
Lyndal Smith | ... | stunts |
Mark Southworth | ... | assistant stunt coordinator |
Helen Steinway Bailey | ... | stunts (as Helen Bailey) |
Ryan Stuart | ... | stunts |
Ian van Temperley | ... | stunts |
Stephen Walsh | ... | stunt performer |
Andy Wareham | ... | stunts |
Simon Whyman | ... | stunts |
Dave Williams | ... | stunt wire coordinator: second unit / stunts (as David Williams) |
William Willoughby | ... | stunts |
Leonard Woodcock | ... | stunts |
Ben Wright | ... | stunt performer |
Nurlan Altaev | ... | stunt performer (uncredited) |
Paul Burke | ... | stunt performer (uncredited) |
Joe Condren | ... | stunt performer (uncredited) / stunt safety: underwater crew (uncredited) |
Rob Cooper | ... | stunt double: James Franco (uncredited) |
Matt Da Silva | ... | stunt performer (uncredited) |
Brian Danner | ... | sword trainer: Natalie Portman (uncredited) |
Levan Doran | ... | stunt performer (uncredited) |
Ciarán Hanlon | ... | stunt performer (uncredited) |
Norman Kelly | ... | stunt performer (uncredited) |
Stephanie Lelievre | ... | stunts (uncredited) |
Jamie Millington | ... | stunt performer (uncredited) |
Ricardo Rocca | ... | stunts (uncredited) |
John Sheridan | ... | stunt safety (uncredited) |
Paul Thompson | ... | stunt performer (uncredited) |
Paul Valentine | ... | stunt performer (uncredited) |
Ian van Temperley | ... | stunt double: Damien Lewis (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Marc Atherfold | ... | first assistant camera |
Paul Bates | ... | electrician |
Harry Bowers | ... | focus puller |
Julian Bucknall | ... | focus puller |
Steve Burgess | ... | focus puller: "a" camera, second unit |
Steve Casey | ... | chargehand electrical rigger |
Frank Connor | ... | still photographer |
Steve Costello | ... | gaffer |
Tim Critchell | ... | best boy grip |
Noah Eli Davis | ... | clapper loader: second unit |
Tim Dean | ... | remote head operator: second unit |
Sam Donaghy-Bell | ... | trainee: second unit |
Arthur Donnelly | ... | rigging electrician |
Lee Eldred | ... | generator operator: second unit |
Damien Elliott | ... | camera operator: "c" camera |
Ewan Epton | ... | electrician |
Stuart Farmer | ... | rigging electrician |
Peter Field | ... | camera operator: "b" camera. second unit |
John Flemming | ... | key grip: second unit |
Jaime Fletcher | ... | lighting desk operator (as Jamie Fletcher) |
Andy Gardner | ... | second assistant camera: "a" camera |
Mark Garrett | ... | additional photography / camera operator: "c" camera |
Riley Garrett | ... | video assistant: second unit / video playback assistant: second unit |
Tom Gates | ... | rigging gaffer |
Eric Greenberg | ... | focus puller: "b" camera, second unit |
Stacey Hancox | ... | crane technician: dailies |
Glynn Harrison | ... | grip: "b" camera, second unit |
Peter Hawkins | ... | h.o.d. rigger |
Gareth Heatherington | ... | electrician |
Alex Howe | ... | first assistant camera: second unit |
Phil Hurst | ... | best boy |
Alison Lai | ... | clapper loader: b camera |
Rupert Lloyd-Parry | ... | grip: "a" camera (as Rupert Lloyd Parry) |
Seamus Lynch | ... | electrician |
Dáire Mac An tSaoir | ... | A Camera Loader 2nd Unit / clapper loader: second unit (as Dáre Mac An Tsoir) |
Keith Manning | ... | rigging grip: second unit |
John Marzano | ... | aerial director of photography |
David McAnulty | ... | grip: "b" camera (as Dave McAnulty) |
Frank McConologue | ... | rigging electrician (as Frank McConnalogue) |
Brett McCrum | ... | electrician: second unit |
Sean McKeown | ... | stand-by rigger |
Grant McLean | ... | electrician |
Callum Milne | ... | electrician |
Mark Milsome | ... | camera operator: "b" camera |
Scott Napier | ... | electrician |
Lenny O'Brien | ... | rigging electrician |
Eugene O'Sullivan | ... | electrician: second unit |
Keith Perry | ... | chargehand rigger |
Terry Robb | ... | chargehand electrician |
Darius Shahmir | ... | videographer |
Martin Smith | ... | gaffer: second unit |
Grace Sweeney | ... | video playback operator |
Fraser Taggart | ... | camera operator: "a" camera, second unit / director of photography: second unit |
Greg Thomas | ... | best boy: scond unit |
Andy Thomson | ... | russian arm technician |
Paul Toman | ... | stand-by rigger: second unit |
Ian Townsend | ... | crane operator: second unit |
Lisa Trinder | ... | video playback production assistant |
Anthony Turley | ... | rigger |
Gerry Vasbenter | ... | camera operator: "a" camera |
Martin Ward | ... | video playback operator: second unit |
David Weller | ... | supervising rigger (as Dave Weller) |
Hugo Wilkinson | ... | chargehand rigger |
J. Glynn Williams | ... | camera technician: second unit |
Matt Windon | ... | first assistant camera: "a" camera |
James M.H. Atkinson | ... | camera trainee: second unit (uncredited) |
Michael Buck | ... | first assistant camera: opening title sequence (uncredited) |
Lynne Davison | ... | camera trainee: second unit (uncredited) |
Mike Farr | ... | lighting balloon technician (uncredited) |
John Frost | ... | cinematographer: main title sequence (uncredited) |
Paul Helm | ... | lighting technician (uncredited) |
Des Hills | ... | russian arm precision driver (uncredited) |
Peter Keith | ... | second assistant camera (uncredited) |
Davie Mayes | ... | electrician (uncredited) |
Ian McGurrell | ... | additional grip (uncredited) |
Maria Mulhall | ... | camera trainee (uncredited) |
Rory O'Riordan | ... | second assistant camera: dailies (uncredited) |
Miles Proudfoot | ... | first assistant camera: dailies (uncredited) |
Keith Shanks | ... | electrician (uncredited) |
Ian Speed | ... | libra technician (uncredited) |
Danielle Spence | ... | camera trainee (uncredited) |
Gerry Vasbenter | ... | steadicam operator (uncredited) |
Marc Woodcock | ... | lighting technician (uncredited) |
Animation Department
Brad Silby | ... | animator: Framestore |
Ricardo Silva | ... | animator |
Alfonso Sicilia | ... | character animator (uncredited) |
Jonathan Symmonds | ... | animator (uncredited) |
Casting Department
Colin Jones | ... | casting associate |
Caitlin McKenna | ... | adr voice casting |
Tom Newton | ... | casting assistant |
Toby Spigel | ... | casting assistant |
Terry L. Lamfers | ... | casting executive (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Louise Allen | ... | costume design assistant |
Susan Barras | ... | costume assistant: crowd (as Susan Pollard) |
Marie-Therese Breen | ... | costume breakdown assistant |
Simon Brindle | ... | costume armour supervisor |
Katherine Cahill | ... | costume breakdown assistant |
Melanie Carmichael | ... | seamstress |
Lucie Corcoran | ... | wardrobe assistant |
David Craig | ... | costume supervisor: 2nd unit |
Caroline Dillon | ... | seamstress |
Mark Ferguson | ... | costume supervisor |
Kerry Gooding | ... | assistant costume designer |
Donna Hughes | ... | on-set costume assistant |
Becky Johnson | ... | fabricator |
Becky Johnson | ... | costume assistant: Leather Worker |
Nicky Jones | ... | costume senior armourer |
Enda Kenny | ... | costume breakdown supervisor |
Claire Leese | ... | costume assistant: crowd (as Claire Snoddy) |
Claire Loh | ... | costume workroom supervisor |
Heather Long | ... | costume assistant |
Emma Loughridge | ... | costume assistant: crowd |
Rachael Low | ... | costume assistant: crowd (as Rachael Forde) / costume stand-by: second unit (as Rachael Forde) |
Carolyn Marston | ... | crowd supervisor |
Lily Mathiszig-Lee | ... | costume assistant (as Lily Currie) |
Amanda Mattes | ... | costume armourer |
Edel McCarron | ... | on-set costume assistant |
Nico McClean | ... | costume coordinator (as Nico Sweeney) |
Sarah McCormack | ... | seamstress |
Nancy McKenna | ... | costume assistant |
Crawford McKenzie | ... | workroom chief cutter |
Mark Miller | ... | costume armourer |
Camille Moohan | ... | costume assistant |
Ciana O'Kane | ... | costume assistant: Daily |
Stephen O'Rawe | ... | costume assistant: crowd |
Margaret Pescott | ... | costume maker |
Anna Robbins | ... | costume cutter |
Dulcie Scott | ... | costume design assistant |
Carl Summersgill | ... | metal worker |
Kathryn Tart | ... | principal dresser |
Sarah Touaibi | ... | costume buyer |
Rachael Webb-Crozier | ... | costume supervisor |
Timmy White | ... | costume assistant: crowd / crowd costume assistant |
Raymond Widdowson | ... | costume armorer (as Ray Widdowson) |
Harriet Johnson | ... | costume maker (uncredited) |
Jane Law | ... | costumes (uncredited) |
Anna McCaughtry | ... | crowd costume stand-by (uncredited) |
Catherine McNally | ... | costume stand-by: 2nd Unit (uncredited) |
Emma O'Loughlin | ... | costume trainee (uncredited) |
Rebekah Sewell | ... | costume assistant (uncredited) |
Ciara Winnington | ... | principal costume trainee (uncredited) |
Location Management
Robert Boake | ... | assistant location manager (as Robbie Boake) |
Lisa Byrne | ... | location coordinator |
Jon Caldwell | ... | location assistant (as Jonathan Caldwell) / location assistant (uncredited) |
Damien Glenholmes | ... | location unit manager: second unit (as Dee Glenholmes) |
Brenda Gough | ... | location assistant trainee |
Barry Keil | ... | assistant location manager |
Christopher Myers | ... | assistant location manager (as Chris Myers) |
Andrew Wilson | ... | location manager |
Phil Crothers | ... | location scout (uncredited) |
Music Department
Eun-Mee Ahn | ... | musician: violin |
Christopher Anderson-Bazzoli | ... | music preparation |
Thomas Annang | ... | musician: on-set |
Philip Ayling | ... | musician: ethnic winds (as Phil Ayling) |
Joan Beal | ... | musician: singer |
Ethan Bearman | ... | musician: french horn |
Becky Bentham | ... | pre-recording music coordinator |
Jeffrey Biggers | ... | score mixer (as Jeff Biggers) / score recordist (as Jeff Biggers) |
Cindy Bourquin | ... | musician: singer |
Eric Bradley | ... | musician: singer |
Rob Brophy | ... | musician: viola |
Reid Bruton | ... | musician: singer |
Christian Burke | ... | musician: on-set (as Christian Samuel Burke) |
Joanna Bushnell | ... | musician: singer |
Amick Byram | ... | musician: singer |
Elin Carlson | ... | chorus / musician: singer |
Alvin Chea | ... | musician: singer |
Gina Coletti | ... | musician: viola |
Kevin Connolly | ... | musician: violin |
Greg Dennen | ... | scoring crew |
George Doering | ... | musician: guitars |
Clay Duncan | ... | ambient music designer |
Paul Englishby | ... | music arranger: pre-record |
Nina Evtuhov | ... | musician: violin |
Alma L. Fernandez | ... | musician: viola |
Amy Fogerson | ... | musician: singer |
Amy Fogerson | ... | musician: singer |
Matthew Funes | ... | musician: viola |
Lorenz Gamma | ... | musician: violin |
Dick Glasgow | ... | musician: on-set |
Savina Glasgow | ... | musician: on-set |
Nick Glennie-Smith | ... | conductor |
Scott Graff | ... | musician: singer |
Stephen Grimm | ... | musician: singer |
Tina Guo | ... | cello |
Steven Harms | ... | musician: singer |
Walter S. Harrah | ... | musician: singer (as Walt Harrah) |
Sheri Izzard | ... | musician: singer |
Luana Jackman | ... | musician: singer |
Pam Jacobson | ... | musician: viola |
Ferris Jay | ... | musician: on-set |
Elissa Johnston | ... | musician: singer |
Bob Joyce | ... | musician: singer |
Jon Joyce | ... | musician: singer |
Teri Koide | ... | musician: singer |
Penka Kouneva | ... | orchestrator |
Daniel Kresco | ... | assistant score mixing engineer |
Tim Lauber | ... | scoring crew |
Michael Lichtenauer | ... | musician: singer |
Virenia Lind | ... | musician: singer |
Rick Logan | ... | musician: singer |
Frank Macchia | ... | orchestrator |
Guy Maeda | ... | musician: singer |
Wilson Magwere | ... | musician: on-set |
Larry Mah | ... | digital recordist |
Shawn Mann | ... | musician: viola |
Darrin McCann | ... | musician: viola |
Jeff McIlwain | ... | composer: theme music |
Donna Medine | ... | musician: singer |
Aaron Meyer | ... | music preparation |
Yvonne S. Moriarty | ... | orchestrator (as Y. Suzette Moriarty) |
Brian O'Connor | ... | musician: french horn |
Alyssa Park | ... | musician: violin |
Holly Pitrago | ... | musician: singer |
Satnam Ramgotra | ... | musician: percussion |
Faith Rivera | ... | musician: singer |
Stacey Robinson | ... | scoring crew |
Katrina Schiller | ... | music editor |
Lisbeth Scott | ... | musician: solo vocalist |
Fletcher Sheridan | ... | musician: singer / playback singer |
Tina Soule | ... | musician: cello (as Christina Soule) |
Denis St. Amand | ... | scoring crew |
Tereza Stanislav | ... | musician: violin |
Tom Steel | ... | scoring crew |
Sally Stevens | ... | musician: singer / vocal contractor |
Susie Stevens-Logan | ... | musician: singer (as Susie Stevens Logan) |
Geoff Stradling | ... | orchestrator |
Carmen Twillie | ... | musician: singer |
Michael Valerio | ... | musician: bass |
Josefina Vergara | ... | musician: violin |
Dick Wells | ... | musician: singer |
Paul Wertheimer | ... | scoring crew |
Rich Wheeler | ... | scoring crew |
Booker White | ... | music preparation |
Gerald White | ... | musician: singer |
Nathan Whitehead | ... | additional programming / technical score advisor |
Mae Crosby | ... | music preparation (uncredited) |
Mike Knobloch | ... | music executive (uncredited) |
Armen Ksajikian | ... | musician: cello (uncredited) |
Daniel Pinder | ... | additional music editor: temp score (uncredited) |
Peter Rotter | ... | orchestra contractor (uncredited) |
Doug Tornquist | ... | musician: tuba (uncredited) |
Script and Continuity Department
Andrea Bamford | ... | assistant script supervisor |
Morag Cameron | ... | script supervisor |
Lynda Marshall | ... | script supervisor: second unit |
Transportation Department
Jeff Brown | ... | transportation captain: second unit |
Maurice Brown | ... | transportation captain |
Stephen Collins | ... | unit driver: daily |
Alan Crozier | ... | transportation coordinator |
Thomas Hamilton | ... | facilities captain: second unit (as Tom Hamilton) |
Paul McCausland | ... | driver |
Jonny Anderson | ... | unit driver (uncredited) |
Ken Cathcart | ... | unit driver (uncredited) |
Johnny Crawford | ... | unit driver (uncredited) |
Philip Crawford | ... | unit driver (uncredited) |
Tom Heany | ... | driver: minibus (uncredited) |
Ian Lewis | ... | driver: star trailers (uncredited) |
Ryan Marshall | ... | unit driver (uncredited) |
Roy McManus | ... | driver: VFX Truck (uncredited) |
Tony Rice | ... | unit driver (uncredited) |
Additional Crew
Inessa Adler | ... | translator: Russian |
Betty Ainslie | ... | assistant accountant |
Sean Bailey | ... | health and safety officer |
Rajia Baroudi | ... | additional voices |
Karen Batley | ... | asset representative |
Ashley Bowen | ... | assistant: Mr. Davis |
Alex Boyd | ... | assistant: Mr. Huffam |
Kieran Brady | ... | paramedic: second unit |
Edita Brychta | ... | additional voices |
Michelle Burns | ... | travel production assistant |
Jordan Campbell | ... | key office production assistant |
Ciaran Colton | ... | stand-in |
Lynne Costenbarder | ... | assistant choreographer |
David Cowgill | ... | additional voices |
Shannon Creen | ... | assistant: Mr. Stuber |
Alan Dale | ... | additional voices |
Mark Davis | ... | armorer |
Mark Devlin | ... | production coordinator: second unit |
Beth Dewey | ... | main title producer |
Neil Dickson | ... | additional voices |
Robin Atkin Downes | ... | additional voices |
Tommy Dunne | ... | armourer |
Andrew Francis Fenady | ... | executive in charge of production |
Stuart Ferguson | ... | construction medic |
Tracy Ferguson | ... | health and safety officer / unit nurse |
Jeff Fradley | ... | production consultant |
Miguel Callerjon Gallindo | ... | groom |
Paul George | ... | key set production assistant |
Katie Gibson | ... | assistant: Ms. Portman |
Jackie Gilbey | ... | assistant accountant |
Jean Gilpin | ... | additional voices |
Brendan Gunn | ... | dialogue coach |
Jim Hajicosta | ... | post-production accountant |
Zara Hamill | ... | key office production assistant |
Clair Hanson | ... | accounts assistant |
Joe Hendriks | ... | accounts assistant |
Andy Hennigan | ... | financial controller |
Stuart Hopps | ... | choreographer |
Sammy Horton | ... | payroll accountant |
Julia Jakovlena | ... | translator: Russian |
Brandon James | ... | assistant: Mr. McBride |
David Joo | ... | assistant: Mr. Mone |
Aleksandra Kaminska | ... | accounts assistant (as Aleksandra Kaminska0Omozik) |
Rachel Kennedy | ... | unit publicist |
Peter Lavin | ... | additional voices |
Chris Manger | ... | assistant horse master |
Barry Maxwell | ... | studio maintenance |
Stephen McConnell | ... | accounts assistant |
Anthony McCullough | ... | paramedic: second unit |
Lucy McCutcheon | ... | key office production assistant |
Caitlin McKenna | ... | additional voices |
Hugh McLaughlin | ... | assistant to choreographer |
Maeve McLoughlin | ... | cast trainer |
Tom McMillan | ... | assistant: Mr. Green (as Thomas McMillan) |
Graham McTavish | ... | additional voices |
Will Meldman | ... | production assistant |
Clara Mercer | ... | extras coordinator |
Cathy Mooney | ... | shipping coordinator |
Darren Murray | ... | stand-in |
Danny Nash | ... | production assistant |
Nicholas David Nesbitt | ... | assistant: Mr. Stuber (as Nicholas Nesbitt) |
Paula J. Newman | ... | additional voice (as Paula Jane Newman) |
Stephen North | ... | safety coordinator: second unit (as Steve North) |
Hernan Ortiz | ... | horse master |
Monica Perez Gelbman | ... | post-production accountant |
Alvaro Perez | ... | translator: Spanish |
Felicity Pierce | ... | local horse liaison |
Jaume Castan Pinos | ... | translator: Spanisg |
Phil Proctor | ... | additional voices |
Stacey Quigley | ... | accommodation production assistant |
Moira Quirk | ... | additional voices |
Boyd Rankin | ... | armourer |
Peter Renaday | ... | additional voice (as Peter Renady) |
Clive Revill | ... | additional voices |
Darren Richardson | ... | additional voices |
Frances Richardson | ... | first assistant accountant |
Tanya Ruby | ... | assistant accountant |
Dwight Schultz | ... | additional voices |
Darius Shahmir | ... | epk |
Alan Shearman | ... | additional voices |
Julian Stone | ... | additional voices |
Pepper Sweeney | ... | additional voices |
Aisling Thompson | ... | health and safety officer |
Amy Whitson | ... | stand-in |
Lynne Williams | ... | etiquette coach |
Richard Wilson | ... | key set production assistant |
Marc Wolff | ... | helicopter pilot: second unit |
Monty Bennett | ... | assistant to producer (uncredited) |
Ruth Blacker | ... | production assistant: dailies (uncredited) |
Caroline Davis | ... | body double: Natalie Portman (uncredited) |
Lucia Foster Found | ... | aerial operations coordinator (uncredited) |
John Frade | ... | leatherworker props (uncredited) |
Conor Gibbons | ... | assistant armourer (uncredited) |
Katie Larmour | ... | body double: Natalie Portman (uncredited) |
Patrick Maxwell | ... | production trainee: second unit (uncredited) |
Emma McNeill | ... | extras assistant (uncredited) |
Andy Stephens | ... | aerial operations manager (uncredited) |
David Wilcock | ... | assistant accountant (uncredited) |
Production Companies
- Universal Pictures (presents)
- Bluegrass Films
Distributors
- Entertainment One (2011) (United Kingdom) (theatrical)
- Forum Cinemas (2011) (Lithuania) (theatrical)
- United International Pictures (UIP) (2011) (Singapore) (theatrical)
- Universal Pictures International (UPI) (2011) (France) (theatrical)
- Universal Pictures International (UPI) (2011) (Belgium) (theatrical)
- Universal Pictures International (UPI) (2011) (Netherlands) (theatrical)
- Universal Pictures International (UPI) (2011) (Spain) (theatrical)
- Universal Pictures (2011) (United States) (theatrical)
- Zon Lusomundo Audiovisuais (2011) (Portugal) (theatrical)
- Argentina Video Home (2012) (Argentina) (DVD)
- Argentina Video Home (2012) (Argentina) (Blu-ray) (DVD)
- Channel 4 Television Corporation (2013) (United Kingdom) (tv)
- Film1 (2012) (Netherlands) (tv) (limited)
- Geneon Universal Entertainment (2012) (Japan) (DVD)
- HBO Max (2020) (United States) (video) (VOD)
- Home Box Office (HBO) (2012) (United States) (tv)
- Net5 (2016) (Netherlands) (tv)
- Peacock (2020) (United States) (video) (VOD)
- Sony Pictures Home Entertainment (2011) (Greece) (Blu-ray) (DVD)
- United International Pictures (2012) (Argentina)
- Universal Pictures Finland (2011) (Finland) (Blu-ray) (DVD)
- Universal Pictures Home Entertainment (UPHE) (2011) (United States) (DVD)
- Universal Pictures Home Entertainment (UPHE) (2011) (United States) (Blu-ray) (DVD)
- Universal Pictures (2012) (Netherlands) (Blu-ray)
- Universal Pictures (2012) (Netherlands) (DVD)
- Veronica (2013) (Netherlands) (tv)
- Waylen Group (2011) (Taiwan) (video)
Special Effects
- Spectral Motion (creature effects created by)
- Technicolor Digital Services (opticals)
- Framestore (animation and visual effects)
- Die Nefzers (special effects)
- Lola Visual Effects (visual effects)
- FBFX (Costume Props)
- NVIZ (pre-visualization)
- Painting Practice (concept design)
Other Companies
- Back Lot Music (soundtrack)
- Behind the Scenes Freight (shipping by)
- British Film Commission (thanks)
- Camera Revolution (libra technician)
- Chapman/Leonard Studio Equipment (camera dollies)
- DeCrescent / Rotter (music contractor)
- DeCrescent and Rotter Music Contracting (music contractor)
- Dick George Creatives (props)
- Digital Media Services (DMS) (digital marketing asset management)
- Flying Pictures (aerial filming by)
- G & H Film & Television Services (transport vehicles)
- Generator Entertainment (production services: Northern Ireland)
- Goldcard Security Agency (security)
- Goldcrest Post Production London (post-production)
- HireWorks (Avid Nitris DX rental)
- Hothouse Music (music supervision)
- Intelligent Media (international monitoring agency)
- JRS Productions (foley recorded at)
- King SoundWorks (sound post-production)
- Kodak (motion picture film supplied by)
- Panalux (lighting equipment by)
- Panavision Grip & Remote Systems (camera dollies)
- Panavision Grip & Remote Systems (Chapman camera dollies)
- Panavision (camera equipment provided by)
- Panavision (camera equipment provided by)
- Picture Mill (main and end titles)
- Remote Control Productions (score mixed at)
- Sabron Payroll Services (payroll: orchestra)
- Shoot NI (walkies and cell phones)
- Simply Good Food (catering)
- Studio NI (additional support)
- Tang Sandwich Excellence (catering: second unit)
- Technicolor (digital intermediate)
- The Newman Scoring Stage, Twentieth Century Fox Studios (score recorded at)
- Varèse Sarabande (soundtrack)
- Victoria & Richard Professional Stunts (stunts and horses)
- Warner Bros. De Lane Lea (adr recording)
- Yellowmoon (editing facilities)
Storyline
Plot Summary |
Throughout history, tales of chivalry have burnished the legends of brave, handsome knights who rescue fair damsels, slay dragons and conquer evil. But behind many a hero is a good-for-nothing younger brother trying just to stay out of the way of those dragons, evil and trouble in general. As two princes on a daring mission to save their land, they must rescue the heir apparent's fiancée before their kingdom is destroyed. Thadeous (McBride) has spent his life watching his perfect older brother Fabious (Franco) embark upon valiant journeys and win the hearts of his people. Tired of being passed over for adventure, adoration and the throne, he's settled for a life of wizard's weed, hard booze and easy maidens. But when Fabious' bride-to-be, Belladonna (Zooey Deschanel), gets kidnapped by the evil wizard Leezar (Justin Theroux), the king gives his deadbeat son an ultimatum: Man up and help rescue her or get cut off. Half-assedly embarking upon his first quest, Thadeous joins Fabious to trek across the perilous outlands and free the princess. Joined by Isabel (Natalie Portman)-an elusive warrior with a dangerous agenda of her own-the brothers must vanquish horrific creatures and traitorous knights before they can reach Belladonna. If Thadeous can find his inner hero, he can help his brother prevent the destruction of his land. Stay a slacker, and not only does he die a coward, he gets front row seats to the dawn of an all-new Dark Ages. Written by Universal Pictures |
Plot Keywords | |
Taglines | This spring, prepare for their excellency. See more » |
Genres | |
Parents Guide | View content advisory » |
Certification |
|
Additional Details
Also Known As |
|
Runtime |
|
Official Sites | |
Country | |
Language | |
Color | |
Aspect Ratio |
|
Sound Mix | |
Filming Locations |
Box Office
Budget | $49,900,000 (estimated) |
Opening Weekend United States | $9,360,020, 10 Apr 2011 |
Cumulative Worldwide Gross | $24,856,478, 19 May 2011 |
Did You Know?
Trivia | Although the film was written by Ben Best and Danny McBride, the dialogue is heavily improvised. Director David Gordon Green said there was never a script used on-set. Only the plot outline and written notes were used. See more » |
Movie Connections | Featured in Episode #1.12 (2011). See more » |
Soundtracks | Tanz Nachtanz See more » |
Quotes |
[from trailer]
Isabel: Thaddeus, I have not been able to stop thinking of you. Thadeous: [pot in his hand] What a coincidence. I was just about to finish thinking of you. See more » |