Directed by
Roland Emmerich |
Writing Credits (WGA)
Roland Emmerich | ... | (written by) & |
Harald Kloser | ... | (written by) |
Cast (in credits order) verified as complete
Produced by
Aaron Boyd | ... | co-producer / producer: second unit |
Sarah Bradshaw | ... | executive producer |
Roland Emmerich | ... | producer (produced by) |
William Fay | ... | executive producer |
Murray Francis | ... | supervising producer: New Zealand (as Murray 'Muzza' Francis) |
Mark Gordon | ... | producer (produced by) |
Genevieve Hofmeyr | ... | supervising producer: South Africa, Moonlighting Films |
Tom Karnowski | ... | executive producer |
Harald Kloser | ... | executive producer |
Scott Mednick | ... | executive producer |
Thomas Tull | ... | executive producer |
Oswald von Richthofen | ... | co-producer (as Ossie von Richthofen) |
Michael Wimer | ... | producer (produced by) |
Kirstin Winkler | ... | associate producer |
Music by
Harald Kloser | ... | (music by) |
Thomas Wanker | ... | (as Thomas Wander) (music by) |
Cinematography by
Ueli Steiger | ... | director of photography |
Editing by
Alexander Berner | ... | (edited by) |
Casting By
Leo Davis | ... | (casting by) |
Mali Finn | ... | (casting by) |
Lissy Holm | ... | (casting by) |
Production Design by
Jean-Vincent Puzos |
Art Direction by
Heather Cameron | ||
Marc Homes | ... | (as Mark Homes) |
David Warren | ||
Fleur Whitlock |
Set Decoration by
Emilia Roux | ... | (as Emelia Weavind) |
Costume Design by
Renée April | ... | (as Renee April) |
Odile Dicks-Mireaux |
Makeup Department
Chiara Allegrucci | ... | hair stylist: crowd / makeup artist: crowd |
Maya Bailey | ... | additional hair stylist / additional makeup and hair |
Michele Barber | ... | hair stylist: crowd, New Zealand / makeup artist: crowd, New Zealand / makeup artist: second unit |
Isobel Behrens | ... | hair stylist: crowd / makeup artist: crowd |
Dayne Braine | ... | hair stylist: crowd / makeup artist: crowd |
Dagogo Diminas | ... | hair stylist: crowd (as Dagogo Demenas) / makeup artist: crowd (as Dagogo Demenas) |
Natasha du Toit | ... | hair stylist: crowd (as Natascha DuToit) / makeup artist: crowd (as Natascha DuToit) |
Raine Edwards | ... | hair stylist: crowd / makeup artist: crowd |
Tamrin Eveleigh | ... | hair stylist: crowd / makeup artist: crowd |
Carla Fourie | ... | hair stylist: crowd / makeup artist: crowd |
Susie Glass | ... | hair stylist: crowd, New Zealand (as Susan Glass) / makeup artist: crowd, New Zealand (as Susan Glass) |
Amy Gregson | ... | hair stylist: crowd / makeup artist: crowd |
Nikky Haberle | ... | contact lens technician (as Nikky Haeberle) |
Louise Harris | ... | hair stylist: crowd, New Zealand / makeup artist: crowd, New Zealand |
Marc Hollenstein | ... | hair stylist / makeup artist |
Kathrin Hoth | ... | hair stylist: crowd / makeup artist: crowd |
Frankie Karena | ... | hair stylist: Cliff Curtis (as Leanne 'Frankie' Karena) / makeup artist: Cliff Curtis (as Leanne 'Frankie' Karena) |
Davina Lamont | ... | contact lens technician: New Zealand / makeup artist |
Marisa Lourens | ... | hair stylist: crowd / makeup artist: crowd |
Leonard MacDonald | ... | makeup animatronics |
Jessica Magontier | ... | makeup artist |
Zan Mariehannekom | ... | hair stylist: crowd / makeup artist: crowd |
Kelly Mitchell | ... | hair and makeup artist / makeup artist |
Thomas Nellen | ... | hair designer / makeup designer |
Jekaterina Oertel | ... | key hair stylist / key makeup artist |
Liz Olivier | ... | makeup artist |
Jakob Peier | ... | hair stylist / makeup artist |
Michele Perry | ... | hair stylist: crowd / makeup artist: crowd |
Colin Polson | ... | hair stylist supervisor: crowd / makeup artist supervisor: tribe |
Marnette Rossouw | ... | hair stylist: crowd (as Marnet Rossouw) / makeup artist: crowd (as Marnet Rossouw) |
Sarah Rubano | ... | hair stylist: crowd, New Zealand / makeup artist: crowd, New Zealand |
Claire Rutledge | ... | hair stylist: crowd, New Zealand / makeup artist: crowd, New Zealand |
Christa Schoeman | ... | hair stylist: crowd / makeup artist: crowd |
Joanne Scott | ... | hair stylist: crowd / makeup artist: crowd |
Gayl Shelly | ... | hair stylist: crowd, New Zealand / makeup artist: crowd, New Zealand |
Rochelle Sissing | ... | hair stylist: crowd (as Rochelle Sissling) / makeup artist: crowd, New Zealand (as Rochelle Sissling) |
Kerry Skelton | ... | hair stylist: crowd / hair stylist: second unit / makeup artist: crowd / makeup artist: second unit |
Mandy Smit | ... | hair stylist: crowd / makeup artist: crowd |
Ailie Smith | ... | makeup artist |
Meike Smith | ... | hair stylist: crowd / makeup artist: crowd |
Kylie Strathdee | ... | hair stylist coordinator: second unit (as Kylee Strathdee) / makeup artist coordinator: second unit (as Kylee Strathdee) |
Simone Stubbs | ... | hair supervisor: crowd / makeup supervisor: crowd |
Megan Tanner | ... | department head hair stylist: crowd / department head makeup artist: crowd |
Megan Emma van Heerden | ... | hair stylist: crowd (as Megan van Heeden) / makeup artist: crowd (as Megan van Heeden) |
Lian van Wyk | ... | hair stylist: crowd / makeup artist: crowd |
Nicolette Van Wyk | ... | prosthetic makeup artist |
Juanette Visser | ... | hair stylist: crowd (as Juanette Van Der Merve) / makeup artist: crowd (as Juanette Van Der Merve) |
Jordan Mark Windsor | ... | hair stylist: crowd (as Jordan Dodson) / makeup artist: crowd (as Jordan Dodson) |
Clinton Smith | ... | contact lens consultant (uncredited) / prosthetic effects fabricator (uncredited) |
Production Management
Richard Berkeley | ... | unit assistant: miniatures unit |
Honor Byrne | ... | production manager: New Zealand splinter unit |
Simon Crook | ... | unit manager |
Bill Draper | ... | executive in charge of production |
Ravi Dube | ... | unit manager |
Simone Goodridge | ... | production supervisor |
Marianne Jenkins | ... | post-production supervisor |
Stephen Jones | ... | production manager: New Zealand |
Stephen Jones | ... | production manager: New Zealand |
Tom Karnowski | ... | unit production manager |
Wendy Knill | ... | production manager |
Christian Sawyer | ... | production manager |
Karl Stieglbauer | ... | craft unit manager: New Zealand (as Karl 'Stigs' Stieglbauer) |
Jean-Roux Viljoen | ... | unit manager: second unit (as Jean Roux Viljoen) |
Andre Weavind | ... | production manager: second unit |
Elizabeth Miller Gavcus | ... | post-production executive (uncredited) |
Second Unit Director or Assistant Director
Tom Browne | ... | third assistant director: UK |
Emma Cross | ... | second second assistant director |
Carl De Villiers | ... | third assistant director (as Carl Joubert De Villiers) |
Anna Foerster | ... | second unit director (as Anna J. Foerster) |
Mark Hopkins | ... | third assistant director |
Jon-Luke Lourens | ... | second assistant director: second unit |
Darren Mackie | ... | third assistant director: New Zealand |
Dave Norris | ... | first assistant director: New Zealand splinter unit (as David Norris) |
Sandile Ntobele | ... | third assistant director (as Sandile Ntobela) |
Alex Oakley | ... | key second assistant director (as Alexander Oakley) |
Matthew Penry-Davey | ... | first assistant director |
Zolani Phakade | ... | third assistant director |
Lance Roehrig | ... | assistant director: crowd |
Shamiel Soni | ... | third assistant director |
Jacques Terblanche | ... | third assistant director |
Marcy Trout | ... | third assistant director (as Marci Trout) |
Neil Uys | ... | first assistant director: miniature unit |
Christo van Schalkwyk | ... | third assistant director: second unit |
Andre Weavind | ... | first assistant director: second unit |
Art Department
Mogammat Faiz Adams | ... | set builder |
Craig Angilley | ... | prop fabricator |
Bob Arthur | ... | set builder (as Robert Arthur) |
Bob Asquith | ... | scenic (as Robert Askwith) |
Graham Aston | ... | head fabricator: New Zealand |
Robin Auld | ... | supervising art director: Namibia |
Igsaan Baradien | ... | welder |
Sacha Beattie | ... | set dresser |
Zach Becroft | ... | standby props assist new zealand |
Mogammat Igshaan Benjamin | ... | set builder |
Kenneth Berg | ... | construction foreman (as Ken Berg) |
Mike Berg | ... | supervising art director: South Africa (as Michael Berg) |
Derek Charles Bezuidenhout | ... | stagehand |
Michael Bierman | ... | set builder |
Bridget Bird | ... | sculptor/fabricator |
Daniel Birt | ... | set dresser: New Zealand |
Dan Blanchard | ... | prop maker: New Zealand |
Daniel Botha | ... | prop fabricator / sculptor/fabricator |
Nicholas Botha | ... | lead greensman |
Lise-Marie Bothma | ... | sculptor/fabricator (as Lisa-Marie Pansegrouw) |
Kevin Bradshaw | ... | leatherworker: New Zealand |
Andries Breytenbach | ... | sculptor/fabricator |
Thomas Brown | ... | draughtsperson |
Robin Hugh Bullen-Smith | ... | set builder |
Stewart Burchall | ... | scenic artist (as Stewart Burchill) |
Shamus Butt | ... | stand-by props: New Zealand splinter unit |
Carl Canter-Visscher | ... | prop maker: New Zealand |
Robert Cardoso | ... | art department member / set dresser |
Robert-John Carlisle | ... | fabrication supervisor (as Robert Carlisle) |
Oliver Carroll | ... | assistant art director |
Tony Chance | ... | storyboard artist |
Thembela Charlie | ... | sculptor/fabricator |
David Childs | ... | head carpenter |
Phil Chitty | ... | construction manager: New Zealand |
Charmaine Cleaver | ... | construction coordinator |
Greg Cleaver | ... | construction foreman |
Arnold Cloete | ... | set builder |
Peter Collias | ... | scenic artist |
Nick Connor | ... | draughtsman: New Zealand |
Jules Cook | ... | supervising art director: New Zealand |
Jill Cormack | ... | lead set dresser: New Zealand |
Antony Cousins | ... | blue screen construction (as Antony Cousens) |
Peter Coy | ... | assistant construction manager |
Bertram Dagan | ... | lead greensman |
William Dartnell | ... | set builder |
Dean Davel | ... | sculptor/fabricator |
Mike Day | ... | mouldmaker: New Zealand |
Johannes de Lange | ... | sculptor/fabricator |
Lucie de Moyencourt | ... | scenic |
Francois Hendrick de Villiers | ... | sculptor/fabricator |
Jake Diggins | ... | set builder |
Tina Driedijk | ... | scenic |
Mogamat Du Perez | ... | welder |
Louis Du Preez | ... | concept artist (as Louis Alwyn du Preez) |
Natasha du Toit | ... | sculptor/fabricator |
Joe Dunckley | ... | weapons and props |
Storm Dyssell | ... | stand-by props |
Jeff Edgecombe | ... | prop maker: New Zealand |
Guinevere Enslim | ... | lead greensman |
Danny Feltham | ... | fabricator: New Zealand |
Darren Fieldhouse | ... | set builder |
Pierre Fourie | ... | scenic |
Stanley Frans | ... | prop fabricator |
Hoosain Gamieldien | ... | stagehand |
Lyall Gardiner | ... | hod stagehand |
Marco Gaudetti | ... | fabrication head |
Brendan Gibb | ... | lead hand carpenter |
Brian Glaser | ... | construction foreman |
Jeanette Goode | ... | set dresser: New Zealand |
Scott Andrew Graham | ... | head carpenter |
Reanne Gray | ... | draughtsperson |
Vivienne Gray | ... | draughtsperson |
John Greaves | ... | storyboard artist |
Christopher Grindley | ... | lead greensman: second unit |
Marco Guidetti | ... | fabrication head |
Dankert Guillaume | ... | set dresser |
Patrick Marc Hanenberger | ... | concept artist (as Patrick Hanenberger) |
Troy Hannett | ... | head scenic artist: New Zealand |
Wade Hannett | ... | scenic artist |
Etienne Harris | ... | scenic |
Ray Harvie | ... | storyboard artist |
Michelle Haugh | ... | sculptor: New Zealand |
George William Hay | ... | prop fabricator |
Erefaan Haywood | ... | stagehand |
Russell Hoffman | ... | head greensman: New Zealand |
Terence Hoffman | ... | construction foreman |
Jason Holland | ... | scenic artist |
Tim Holman | ... | mouldmaker: New Zealand |
Nathan Victor Honey | ... | scenic |
Janelle Hope | ... | art department coordinator: New Zealand |
Alastair Hopwood | ... | prop maker: New Zealand / sculptor: New Zealand |
Barry Horne | ... | construction foreman |
Jenny-Lynne Hucks | ... | fabrication head |
Mark Hughes | ... | lead greensman |
Marius Hugo | ... | stagehand |
Jason Human | ... | prop fabricator / sculptor/fabricator |
Patricia Johnson | ... | draughtsperson |
Paula Jones | ... | art department coordinator (credit only) |
Lesley Jooste | ... | sculptor/fabricator |
Daniel Kelly | ... | prop maker: New Zealand (as Dan Kelly) |
Angelique Coralie Kendal | ... | prop fabricator |
David John Koch | ... | set builder |
Wilfred Kok | ... | head carpenter |
Jérôme Krowicki | ... | assistant construction manager (as Jerome Krowicki) |
Talitha La Grange | ... | scenic artist |
Maria Labuschagne | ... | set dresser |
Mathieu Lauffray | ... | concept artist |
Seeta Lingam | ... | draughtsperson |
Janet Lombard | ... | construction coordinator |
John Lott | ... | weapon props: New Zealand |
Herbert Lotz | ... | Leading Hand |
Alfred Ialii Maack | ... | set finishing painter (as Alfred Maack) |
Toni Mackey | ... | props |
Monde Mambina | ... | sculptor/fabricator |
Thabile Fabio Mbazwana | ... | assistant set dresser |
David McHenry | ... | draughtsperson |
Victoria McKenzie | ... | propmaker |
Andy McLaren | ... | set dresser: second unit / stand-by props: New Zealand splinter unit |
Dennis McVay | ... | head carpenter |
Michael Meier | ... | concept artist |
Sarah Metcalfe | ... | construction coordinator |
Clementine Miller | ... | art department assistant |
Gareth Mills | ... | set dresser: New Zealand |
Marion Moncek | ... | hod fabricator |
John Moolenschot | ... | carpenter |
Matthew 'Wildman' James Morris | ... | leatherworker: New Zealand |
Tracy Moseley | ... | art department coordinator: South Africa |
Jean-Marc Mouligne | ... | sculptor/fabricator |
Justine Muxlow | ... | property master: New Zealand |
Olaf Nel | ... | draughtsperson |
Amy Newbury | ... | props buyer |
Justice Nhlapo | ... | swing gang boss |
Paul Ny | ... | scenic painter |
Patrick O'Connor | ... | lead carpenter |
Ludwika Ogorzelec | ... | sculpture artist |
Bogdan Olariu | ... | sculptor/fabricator (as Olariu Bogdan Dragos) |
Mildre Oosthizen | ... | prop fabricator (as Mildre Oosthuizen) |
Fabien Ouvrard | ... | concept artist |
Alexandru Papuc | ... | sculptor/fabricator (as Alexandra Papuc) |
Robbie Penny | ... | greens supervisor: New Zealand |
Andrian Pentz | ... | set builder |
Jaap Pieterse | ... | sculptor/fabricator |
Santiago Isidro Pin | ... | scenic artist (as Santiago Isidro-Pin) |
Clive Pollick | ... | construction coordinator |
Guy Potgieter | ... | set dresser |
Gigi Potter | ... | construction administrator |
Marius Pretorius | ... | scenic (as Marius-Lee Pretorius) |
Su Pröbster | ... | set dresser: New Zealand (as Sue Proebster) |
Spencer Pullon | ... | scenic |
Ross Rayners | ... | props coordinator (as Cornel 'Ross' Roswell Rayners) / set dressing coordinator (as Cornel 'Ross' Roswell Rayners) |
Anja Rechholtz | ... | set fabricator (as Anja Rechnoltz) |
Aristides Reiner Marinos | ... | prop fabricator |
Simon Rhodes | ... | greens coordinator |
Donovan David Richmond | ... | set dresser |
Francois Riley | ... | sculptor/fabricator |
Jochen Rohrig | ... | assistant construction manager |
Richard Rubidge | ... | scenic |
Gordon Russell | ... | construction lead hand |
Spook Russell | ... | head of department lead greensman |
Christina Salvatore | ... | prop fabricator |
Ismael Samuels | ... | lead stage man |
Steven Saunders | ... | prop fabricator / sculptor/fabricator |
Julio Scholze | ... | set builder |
Maria Christine Siebert | ... | set dresser |
Maeve Slemon | ... | art department coordinator / miniatures set dresser |
Wynand Smit | ... | stand-by props |
Adrian Smith | ... | props fabricator |
Gary Smith | ... | property master |
Brendan Smithers | ... | construction manager |
Molly Sole | ... | concept modeller |
Lucy Spofforth | ... | assistant art director: additional unit |
Anthony Stanger | ... | construction: tower, miniature unit |
Mark. C . Stephen | ... | art department assistant / draughtsman |
Troy Stephens | ... | scenic artist |
Florian Stiege | ... | stagehand: Namibia |
Danny Strachan | ... | hod painter |
Hayley Easton Street | ... | art director (as Hayley Easton-Street) (vfx) |
Quinton Strydom | ... | set builder |
Kobus Swart | ... | props |
Jessica Taljaard | ... | construction coordinator |
John Ternent | ... | carpenter |
John Tillings | ... | set dresser: New Zealand |
Jan Tooley | ... | welder |
Mihail Tudor | ... | sculptor/fabricator |
Catalin Udrea Turoiu | ... | sculptor/fabricator |
Ange van der Laan | ... | production coordinator: New Zealand |
Jacobus Uys van der Merwe | ... | sculptor/fabricator (as Jacobus Uys van de Merwe) |
Lisa Van Der Merwe | ... | construction coordinator |
Cobus van der Wal | ... | props assistant (as Kobus van der Wal) |
Megan van Heerden | ... | fabricator |
Tate Van Oudtshoorn | ... | set dresser |
Luke Jan van Reenen | ... | scenic |
David van Rensburg | ... | props buyer |
Adrianes van Staden | ... | construction: tower, miniature unit |
Cecelia van Straaten | ... | draughtsperson/model maker |
Patricia Victor | ... | sculptor/fabricator |
Wikua Visser | ... | construction: tower, miniature unit |
Mark Walker | ... | set dressing leadman |
Lynn Mercia Watkins | ... | scenic |
Dana Weiner | ... | scenic |
Wilelm Wessels | ... | sculptor/fabricator |
Hamish Whitecross | ... | draughtsperson |
Kevin Willcocks | ... | metal worker |
Allana Willcox | ... | scenic |
Fazlin Williams | ... | prop fabricator |
Lorette Francis Williams | ... | sculptor/fabricator |
Duane Agate | ... | scenic artist leading hand (uncredited) |
Graeme Cowie | ... | 3D designer (uncredited) |
Andrew Gouveia | ... | carpenter (uncredited) |
Lloyd Msimanga | ... | swing gang (uncredited) |
Johann Oosthuizen | ... | set dresser (uncredited) |
Santiago Isidro Pin | ... | head scenic artist (uncredited) |
Jon Poole | ... | lead fabricator (uncredited) |
Denis Schnegg | ... | senior draughtsman: model unit (uncredited) |
Clinton Smith | ... | construction propmaker (uncredited) |
Danny Strachan | ... | hod scenic painter (uncredited) |
Gerald Sutherland | ... | props (uncredited) |
Sound Department
Greg Alberts | ... | second boom operator |
Dafydd Archard | ... | sound studio assistant |
Stuart Bagshaw | ... | foley editor |
Hubert Bartholomae | ... | sound consultant |
Lothar Bellutta | ... | sound effects designer |
Thom Berryman | ... | adr assistant recordist |
Courtney Bishop | ... | adr recordist |
Owen Bleasdale | ... | foley editor |
Harry Botha | ... | epk sound |
Jimmy Boyle | ... | sound effects editor (as James Boyle) |
Sandy Buchanan | ... | assistant foley mixer |
Chris Burdon | ... | re-recording mixer |
Ricky Butt | ... | foley artist |
Curt Cash | ... | marketing re-recording mixer |
Ed Colyer | ... | foley mixer |
Doug Cooper | ... | re-recording mixer |
Malcolm Cromie | ... | sound recordist: New Zealand splinter unit |
Matt Cuirc | ... | boom operator: New Zealand |
Tony Currie | ... | sound editor |
Stephen Dickson | ... | adr mixer |
Iain Eyre | ... | sound effects editor |
Richard Fordham | ... | sound editor |
David Gerard | ... | foley editor |
Simon Gershon | ... | supervising sound editor |
Dominic Gibbs | ... | additional sound effects |
Peter Gleaves | ... | adr mixer |
Dan Green | ... | foley editor |
Mike Grimes | ... | sound effects editor |
Steve Harris | ... | sound assistant: New Zealand |
Dan Johnson | ... | sound editor |
Alex Joseph | ... | sound effects editor |
Andy Kennedy | ... | sound effects editor |
Jenny Lee Wright | ... | foley artist (as Jenny Lee-Wright) |
Melissa K. Lee | ... | sound studio assistant |
Gerard Loret | ... | dialogue editor / sound editor |
Nico Louw | ... | sound mixer |
Nick Lowe | ... | crowd editor |
Ben Meechan | ... | sound effects editor |
Zak Melemendjian | ... | adr editor |
Michael Miller | ... | adr mixer |
Chris Navarro | ... | adr mixer |
Okan Ondu | ... | dialog mixer: Turkish Version (location segments: Turkish Version) |
David Pearson | ... | sound mixer: second unit (as Dave Pearson) |
Emma Pegram | ... | sound mixer: crowd |
Jeremy Price | ... | supervising sound editor |
Simon Price | ... | supervising dialogue editor |
Jonathan Rimas | ... | adr mixer |
Bertrand Roets | ... | cable person |
Matthew Skelding | ... | sound effects editor |
Barnaby Smyth | ... | foley supervisor |
Jack Stew | ... | foley artist |
Andrew Stirk | ... | dialogue editor |
Graeme Stoten | ... | sound mixer: crowd |
Joseph Stracey | ... | sound effects editor |
Lionel Strutt | ... | adr coordinator |
Jason Swanscott | ... | foley artist |
Shaula Walker | ... | sound effects editor (as Shaula Lumley) |
Robert Weatherall | ... | assistant sound |
Michele Woods | ... | crowd editor |
Glen Gathard | ... | assistant foley mixer (uncredited) |
Sreejesh | ... | version re-recording mixer (uncredited) |
Richard Stockdale | ... | dolby sound consultant (uncredited) |
Special Effects by
Adam Aldridge | ... | special effects technician |
Axel Bahro | ... | miniature construction: Magicon |
Ian Biggs | ... | special effects senior technician |
Kevin Bitters | ... | special effects technician |
Mark Brownlie | ... | special effects technician / special effects technician: New Zealand |
Gerold Bublak | ... | miniature construction: Magicon |
Markus Bungert | ... | miniature construction: Magicon |
John Cramman | ... | special effects technician |
Markus Donhauser | ... | miniature construction: Magicon |
Glenn Duthie | ... | special effects technician: New Zealand |
David Ford | ... | special effects workshop supervisor |
Alex Friedrich | ... | miniature construction: Magicon (as Alexander Friedrich) |
Shonah Gallichan | ... | production manager: miniature unit |
Oliver Gee | ... | special effects technician: New Zealand |
Kathrin Geller | ... | miniature construction: Magicon (as Katrin 'Kathe' Geller) |
Carmila Gittens | ... | special effects buyer / special effects coordinator |
Malcolm Greaves | ... | special effects technician: New Zealand |
Lukas Groenewald | ... | special effects technician |
Joachim Grüninger | ... | miniatures supervisor |
Garth Gutteridge | ... | special effects technician |
Bjorn Henriksson | ... | special effects |
Fabian Kraus | ... | miniature construction: Magicon |
Andreas Kremm | ... | miniature construction: Magicon |
Robert Kunisch | ... | miniature construction: Magicon |
Mike Latham | ... | special effects supervisor: New Zealand |
Michel Lazarus | ... | miniature construction: Magicon (as Michel 'Lazy' Lazarus) |
Jem Lovett | ... | special effects workshop supervisor |
Isabella Mann | ... | miniature construction: Magicon |
Angel Pedro Martinez | ... | miniature construction (as Angel Martinez) |
James Murrell | ... | special effects technician (as Jamie Murrell) |
Martin Neill | ... | special effects floor supervisor |
Michael Ngaba | ... | special effects technician (as Mcebsi Michael Ngaba) / special effects technician |
Connie Oettl | ... | miniature construction: Magicon (as Cornelia Oettl) |
Peter Ottmann | ... | miniature construction: Magicon |
Mark Phillips | ... | special effects technician |
Jurgen Pirman | ... | miniature construction: Magicon |
Ziad Ragheb | ... | miniature construction: Magicon |
Maria Reiser | ... | miniature construction: Magicon |
Darryl Richards | ... | special effects technician: New Zealand |
Hubert Riedl | ... | miniature construction: Magicon |
Andrew Robertson | ... | special effects senior technician |
Henrik Scheib | ... | miniature construction: Magicon |
Ged Slaven | ... | special effects technician: New Zealand (as Jed Slaven) |
David Stewart | ... | special effects assistant |
Dominic Tuohy | ... | special effects supervisor |
Sebastian Tuttas | ... | miniature construction: Magicon |
Mark Van Der Wilt | ... | special effects technician: New Zealand |
Paul Verrall | ... | special effects technician: New Zealand |
Hubert von Seidlein | ... | miniature construction: Magicon (as Hubert 'Waggi' von Seidlein) |
Ilona Vovchyk | ... | miniature construction: Magicon |
Andreas Walther | ... | miniature construction: Magicon |
Mortimer Warlimont | ... | miniature construction: Magicon |
Timothy Watson | ... | special effects technician: New Zealand |
Stu Williamson | ... | special effects technician: New Zealand |
Julia Bogdan-Rollo | ... | production accountant: Tatopoulos Studios, Inc. (uncredited) |
Kevin Carter | ... | special effects contact lenses (uncredited) |
Robin Dufay | ... | finisher: Tatopoulos Studios, Inc. (uncredited) |
Bruce Spaulding Fuller | ... | sculptor: Tatopoulos Studios, Inc. (uncredited) |
Cleve Gunderman | ... | moldmaker: Tatopoulos Studios, Inc. (uncredited) |
Glen Hanz | ... | sculptor: Tatopoulos Studios, Inc. (uncredited) |
Guy Himber | ... | shop supervisor: Tatopoulos Studios, Inc. (uncredited) |
Jeff Himmel | ... | finisher: Tatopoulos Studios, Inc. (uncredited) |
Dan Hirst | ... | special effects crew (uncredited) |
Tom Killeen | ... | painter: Tatopoulos Studios, Inc. (uncredited) |
Allison Klein | ... | assistant to designer: Tatopoulos Studios, Inc. (uncredited) |
Leonard MacDonald | ... | painter: Tatopoulos Studios, Inc. (uncredited) |
Robert McKinnon | ... | conceptual artist: Tatopoulos Studios, Inc. (uncredited) |
Niels Müller | ... | model maker (uncredited) |
Ned Neidhardt | ... | finisher: Tatopoulos Studios (uncredited) |
Stef Nico | ... | seaming department (uncredited) |
Anshuman Prasad | ... | graphic designer: Tatopoulos Designs, Inc. (uncredited) |
Brian Rae | ... | key moldmaker: Tatopoulos Studios, Inc. (uncredited) |
Jeff Small | ... | moldmaker: Tatopoulos Studios, Inc. (uncredited) |
Tully Summers | ... | sculptor: Tatopoulos Studios, Inc. (uncredited) |
Patrick Tatopoulos | ... | creatures designer: Tatopoulos Studios Inc. (uncredited) |
Michael van Kesteren | ... | junior model maker (uncredited) |
Mark Viniello | ... | moldmaker: Tatopoulos Studios, Inc. (uncredited) |
Visual Effects by
Tony Abejuro | ... | matchmove artist: MPC |
Matthew Adams | ... | compositor: MPC |
Gustav Ahren | ... | visual effects: modeler |
Nicolas Aithadi | ... | visual effects supervisor: MPC |
Simon Allmark | ... | visual effects editor: Double Negative |
Nigel Ankers | ... | digital artist: MPC |
Christopher Anthony | ... | digital artist: MPC (as Christopher M. Anthony) |
David Armitage | ... | animator: MPC |
Chris Armsden | ... | software development: MPC |
Gabriel Arnold | ... | matchmove Artist: MPC |
Jaume Arteman | ... | compositor: Double Negative |
Myles Asseter | ... | previs artist: Nvizage |
Laraib Atta | ... | visual effects |
Drago Avdalovic | ... | character rigger: MPC |
Andrew Baggarley | ... | cg lighting artist: MPC |
Lucy Bailey | ... | software development: MPC |
Luke Bailey | ... | digital artist: Double Negative |
Kamilla Bak | ... | visual effects: Machine |
Richard Baker | ... | compositing supervisor: MPC |
Aram Balakjian | ... | matchmove Artist: MPC |
Terence Bannon | ... | animator: Double Negative (as Terry Bannon) |
Adrian Banton | ... | compositor: Double Negative |
Daniel Barrow | ... | visual effects production manager (as Dan Barrow) |
David Basalla | ... | digital artist: Double Negative |
Peta Bayley | ... | animator: MPC |
Andy Bean | ... | cg lighting artist: Double Negative (as Andrew Bean) |
Robin Beard | ... | compositor: Double Negative |
Michael Bell | ... | compositor: Double Negative |
Paul Bellany | ... | compositor: Double Negative |
David Bennett | ... | animator: Double Negative |
Stephen Bennett | ... | rotoscope artist: Double Negative |
Frank Berbert | ... | compositor: Double Negative |
Petter Bergmark | ... | digital texture painter: Double Negative |
Hitesh Bharadia | ... | digital artist: Double Negative |
Kevin Blom | ... | animator: MPC |
Jim Bowers | ... | matte painter: Double Negative |
Andre Braithwaite | ... | digital artist: Double Negative |
Michael Brazelton | ... | compositor: MPC |
Jamie Briens | ... | digital artist: Double Negative |
Richard Briscoe | ... | compositor: Double Negative |
Andre Brizard | ... | compositor: Double Negative |
Jon R. Brown | ... | visual effects data wrangler (as Jonathan Brown) |
Kari Brown | ... | digital artist: Double Negative |
Nik Brownlee | ... | compositor: Double Negative |
Jens Bukowsky | ... | digital artist: Double Negative |
Astrid Busser-Casas | ... | compositor: Double Negative |
Eamonn Butler | ... | visual effects animation supervisor: Double Negative (as Eamon Butler) |
Naomi Butler | ... | roto/prep artist |
Hamza Butt | ... | cg modeller: MPC |
Allison Cain | ... | visual effects coordinator: MPC |
Daniel Cairnie | ... | rotoscope artist: Double Negative |
Gia K. Campbell | ... | digital artist: Double Negative (as Gia Sadhwani) |
Huseyin Caner | ... | visual effects supervisor |
Neil Canterbury | ... | background artist: MPC |
Jon Capleton | ... | matchmove artist: MPC |
Jordi Cardus | ... | digital artist: MPC |
Marco Carpagnano | ... | animator: MPC |
Ean Carr | ... | compositor: Double Negative |
Tom Carrick | ... | animator: MPC |
Bimla Chall | ... | compositor: Double Negative |
Mike Chambers | ... | additional visual effects producer |
Martin Chamney | ... | previs supervisor: Nvizage |
Adriano Cirulli | ... | compositor: MPC |
Helen Clare | ... | visual effects coordinator: MPC |
Rhys Claringbull | ... | cg modeller: MPC |
Richard Clarke | ... | digital artist: Double Negative |
Rebecca Clay | ... | roto artist |
Jeff Clifford | ... | software development: Double Negative |
Roberto Clochiatti | ... | cg lighting artist: MPC |
Emily Cobb | ... | cg lighting artist: Double Negative |
Isabel Cody | ... | postvis supervisor: Nvizage |
Ben Cole | ... | software development: MPC |
Ross Colgan | ... | systems support: MPC |
Loraine Cooper | ... | compositor: MPC |
Scott Cooper | ... | digital artist: Double Negative |
Will Correia | ... | animator: Double Negative |
Dayne Cowan | ... | digital artist: Double Negative |
Craig Crane | ... | digital artist: Double Negative |
Zoe Cranley | ... | digital artist: Double Negative |
Al Crate | ... | software development: Double Negative |
Alastair Crawford | ... | compositor: Double Negative |
Tyson Cross | ... | digital artist: Double Negative |
Neil Culley | ... | digital artist |
Emma Cummins | ... | digital effects assistant: Double Negative (as Emma Larsson) |
Mike Cusack | ... | previs artist: Nvizage |
Hong Dam | ... | digital artist |
Philipp Danner | ... | compositor: Double Negative (as Phillip Danner) |
Edward L. Dark | ... | visual effects production assistant (as Ed Dark) |
Haslina Dasley | ... | cg lighting artist: MPC |
Giles Davies | ... | cg modeller: MPC |
Luan Davis | ... | rotoscope artist: MPC |
Mark Andrew De La Garza | ... | lead cg lighting artist: MPC |
Paul Deely | ... | spydercam rigger: miniature unit |
Robb Denovan | ... | animator: MPC |
Rahul Deshprabhu | ... | digital artist: MPC |
Ciaran Devine | ... | lead cg effects artist: MPC |
Keith Devlin | ... | visual effects: Machine |
Feliciano di Giorgio | ... | compositor: MPC |
Michael Dohne | ... | compositor: MPC |
Andy Doyle | ... | previs artist: Nvizage |
Miles Drake | ... | technical support: Double Negative |
Tim Drnec | ... | spydercam supervisor: miniature unit |
Jan Dubberke | ... | compositor: MPC |
Benoit Dubuc | ... | animator: MPC |
Hasraf Dulull | ... | rotoscope artist: MPC |
Jonathan East | ... | render wrangler |
Chris Eborn | ... | technical support: Double Negative |
Curtis Edwards | ... | CG supervisor: MPC / digital artist: Double Negative |
Tom Edwards | ... | cg lighting artist: Double Negative |
Graeme Eglin | ... | rotoscope artist: Double Negative |
Philip English | ... | rotoscope artist: MPC |
Valentina Ercolani | ... | character rigger: MPC |
James D. Etherington | ... | compositor: Double Negative (as James Etherington) |
Huw J. Evans | ... | digital artist: Double Negative (as Huw Evans) |
Jenni Eynon | ... | digital artist: Double Negative |
Theo Facey | ... | character rigging supervisor: Double Negative |
Lawrence Fagan | ... | spydercam rigger: miniature unit |
Damien Fagnou | ... | software development supervisor: MPC |
Kenneth Fanning | ... | rotoscope artist: Double Negative (as Ken Fanning) |
Alison Farmer | ... | digital texture painter: Double Negative |
Andy Feery | ... | animator: MPC |
Bruno Fernandes | ... | visual effects: Machine |
Igor Fiorentini | ... | compositor: MPC |
Greg Fisher | ... | animation supervisor: MPC |
Niall Flinn | ... | digital artist: MPC |
Nicola Fontana | ... | digital artist: Double Negative |
James Foster | ... | rotoscope artist: Double Negative |
Daniel Fotheringham | ... | animator |
David Fowler | ... | head of technology: MPC |
Mike Foyle | ... | rotoscope artist: Double Negative |
Elisabeth Franklin | ... | animator: MPC |
Andy Fraser | ... | animator: Double Negative |
Evan Fraser | ... | technical support: Double Negative |
Sascha Fromeyer | ... | digital artist |
Drew Fulcher | ... | matchmove Artist: MPC |
Pawl Fulker | ... | pre-visualization artist |
Aldo Gagliardi | ... | animator: MPC |
Michael Gaiser | ... | digital artist: MPC |
Jigesh Gajjar | ... | matchmove artist: MPC |
Stefan Galleithner | ... | 3D motion control previsualization: miniature unit |
Christoph Gaudl | ... | matchmove artist: MPC |
Philippe Gaulier | ... | texture artist: MPC |
Gabriel Gelade | ... | animator: Double Negative |
Mikael Genachte-Lebail | ... | background artist: MPC |
Clement Gerard | ... | background artist: MPC |
Maria Giannakouros | ... | sequence lead: Double Negative (as Maria Giannakourou) |
Jami Gigot | ... | previs artist: Nvizage (as Jamie Gigot) |
Mike Gilbert | ... | previs artist: Nvizage |
Walter Gilbert | ... | rotoscope artist: Double Negative |
Rohit Gill | ... | compositor: Double Negative |
Stefano Giorgetti | ... | technical director |
Lucinda Glenn | ... | visual effects coordinator: MPC |
Steven Godfrey | ... | digital artist: Double Negative |
Tom Goodenough | ... | previs artist: Nvizage |
George Gosnell | ... | visual effects data wrangler (as Holly Gosnell) |
Hayden Goulding | ... | visual effects production assistant |
Karen E. Goulekas | ... | visual effects supervisor (as Karen Goulekas) |
Pierre Grage | ... | digital artist: Double Negative |
Gavin Graham | ... | digital artist: Double Negative |
Jimmi Gravesen | ... | software development: MPC |
Joel Green | ... | cg lighting artist: Double Negative |
Dave Gregory | ... | software development: MPC (as David Gregory) |
Gavin Gregory | ... | technical support: Double Negative |
Dave Griffiths | ... | compositor: MPC (as David Griffiths) / digital compositor |
Tom Griffiths | ... | digital artist: Double Negative |
Jessica Groom | ... | digital artist: MPC |
Ummi Gudjonsson | ... | digital artist: Double Negative |
Diego Guerrero | ... | cg lighting artist: MPC (as Diego G. Guerrero) |
Alex Guri | ... | compositor: MPC |
David Gurrea | ... | texture artist: MPC |
James Guy | ... | digital artist: Double Negative |
Mikael Hakansson | ... | digital artist: Double Negative |
Alexis Hall | ... | compositor: Double Negative |
Jerry Hall | ... | digital artist |
Robert Hall | ... | rotoscope artist: MPC |
Faraz Hameed | ... | previs supervisor: Nvizage |
Qian Han | ... | compositor: MPC |
Pete Hanson | ... | technical support: Double Negative (as Peter Hanson) |
Jeremy Hardin | ... | digital artist: Double Negative |
Mick Harper | ... | visual effects: The Senate VFX |
Jason Harris | ... | digital artist: Double Negative / visual effects artist (uncredited) |
Gavin Harrison | ... | digital artist: Double Negative |
Chris Hart | ... | technical support: Double Negative |
Nic Hatch | ... | previs supervisor: Nvizage |
Richard Helliwell | ... | technical support: MPC |
Laurent Helmlinger | ... | motion editor: Solidanim |
Robert Helms | ... | character rigger: Double Negative |
Robert Hemmings | ... | visual effects animation supervisor: Double Negative (as Rob Hemmings) |
Barrie Hemsley | ... | visual effects producer |
Aeon Henderson | ... | rotoscope artist: Double Negative |
Bjorn Henriksson | ... | digital artist: Double Negative |
Clare Herbert | ... | additional visual effects coordinator |
Julio Del Rio Hernandez | ... | animator: MPC |
Martin Hession | ... | texture artist: MPC |
Boris Hiestand | ... | animator: MPC (as Boris Heistand) |
Richard Higham | ... | visual effects: The Senate VFX |
Alex Hislop | ... | matchmove artist: MPC |
Henrik Hoffgaard | ... | technical support: Double Negative |
Paul Hogbin | ... | software development: Double Negative |
Matthew Holben | ... | digital effects production supervisor: Double Negative |
Henrik Holmberg | ... | concept designer |
Vlad Holst | ... | background artist: MPC |
Jessica Hoogendyk | ... | previs artist: Nvizage |
Alex Hope | ... | digital effects production supervisor: Double Negative |
Rob Hopper | ... | digital artist: MPC |
Max Horton | ... | colourist |
Nicola Hoyle | ... | digital artist: Double Negative |
Robert Hughes | ... | software development: MPC (as Rob Hughes) |
Álex Huguet | ... | visual effects artist |
Chris Hunter | ... | visual effects production assistant |
Ryan Hutchings | ... | rotoscope artist: MPC |
Changeui Im | ... | digital artist: Double Negative (as Kan Im) |
Ludovic Iochem | ... | digital artist: Double Negative |
Matthew Jacques | ... | compositor: Double Negative |
Oliver James | ... | software development: Double Negative |
Henry Jefferson | ... | compositor: Double Negative |
Paul Jewell | ... | digital artist: MPC |
Lorraine Johnson | ... | scanning supervisor |
Ben Jones | ... | digital artist: MPC |
Keith Jones | ... | matchmove Artist: MPC / rotoscope artist: MPC |
Owen Jones | ... | matchmove artist: MPC |
Tim Jones | ... | digital artist: Double Negative |
Sunil Kamath | ... | Effects TD |
Abraham Kambanopoulos | ... | cg lighting artist: Double Negative |
John Kay | ... | animator: Double Negative / previz animator: NVizage |
Peng Ke | ... | matchmove artist: MPC |
Mark Kennedy | ... | visual effects: Machine |
Uzma Khalid | ... | cg lighting artist: Double Negative (as Uzma Curtis) |
Christopher Kilshaw | ... | cg sequence supervisor: Double Negative (as Chris Kilshaw) |
John Kilshaw | ... | cg sequence supervisor: Double Negative |
Tom Kimberley | ... | compositor: MPC |
Balazs Kiss | ... | lead cg lighting artist: MPC |
Jesper Kjölsrud | ... | visual effects supervisor: Double Negative |
Richard Klein | ... | previs artist: Nvizage |
Anne Putnam Kolbe | ... | visual effects executive |
Marcin Kolendo | ... | rotoscope artist: Double Negative |
Edmund Kolloen | ... | cg lighting artist: Double Negative |
Arek Komorowski | ... | compositor: MPC |
Robin Konieczny | ... | digital artist |
Jason Kotey | ... | animator: MPC |
Matt Kowaliszyn | ... | animator: MPC |
Sylvia Kratzsch | ... | technical support: MPC |
Benjamin Krebs | ... | compositor: MPC |
Dan Kripac | ... | shader artist: Double Negative |
Jakub Krompolc | ... | character rigger: MPC |
Martin Kupski | ... | digital artist: Double Negative |
Peter Kyme | ... | software development: Double Negative |
Serena Lam | ... | compositor: Double Negative |
Joe Lamont-Fisher | ... | software development: Double Negative |
Donna Lanasa | ... | cg sequence supervisor: Double Negative |
Anders Langlands | ... | shader artist: MPC |
Alberto Lara | ... | previs artist: Nvizage |
Pedro Lara | ... | compositor: MPC |
Stuart Lashley | ... | compositor: MPC |
Stafford Lawrence | ... | animator: Double Negative |
Isaac Layish | ... | compositor: Double Negative |
Matthew Leach | ... | technical support: Double Negative |
Rick Leary | ... | digital artist: Double Negative |
Jean-Pascal Leblanc | ... | digital artist: MPC |
Gavin Lewis | ... | texture artist: MPC |
Simon Lewis | ... | animator: MPC |
Bjorn Liljequist | ... | cg lighting artist: MPC |
Nerys Lincoln | ... | texture artist: MPC |
Mattias Lindahl | ... | digital artist: Double Negative |
Eugene Lipkin | ... | rotoscope artist: Double Negative |
Bryan Litson | ... | cg lighting artist: MPC |
Andrew Lockley | ... | compositing supervisor: Double Negative (as Andy Lockley) |
John Lockwood | ... | visual effects: Machine |
Taz Lodder | ... | technical support: Double Negative |
Susan Luciani | ... | additional visual effects coordinator (as Su Luciani) |
David Luke | ... | rotoscope artist: Double Negative |
Steve Lynn | ... | technical support: Double Negative |
Natalie MacDonald | ... | compositor: MPC |
Angela Magrath | ... | character rigger: MPC |
Saman Mahmoudi | ... | cg modeller: MPC |
Shahid Malik | ... | digital artist: Double Negative |
Gianni Malpeli | ... | previs artist: Nvizage |
Tony Man | ... | compositor: MPC (as Tony Yiu Keung Man) / digital compositor |
Kevin Mannens | ... | digital artist: MPC |
Howard Margolius | ... | digital artist: MPC |
Shaun Marnewick | ... | previs artist: Nvizage |
Jan Maroske | ... | compositor: Double Negative |
Christopher Marshall | ... | animator: MPC (as Chris Marshall) |
Angel Pedro Martinez | ... | senior modelmaker |
Zebedee Massey | ... | visual effects data wrangler |
Javad Matoorian-Pour | ... | roto/prep |
Dirk Mauche | ... | cg modeller: MPC |
Paul Maurice | ... | hd scanning and modelling supervisor: Lidar Services |
Thomas Mawby | ... | cg sequence supervisor: Double Negative |
David Mayhew | ... | cg modeller: MPC |
Stuart McAra | ... | visual effects producer: Double Negative |
Alan McCabe | ... | technical support: MPC |
Andrew McDonald | ... | lead cg modeller: MPC |
Jason McDonald | ... | previs artist: Nvizage |
Victoria McDowell | ... | visual effects production manager |
Andrew McEvoy | ... | animator: Double Negative (as Andy McEvoy) |
Colin McEvoy | ... | animator: Double Negative |
Rodney J. McFall | ... | cg supervisor: Double Negative (as Rodney McFall) |
Lindsay McFarlane | ... | visual effects coordinator: miniatures |
Claire McLachlan | ... | rotoscope artist: Double Negative |
Paul McWilliams | ... | matchmove artist: MPC |
Naveen Medaram | ... | rotoscope artist: Double Negative |
Gurel Mehmet | ... | matte painter: Double Negative |
Tom Melson | ... | software development: MPC |
Craig Mepham | ... | previs artist: Nvizage |
Charlotte Merrill | ... | compositor: Double Negative |
Stuart Messinger | ... | visual effects coordinator: MPC |
Ellen E. Miki | ... | rotoscope artist: MPC (as Ellen Miki) |
Jessica Millar | ... | cg lighting artist: Double Negative (as Jessica Braun) |
Luke Millar | ... | digital artist: Double Negative |
Daniel Miller | ... | compositor: MPC |
Sangita Mistry | ... | rotoscope artist: Double Negative |
Jim Mitchell | ... | visual effects supervisor |
Mitch Mitchell | ... | head of imaging: Cinesite |
John Moffett | ... | compositor: Double Negative |
Soumyashree Mohapatra | ... | animator: MPC |
Matthew Moore | ... | digital artist: MPC |
Fernanda Moreno | ... | digital artist: Double Negative |
Gwilym Morris | ... | animator: Double Negative |
Harry Mukhopadhyay | ... | digital artist: MPC |
Ryan Mullany | ... | rotoscope artist: MPC |
Noel Mulvaney | ... | previs artist: Nvizage |
Tristan Myles | ... | compositor: Double Negative |
Marcell Nagy | ... | environment technical director: MPC |
Jan Natarajan | ... | digital artist: Double Negative |
Jay Natrajan | ... | visual effects artist |
Martin Newcombe | ... | texture artist: MPC |
Elliot Newman | ... | lead cg modeller: MPC |
Mark Newport | ... | digital artist: MPC |
Martin Nguyen | ... | cg sequence supervisor: Double Negative |
Timo-Pekko Nieminen | ... | effects technical director: Double Negative |
Paul Norris | ... | compositing sequence supervisor: Double Negative |
Rich Nosworthy | ... | background artist: MPC (as Richard Nosworthy) |
Kevin O'Connor | ... | digital artist: Double Negative |
Tom O'Flaherty | ... | animator: Double Negative |
Alban Orlhiac | ... | lead texture artist: MPC |
Matthew Ovens | ... | shader artist: MPC |
Gruff Owen | ... | compositing sequence supervisor: Double Negative |
Matthew Packham | ... | compositor: MPC (as Matt Packham) |
Luis Pages | ... | effects technical director: MPC |
Tahir Palali | ... | matchmove artist: MPC |
Steve Pang | ... | visual effects and previsualisation editor |
Peter Panton | ... | animator: Double Negative |
Zissis Papatzikis | ... | digital artist |
Martin Parsons | ... | character rigging supervisor: Double Negative |
Adam Paschke | ... | compositing sequence supervisor: Double Negative |
Ami Patel | ... | compositor: Double Negative |
Tilman Paulin | ... | compositor: Double Negative |
Joe Pavlo | ... | digital artist (as Joseph Pavlo) |
Geoff Pedder | ... | cg lighting artist: MPC |
Tom Pegg | ... | digital artist |
Kim Phelan | ... | visual effects: Machine |
Rob Pieke | ... | senior software engineer: MPC |
Stephen Piper | ... | previs artist: Nvizage |
Fred Place | ... | compositor: Double Negative |
Ian Plumb | ... | digital artist |
Pietro Ponti | ... | digital artist: Double Negative |
Carlos Poon | ... | cg lighting artist: Double Negative |
Tim Pounds-Cornish | ... | visual effects editor: MPC |
Donna Poynton | ... | roto/prep artist: MPC |
James Prosser | ... | visual effects production supervisor: MPC |
Carl Prud'homme | ... | digital artist: MPC |
John Purdie | ... | rotoscope artist: Double Negative |
Simon Pynn | ... | matchmove artist: double negative |
Nigel Rafter | ... | animator: Double Negative |
Rudy Raijmakers | ... | previs artist: Nvizage |
Dan Ramsay | ... | animator: MPC |
Adrian Ratley | ... | visual effects data wrangler |
Tom Reed | ... | character rigging supervisor: MPC |
Daniel Reeves | ... | visual effects: The Senate VFX (as Daniel J. Reeves) |
Gareth Repton | ... | visual effects: The Senate VFX |
Dominic Ridley | ... | visual effects production assistant |
Viktor Rietveld | ... | digital artist: Double Negative |
Tim Riley | ... | animator: MPC |
Adriano Rinaldi | ... | animator: MPC |
Christian Roberton | ... | visual effects producer: MPC |
James Roberts | ... | software development: Double Negative |
John Roberts-Cox | ... | cg lighting artist: Double Negative |
Sascha Robitzki | ... | animator: MPC |
Guillaume Rocheron | ... | cg supervisor: MPC |
Tom Rolfe | ... | compositor: Double Negative |
Patric Roos | ... | lead cg lighting artist: MPC |
Caroline Rowlands | ... | DI assistant: MPC |
Allison Rutland | ... | animator: MPC |
Timothy A. Ryan | ... | visual effects production assistant (as Tim Ryan) |
Rhys Salcombe | ... | digital artist: Double Negative |
Lucy Salter | ... | shader artist: Double Negative (as Lucy Ward) |
Steve J. Sanchez | ... | compositing supervisor: MPC |
Tobias Sauerwein | ... | technical support: MPC |
Daryl Sawchuk | ... | lead animator |
Richard Scarlett | ... | visual effects: Machine |
Matthias Scharfenberg | ... | software development: Double Negative |
Eduardo 'Lalo' Schmidek | ... | animator: MPC (as Eduardo Schmidek) |
Jakob Schmidt | ... | character rigger: Double Negative |
Florian Schroeder | ... | compositing sequence supervisor: Double Negative |
Florian Schuck | ... | compositor: MPC |
David Scott | ... | compositor: MPC |
Foad Shah | ... | compositor: Double Negative |
Steve Shearston | ... | digital artist: Double Negative (as Steven Shearston) |
Ceylan Shevket | ... | digital artist: MPC |
Dominic Sidoli | ... | visual effects producer: Double Negative |
William Skellorn | ... | digital effects coordinator: Double Negative |
Jeremy Smith | ... | digital artist: Double Negative |
Laurel Smith | ... | texture artist: MPC |
Michael Smith | ... | digital artist: Double Negative |
Rupert Smith | ... | visual effects production manager |
Dan Snape | ... | compositor: Double Negative |
Jason Snyman | ... | animator: MPC |
Mohamed Sobhy | ... | shader artist: MPC |
Sam Spacey | ... | visual effects: The Senate VFX |
Sally Spencer | ... | visual effects coordinator: MPC |
Richard Stammers | ... | compositor: MPC |
Nick Starcevic | ... | animator: MPC |
Tom Steadman | ... | digital artist: Double Negative |
Jim Steel | ... | compositor: Double Negative |
Wolf Steiling | ... | senior modelmaker |
James Stewart | ... | lead cg modeller: MPC |
Jamie R. Stewart | ... | digital artist: Double Negative (as Jamie Stewart) |
Andre Steyn | ... | visual effects post production coordinator |
Kristin Stolpe | ... | digital texture painter: Double Negative |
David Stopford | ... | digital artist: MPC |
Sean Stranks | ... | compositor: Double Negative |
Mark Streatfield | ... | software development: MPC |
Steve Street | ... | visual effects: Machine |
Jonathan Stroud | ... | software development: Double Negative (as Jon Stroud) |
Fredrik Sundqvist | ... | cg supervisor: Double Negative |
Stephen Sutcliffe | ... | software development: Double Negative |
Christopher Sweet | ... | technical support: Double Negative |
Esben Syberg | ... | digital artist: Double Negative |
Gábor Székely | ... | technical director: Cube Effects |
Ben Taylor | ... | compositor: Double Negative |
Marios Theodosi | ... | visual effects: Machine |
Vilmos Thernesz | ... | visual effects: Machine |
Adrian Thompson | ... | digital artist: Double Negative |
Andrew Myles Thompson | ... | matchmove artist: MPC (as Andrew Thompson) |
Tony Thorne | ... | animator: MPC |
Stephen Thornhill | ... | digital texture painter: Double Negative |
Zelda Tinska | ... | technical support: Double Negative |
James Tomlinson | ... | digital artist: Double Negative |
Diego Trazzi | ... | digital artist: Double Negative |
Adrian Tsang | ... | character rigger: Double Negative |
Paul Tuersley | ... | digital artist |
Ben Turner | ... | roto artist |
Chris Ung | ... | rotoscope artist: Double Negative |
Adam Valdez | ... | animation supervisor: MPC |
Mauricio Villamil | ... | visual effects artist |
Rich Volp | ... | spydercam programmer: miniature unit (as Richard Volp) |
Ilona Vovchyk | ... | senior modelmaker |
Ted Waine | ... | software development: Double Negative |
Christian Waite | ... | digital artist: Double Negative |
Adam Walker | ... | cg modeller: MPC |
Michael Waltl | ... | digital artist: Double Negative |
Waikit Wan | ... | character rigger: MPC |
Dan Warder | ... | digital artist: MPC |
Pieter Warmington | ... | digital artist: Double Negative |
Sharon Warmington | ... | compositor: Double Negative |
Daniel Warom | ... | digital artist: Double Negative |
Andy Warren | ... | digital artist: Double Negative |
Roland Watson | ... | technical support: MPC |
Susan M. Weeks | ... | compositor: MPC (as Susan Weeks) |
Simon Weisse | ... | model maker: senior modeller |
Toby White | ... | visual effects coordinator: Warner Bros |
Andrew Whitehurst | ... | digital artist: Double Negative |
Lisa Wiggins | ... | visual effects accountant |
Ed Wilkie | ... | rotoscope artist: Double Negative |
Tammy Willbourne | ... | rotoscope artist: MPC (as Tammy Smith) |
Chantelle Williams | ... | digital artist: Double Negative |
Clare Williams | ... | cg lighting artist: Double Negative |
Jonathan Wills | ... | software development: MPC |
Chris Wilson | ... | technical support: MPC (as Christopher Wilson) |
Kirsty Wilson | ... | visual effects coordinator |
Kristy Wilson | ... | visual effects coordinator: MPC |
Oliver Winwood | ... | effects technical director: MPC |
Pat Wong | ... | lead senior compositor / visual effects: Machine (as Patrick Wong) |
Daniel Wood | ... | digital artist: Double Negative |
Helen Wood | ... | compositor: Double Negative |
Jennifer Wood | ... | software development: Double Negative |
Max Wood | ... | lead cg effects artist: MPC |
Ged Wright | ... | cq sequence supervisor: Double Negative |
Kris Wright | ... | digital effects coordinator: Double Negative (as Kristopher Wright) |
Alex Wuttke | ... | cg supervisor: Double Negative |
Anna Yamazoe | ... | matchmove artist: MPC |
Day Yargici | ... | digital artist |
Henri Yim | ... | previs artist: Nvizage |
Joyce Young | ... | cg lighting artist: MPC |
Phil Young | ... | texture artist: MPC |
Anton Yri | ... | visual effects: The Senate VFX |
Fabio Zangla | ... | cg lighting artist: MPC |
Dan Zelcs | ... | character rigger: MPC |
Paul Alexiou | ... | visual effects film editorial: MPC (uncredited) |
Oliver Armstrong | ... | compositor: The Senate VFX (uncredited) |
Michael Atkin | ... | matchmove artist: Double Negative (uncredited) |
Nikki Atkinson | ... | matchmove artist (uncredited) |
Kate Auld | ... | digital compositor: Machine (uncredited) |
David Basalla | ... | texture artist: MPC (uncredited) |
Matthew Benns | ... | systems support (uncredited) |
Zoltán Benyó | ... | visual effects producer: Cube Effects (uncredited) |
Philip Bland | ... | digital paint artist: Machine (uncredited) |
Julian Blom | ... | animation coordinator: MPC (uncredited) |
Tom Bracht | ... | character rigger: Double Negative (uncredited) |
Hayley Brazelton | ... | digital compositor (uncredited) |
Matthew Bristowe | ... | digital lab producer: MPC (uncredited) |
Gary Brozenich | ... | set supervisor (uncredited) |
Ole Bukowsky | ... | technical director (uncredited) |
Stuart Bullen | ... | prep artist (uncredited) |
Luke Butler | ... | roto/prep: MPC (uncredited) |
Felipe Canfora | ... | visual effects (uncredited) |
Federico Cascinelli | ... | animator: MPC (uncredited) |
Adrian Chan | ... | modeler (uncredited) |
Marco Checa Garcia | ... | digital compositor (uncredited) |
Rhys Claringbull | ... | senior character texture artist: MPC (uncredited) |
Gemma Cooper | ... | digital artist (uncredited) |
Manuel Cosentino | ... | matchmove artist (uncredited) |
Nick D'Aguiar | ... | roto/prep artist (uncredited) |
Rupert Davies | ... | digital compositor: MPC (uncredited) |
Adam Davis | ... | crowd simulation technical artist (uncredited) |
Graham Day | ... | roto/prep artist: MPC (uncredited) |
Christopher DeFaria | ... | visual effects executive (uncredited) |
Amit Desai | ... | technical engineer (uncredited) |
Martyn Drake | ... | systems: MPC (uncredited) |
Tim Drnec | ... | spydercam coordinator (uncredited) |
Yasmine El-Ghamrawy | ... | digital compositor (uncredited) |
Michael Elson | ... | executive producer: MPC (uncredited) |
Simon Eves | ... | software developer: Double Negative (uncredited) |
Ian Fallon | ... | render wrangler: MPC (uncredited) |
Péter Farkas | ... | lead rotoscope artist: Cube Effects (uncredited) |
Matt Foster | ... | roto/prep artist (uncredited) |
Stefan Galleithner | ... | camera technical director (uncredited) |
Nikhil Ghoorbin | ... | scanning and recording technician (uncredited) |
Benedict Gillingham-Sutton | ... | digital paint and rotoscope artist (uncredited) |
Ben Goodson | ... | visual effects artist (uncredited) |
Venetia Hadley | ... | scanning and recording operator (uncredited) |
Faraz Hameed | ... | animator: Double Negative (uncredited) |
Adam Hammond | ... | roto/prep artist: Double Negative (uncredited) |
Penny Hayler | ... | matchmove coordinator: MPC (uncredited) / roto/prep: MPC (uncredited) |
Sarah Hemsley | ... | visual effects producer: The Senate VFX (uncredited) |
Matt Hicks | ... | on-set supervisor: MPC (uncredited) |
Marc Hutchings | ... | roto artist: MPC (uncredited) |
Jonna Isotalus | ... | roto/prep artist: MPC (uncredited) |
Vajda István | ... | rotoscope artist: Cube Effects (uncredited) |
Stephen James | ... | digital compositor: Double Negative (uncredited) |
Helen Johnson | ... | roto/prep artist (uncredited) |
Rafal Kaniewski | ... | compositor (uncredited) |
Uzma Khalid | ... | digital effects artist (uncredited) |
Bastiaan Koch | ... | visual effects artist (uncredited) |
Carsten Kolve | ... | research & development: MPC (uncredited) |
Éva Korda | ... | rotoscope artist: Cube Effects (uncredited) |
Debbie Langford | ... | digital artist: MPC, London (uncredited) |
Colin Laski | ... | digital artist: The Senate VFX (uncredited) |
Birger Laube | ... | sculptor: miniature effects unit (uncredited) |
Simon Leech | ... | digital artist: The Senate VFX (uncredited) |
Duncan Lees | ... | head of 3D services: Plowman Craven and Associates (uncredited) |
Maxx Wai In Leong | ... | lighting technical director (uncredited) |
Sarah MacKenzie | ... | animation coordinator (uncredited) |
Julian Mann | ... | software tools developer (uncredited) |
David Margolis | ... | digital compositor (uncredited) |
Luke Massingberd | ... | rotoscope artist (uncredited) |
Jamie McCarter | ... | technical director (uncredited) |
Marlin McGlone | ... | data operative (uncredited) |
Fabien Micallef | ... | environments research and development (uncredited) |
Luke Millar | ... | look development technical director (uncredited) |
Warren J. Mills | ... | digital artist: The Senate VFX (uncredited) |
Steve Moncur | ... | pre-production CG supervisor (uncredited) |
Alberto Montañés | ... | digital compositor (uncredited) |
Stuart Nelhams | ... | visual effects editor: MPC (uncredited) |
Martin Newcombe | ... | matchmove artist (uncredited) |
Noel O'Malley | ... | scanning operator: Cinesite (uncredited) |
Isaac Partouche | ... | animation (uncredited) / motion capture director (uncredited) |
Simon Payne | ... | character technical director (uncredited) |
Claire Pegorier | ... | visual effects (uncredited) |
Ana Sofia Mestre de Almeida Pereira | ... | roto/prep artist: Double Negative (uncredited) |
Mark Pinheiro | ... | compositing supervisor: Escape Studios (uncredited) |
Andrew Pinson | ... | rotoscope artist (uncredited) |
Olivier Pron | ... | senior matte painter (uncredited) |
Osiris Pérez | ... | software research and development: MPC (uncredited) |
Matt Rank | ... | motion capture studio manager (uncredited) |
Ollie Rankin | ... | crowd simulation consultant (uncredited) |
Garth Reilly | ... | roto/prep artist (uncredited) |
Pablo Renedo | ... | digital compositor (uncredited) |
Becky Roberts | ... | roto-, prep- and matchmove coordinator: MPC (uncredited) |
John Roberts-Cox | ... | postviz artist: Nvizage (uncredited) |
Duncan Robson | ... | motion editor: MPC (uncredited) |
Sam Rowan | ... | modeller (uncredited) |
Jackie Rowson | ... | digital artist: The Senate VFX (uncredited) |
James Russell | ... | digital compositor: MPC (uncredited) |
Nobuteru Sasagawa | ... | digital artist (uncredited) |
Eduardo 'Lalo' Schmidek | ... | crowd team lead: MPC (uncredited) |
Madeleine Scott-Spencer | ... | modeler: Gentle Giant Studios (uncredited) |
Jamshed Soori | ... | visual effects (uncredited) |
Christoph Sprenger | ... | senior Massive technical director: Double Negative (uncredited) |
Samantha Steyns | ... | matchmove department manager (uncredited) |
Attila Szapek | ... | rotoscope artist: Cube Effects (uncredited) |
Jean-Francois Szlapka | ... | motion capture lead (uncredited) / motion capture supervisor (uncredited) |
Neil Szymanski | ... | data operative (uncredited) |
Giuseppe Tagliavini | ... | digital compositor: MPC (uncredited) |
Aaron Taylor | ... | data wrangler: MPC (uncredited) |
Christopher Taylor | ... | digital compositor (uncredited) |
Luigi Tommaseo | ... | network and operations: The Senate VFX (uncredited) |
Shahin Toosi | ... | paint/prep and roto artist: MPC (uncredited) |
Jenõ Udvardi | ... | visual effects producer: Cube Effects (uncredited) |
Andres Vitale | ... | senior compositor: Double Negative (uncredited) |
Paul Vorsman | ... | digital artist: The Senate VFX (uncredited) |
Derek Walsh | ... | production assistant: Double Negative (uncredited) |
Waikit Wan | ... | character rigger: Nvizage (uncredited) |
Melissa Widup | ... | roto artist: Escape Studios/MPC (uncredited) |
Blake Winder | ... | roto/prep artist: Machine FX (uncredited) |
Oliver Winwood | ... | assistant digital resource manager: MPC (uncredited) |
Kim Wiseman | ... | digital compositor: The Senate (uncredited) |
Rachel Wright | ... | digital artist: The Senate VFX (uncredited) |
Péter Závorszky | ... | visual effects production manager: Cube Effects (uncredited) |
Stunts
Clint Abrahams | ... | stunt performer |
George Bailey | ... | stunt performer |
Andile Balula | ... | riding double: slave raider |
Christian Bolling | ... | riding double: One Eye |
Marlon Braaf | ... | stunt performer |
Sidwell Buthelezi | ... | stunt performer |
Bruce Cain | ... | stunt performer |
Dorothy Cole | ... | stunt performer |
Andrew Dawson | ... | stunt performer |
Shane Dawson | ... | stunt performer |
José del Bosch Serrano | ... | stunt performer |
Steve Dent | ... | stunt coordinator |
Mandla Dolosi | ... | stunt performer |
Clint Elvy | ... | stunt performer (as Clinton Elvey) |
Siaosi Fonua | ... | stunt performer (as Siosi Fonua) |
Ronni Gadula | ... | stunt performer |
Pedro García García | ... | stunt performer (as Pedro Garcia-Garcia) |
Thando Gqolosa | ... | stunt performer (as Thando Gqoloza) |
Dayna Grant | ... | stunt double: Camilla Belle (as Dayna Porter) / stunt performer (as Dayna Porter) |
Mark Henson | ... | stunt coordinator (as Franklin Henson) |
Mlungisi Hlophe | ... | stunt performer |
Dave Hospes | ... | stunt double |
Riaan Jacobs | ... | riding double: slave raider |
Grant Kilian | ... | riding double: Warlord |
Thomas Kiwi | ... | stunt performer |
Leander Lacey | ... | assistant stunt coordinator / stunt performer |
Pierre Marais | ... | stunt performer |
Michael Mashele | ... | stunt performer |
Mduduzi Mavimbela | ... | stunt performer |
Tulani Mazibuko | ... | stunt performer (as Thulane Mazibuko) |
Thomas Mbalula | ... | riding double: Slave Raider |
Vusi Mdluli | ... | stunt performer |
Jake Mervine | ... | stunt performer |
Tshekiso Modise | ... | stunt performer |
Lehlohonolo Moekena | ... | stunt performer |
Mandla Nkambule | ... | stunt performer |
Steve Old | ... | stunts |
Bruce Ortaev | ... | stunt performer (as Elbrus Ourtaev) |
Hernan Ortiz | ... | stunt performer (as Hernando Oritz Redondo) |
Bradley Peterson | ... | stunt performer |
Grant Powell | ... | stunt performer |
Luke Rhode | ... | stunt performer |
Matthew Sampson | ... | stunt dept supervisor |
Christopher September | ... | stunt performer |
John Smith | ... | stunt performer |
Michael Solomon | ... | stunt performer |
Andrew Stehlin | ... | stunt performer |
Charlie Swelendawo | ... | stunt performer (as Charlie Swelindawo) |
Richard Thompson | ... | stunt performer |
Thembaletu Tyutu | ... | stunt performer |
Bobby Vokes | ... | stunt performer |
Duncan Wheatley | ... | stunt performer |
Nathan Wheatley | ... | stunt performer |
Peter White | ... | horse master |
Vernon Willemse | ... | stunt performer |
Leonard Woodcock | ... | stunt performer |
Shane Dawson | ... | stunt double (uncredited) |
Clint Elvy | ... | stunt double: cliff curtis (uncredited) |
Thomas Kiwi | ... | stunt double (uncredited) |
Jake Mervine | ... | stunt double: Steven Straight (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Kenneth Atherfold | ... | dolly grip: "a" camera |
Darren Bailey | ... | remote camera technician |
Neil Baillie | ... | second assistant camera: "b" camera |
Telfer Barnes | ... | first assistant camera: "b" camera |
Wynand Basson | ... | second assistant camera: "a" camera (as Wynaand Basson) |
Robert B. Baylis | ... | key grip (as Robert Baylis) |
Richard Bluck | ... | camera operator: "c" camera, New Zealand |
Gilles Boisacq | ... | Camera and electrical department |
Mal Booth | ... | strada grip: New Zealand |
Patrick Botha | ... | dimmer board operator |
Justin Brokensha | ... | first assistant camera: "c" camera |
Geoff Brown | ... | techno crane grip: New Zealand |
Trevor Michael Brown | ... | camera operator: "c" camera (as Trevor Brown) |
Steven Caddie | ... | grip |
Gary L. Camp | ... | camera operator: "b" camera (as Gary Camp) / steadicam operator |
Max Catterick | ... | best boy electric: New Zealand |
Paul Paleko Chunkason | ... | electrician |
Belinda Crayford | ... | gaffer: New Zealand splinter unit |
Mark Davidson | ... | key grip: second unit |
Pierre de Villiers | ... | video tape operator |
Pierre Henri De Villiers | ... | video assist operator |
Hein de Vos | ... | camera operator: vfx |
Shaun Dobson | ... | video tape operator: second unit |
Stephen Drinon | ... | techno crane operator: New Zealand (as Scott Drinon) |
Marc Ehrenbold | ... | assistant camera |
Carl Eksteen | ... | first assistant camera: miniature unit |
Martin Fargher | ... | grip |
Chuck Finch | ... | gaffer |
Tommy Finch | ... | rigging gaffer (as Tom Finch) |
Robert Fischer | ... | key rigging grip |
Rob Fisher | ... | best boy grip: miniature unit |
Robbie Five | ... | dolly grip (as Robert Fivaz) |
Anna Foerster | ... | aerial director of photography / director of photography: second unit (as Anna J. Foerster) |
Dion Frylinck | ... | best boy grip: second unit |
Gerhard Geldenhuys | ... | central loader |
Peter Graf | ... | aerial camera technician: aerial unit |
Allan Gray | ... | rigging grip |
Ingo Gärtner | ... | balloon team (as Ingo Gardner) |
J.P. Hankins | ... | best boy electric: miniature unit (as JP Jankins) |
Chris Harker | ... | grip |
Star Hart | ... | second assistant camera: New Zealand splinter unit |
Shani Hayward | ... | central loader: second unit |
Ken Hodgson | ... | best boy grip |
John Hogan | ... | powerpod technician: New Zealand |
James Hopwood | ... | grip |
Simon Jones | ... | best boy grip: New Zealand |
Zane Kassiem | ... | trainer grip |
Zak Katz | ... | video tape operator assistant |
Aaron Keating | ... | electrician |
Sean Kelly | ... | second assistant camera: "c" camera, New Zealand |
Mike Knudsen | ... | second assistant camera: "c" camera, New Zealand (as Michael Knudsen) |
Jake Kolnik | ... | vt operator: miniature unit (as Jake Kolnick) |
Ricardo Koopman | ... | second assistant camera: miniature unit |
Mark Larkin | ... | camera operator: second unit, Costa Rica |
Frith Locke-Bonney | ... | second assistant camera: New Zealand splinter unit |
Evelyn Makgata | ... | central loader: second unit |
Faruk Mallum | ... | techno crane operator: second unit |
Britta Mangold | ... | director of photography: miniature unit |
Henare Mato | ... | best boy electric: New Zealand splinter unit (as Henare 'Nare' Mato) |
Lennox Mbolekwa | ... | video tape operator assistant |
Brett McDowell | ... | dolly grip: New Zealand splinter unit |
Billy Merrell | ... | gaffer: South Africa |
Kevin Mertz | ... | digital camera assistant |
Aboubakar Mia | ... | techno crane operator: second unit |
Guy Micheletti | ... | key grip: miniature unit |
Brett Mills | ... | gaffer: New Zealand |
Jay Munro | ... | key grip: New Zealand |
Pat Nash | ... | key grip: New Zealand splinter unit |
Howard Nceweni | ... | second assistant camera: second unit (as Howard Nciweni) |
Frédéric North | ... | pilot: camera helicopter |
Zak O'Leary | ... | best boy grip |
Eoin O'Liddigh | ... | second assistant camera: "c" camera, New Zealand |
Cecil Papau | ... | best boy electric (as Cecil Papu) |
Evan Pardington | ... | grip: technocrane |
Justin Paterson | ... | best boy: second unit |
Duncan Patterson | ... | second assistant camera: "c: camera, New Zealand |
Jon Philion | ... | libra head operator: second unit |
Daniel Pitso | ... | generator operator: miniature unit (as Danny Pitso) |
Sarel Pretorius | ... | camera operator: second unit / steadicam operator |
Karl Richard-Worth | ... | rigging grip: New Zealand |
J.P. Ridgway | ... | key grip: South Africa (as J.P. Ridgeway) |
Ian Rolfe | ... | key rigging grip |
Alys Rowe | ... | assistant camera |
Christopher Rudkin | ... | on-set video assist: New Zealand / video tape operator: New Zealand (as Chris Rudkin) |
Joe Sanchez | ... | first assistant camera: "a" camera (as Joseph C. Sanchez) |
David Sargison | ... | lighting assistant |
Garth Scholtz | ... | central loader |
Ronald Schwarz | ... | gaffer: miniature unit |
Rod Scott | ... | rigger: New Zealand |
Wayne Shields | ... | gaffer: second unit |
Dan Sigobongo | ... | grip |
Daniel Smith | ... | technocrane operator: second unit / technocrane technician: splinter unit |
Tobie Smuts | ... | lighting technician |
Stefan Sosna | ... | first assistant camera: second unit |
Bryce Swainson | ... | second assistant camera: "b" camera, New Zealand |
Peter Taylor | ... | camera operator: "a" camera |
Dean Thomas | ... | vt operator: New Zealand splinter unit |
Carsten Thoms | ... | balloon light technician |
David Thomson | ... | rigging grip |
Ollie Upton | ... | still photographer (as Oliver Upton) |
Henry van den Berg | ... | gaffer: South Africa |
Damian Van Gass | ... | grip: miniature unit (as Damian Von Gass) |
Jaco van Niekerk | ... | key rigger |
Hermie Venter | ... | assistant rigger |
Gareth Viner | ... | grip: miniature unit |
Adi Visser | ... | camera operator |
Rob Wilkin | ... | libra technician: New Zealand |
Animation Department
Peta Bayley | ... | animator |
Andrea Castagnoli | ... | character animator |
Robb Denovan | ... | lead animator |
Aldo Gagliardi | ... | animator |
Boris Hiestand | ... | animator: MPC |
Florent Limouzin | ... | animator: MPC |
Joe Smith | ... | animator: MPC |
Nick Starcevic | ... | animator |
Casting Department
Abigail Barbier | ... | adr voice casting |
Lauren Bass | ... | casting associate |
Charl Boettger | ... | extras casting |
Isabella Hyams | ... | casting assistant |
Meghan McLaughlin | ... | casting assistant |
Liz Mullane | ... | extras casting: New Zealand |
Annabel Osborne | ... | casting assistant |
Miranda Rivers | ... | casting assistant |
Hayley Ross | ... | extras casting |
Christa Schamberger | ... | casting: South Africa |
Elizabeth Shoai | ... | casting assistant |
Mito Skellern | ... | location casting |
Katie Taylor | ... | casting assistant |
Kathleen Tomasik | ... | casting associate |
J.P. van der Merwe | ... | extras casting |
Jeffrey Gafner | ... | casting associate: new york (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Anthony Almaraz | ... | crowd costumer (as Antonio V. Almaraz) |
Susan Barras | ... | costume assistant: second unit (as Susan Pollard) / set costumer (as Susan Pollard) |
Elaine Battye | ... | costume maker: New Zealand (as Elaine Flynn) |
Tracey Berg | ... | costume fabricator/manufacturer (as Tracy Berg) |
Leigh Bishop | ... | costume shop supervisor |
Deb Brown | ... | stand-by costumer: New Zealand |
Hamish Brown | ... | costume breakdown artist |
Tom Caddy | ... | costume breakdown |
Miriam Christie | ... | costume fabricator/manufacturer (as Mirriam Christie) |
John Cowell | ... | costume breakdown supervisor |
Kirsten Dauth | ... | costume breakdown (as Kirsten Daught) |
Wayne Davids | ... | additional costumer |
Francois de Flamingh | ... | costume fabricator/manufacturer |
Rick de Souza | ... | set costumer (as Ricardo de Souza) |
Carlos Dumont | ... | crowd costumer (as Carlos du Mont) |
Karen Durrant | ... | costume breakdown |
Nasiep Fagrie | ... | assistant costume shop supervisor (as Fagrie Naslep) |
Carolyn M. Fenton | ... | costume supervisor: New Zealand (as Carolyn Fenton) |
Gillian Florence | ... | on-set costumer: second unit |
Robyn Forster | ... | costume fabricator/manufacturer (as Robin Forster) |
Lise Hache | ... | crowd costumer |
Zoe Harvey | ... | set costumer |
Jose S. Hernandez | ... | crowd costumer |
Maria Hofmeyr | ... | costume supervisor: second unit |
P.J. Hope | ... | crowd costumer (as PJ Hope) |
Carol Isaacs | ... | costume fabricator/manufacturer |
Jacomina Jankowitz | ... | set costumer |
Roseline Kannemeyer | ... | additional costumer |
Jo Katsaras | ... | costume supplier |
Simone Knight | ... | crowd costumer |
Amanda Leffule | ... | additional costumer |
Reza Levy | ... | assistant costume designer |
Coral Lindeque | ... | costume department coordinator (as Coral Lindque) |
Mitchell Mackey | ... | costume fabricator/manufacturer (as Mitchell Mackay) |
Miriam Mahlanga | ... | crowd costumer (as Mirriam Mhlanga) |
Carolyn Marston | ... | crowd costume supervisor |
Robert Q. Mathews | ... | costume department head |
Tyron Matthee | ... | key costume breakdown and dyer |
Hayley May | ... | costume maker: New Zealand |
Natalie McAndrews | ... | costume maker: New Zealand |
Neil McClean | ... | crowd costumer |
Ylona McGinty | ... | crowd costumer (as Ylona McGinity) |
Anna Munro | ... | costume breakdown / textile artist |
Philippa O'Brien | ... | stand-by costumer: New Zealand splinter unit (as Pip O'Brien) |
Sue O'Donnell | ... | stand-by costumer: New Zealand splinter unit (as Suz Deck) |
Lynn Paulsen | ... | costume breakdown |
Lungisa Anthony Peter | ... | additional costumer |
Chris Rautenbach | ... | costume fabricator/manufacturer |
Leonie Roberts | ... | set costume supervisor |
Debalina Rose | ... | key costumer |
Jenny Rushton | ... | stand-by key costumer: New Zealand |
Rebekah Russell | ... | crowd costumer (as Rebeka Russell) |
Mike Skorepa | ... | wardrobe supervisor |
Milos Skorepa | ... | crowd costume supervisor |
Kenn Smiley | ... | assistant costume department head (as Kenneth R. Smiley) |
Joanne Thomas | ... | additional costumer |
Joanne Walter | ... | costumer: Ms. Belle (as Jo Walters) |
Simon Ward | ... | stand-by costumer: New Zealand |
Widaad Williams | ... | crowd costumer |
Editorial Department
Douglas Braddock | ... | dailies technician |
Donovan Bush | ... | telecine: rushes |
Paul Elman | ... | first assistant editor |
Richard Etchells | ... | colorist |
Ralph Foster | ... | assistant editor |
Petr Geertsema | ... | assistant editor |
Naomi Goddard | ... | post-production production assistant |
Peter Boris Hassmann | ... | additional editor |
Max Horton | ... | colorist |
Trevor Joyce | ... | digital cinema producer |
Jaime Leonard | ... | assistant on-line editor |
Begoña Lopez | ... | digital intermediate producer |
Damian McDonnell | ... | assistant editor |
Louise Mycielski | ... | post-production coordinator: South Africa |
Matthys Pretorius | ... | assistant editor |
Danny Salas | ... | assistant editor |
Stefan Vermaak | ... | post-production production assistant |
Claus Wehlisch | ... | associate editor |
Jane Winkles | ... | assistant editor |
Chris DeLaGuardia | ... | color timer (uncredited) |
Location Management
Jared Connon | ... | location manager: New Zealand |
Katy Fyfe | ... | assistant location manager |
Emil Gertz | ... | location manager South Africa |
Mathew Gordon | ... | location assistant |
John Hoeks | ... | location scout |
Boris Kunac | ... | location unit manager: New Zealand |
Sharon Ninness | ... | location unit coordinator: New Zealand |
Simon Noakes | ... | location assistant |
Guy Nockels | ... | location manager: Nambia |
Bradley Sweetman | ... | unit location manager |
Paul van der Ploeg | ... | location manager: Nambia |
Harry Whitehurst | ... | assistant location manager: New Zealand |
Chris Walker | ... | location assistant (uncredited) |
Music Department
Lothar Bellutta | ... | assistant music editor |
Christopher Benstead | ... | music editor (as Chris Benstead) |
Richard Bissill | ... | musician: French horn |
Chris Bleth | ... | musician: ethnic wind instruments |
Thomas Bowes | ... | orchestra leader: The London Metropolitan Orchestra (as Tom Bowes) |
David Brandstaetter | ... | additional orchestrator |
James Seymour Brett | ... | conductor (as James Brett) / orchestrator (as James Brett) |
Andy Brown | ... | music contractor |
Nicholas Bucknall | ... | musician: clarinet |
Dirk Campbell | ... | musician: ancient instruments |
Peter Cobbin | ... | additional recording |
Richard Cookson | ... | musician: viola |
Rupert Coulson | ... | music recording engineer |
Grace Davidson | ... | Soprano |
Michael Dore | ... | singer |
Karen Elliott | ... | music coordinator |
Irene Forrester | ... | musician: additional ethnic vocals |
Geoff Foster | ... | score recordist / scoring mixer |
Jonathan Andrew Hume | ... | musician: additional ethnic vocals (as Andrew Hume) |
Rachel John | ... | musician: additional ethnic vocals |
Emmanuel Khumala | ... | musician: additional ethnic vocals |
Joanna Forbes L'Estrange | ... | singer (as Joanna Forbes) / singer (as Joanna L'Estrange) |
Adam Langston | ... | orchestrator |
The London Metropolitan Orchestra | ... | musician: sciore orchestra / performer: London Metropolitan Orchestra |
Yann McCullough | ... | assistant music editor |
Jenny O'Grady | ... | choir leader: Metro Voices |
Sarah Ryan | ... | singer |
Ralph Salmins | ... | musician: drums |
Thomas Schobel | ... | composer: additional music |
Desislava Stefanova | ... | musician: lead ethnic vocals (as Dessislava Stephanova) |
Marcus Trumpp | ... | additional orchestrator / composer: additional music |
Joel Virgel | ... | musician: lead ethnic vocals |
Lawrence Wallington | ... | singer |
Rachel Bolt | ... | musician: viola (uncredited) |
Steve Mair | ... | musician: double bass (uncredited) |
Tom Pigott Smith | ... | musician: violin (uncredited) |
Allen Walley | ... | musician: double bass (uncredited) |
Bruce White | ... | musician: viola (uncredited) |
Script and Continuity Department
Vinca Cox | ... | script supervisor: second unit |
Lisa Vick | ... | script supervisor |
Transportation Department
Rocco de Villiers | ... | transportation manager |
Laurie Dunn | ... | transportation captain |
Nick Dunn | ... | transportation captain |
Spencer Faulkner | ... | unit driver |
Neill Frank | ... | on-set transportation captain |
Helen Greenway | ... | extras & cast transport coordinator |
Mark Hardy | ... | transportation assistant |
Ilze Kitshoff | ... | driver: cast |
Jenny Morgan | ... | transportation coordinator: New Zealand |
Ashley Olivier | ... | base camp captain |
Morgan Pather | ... | transportation captain |
Paul Rhodes | ... | driver |
Simon Rhodes | ... | transportation coordinator |
Phillip Roodman | ... | transportation |
David Rosenbaum | ... | transportation coordinator |
Glenn Shaw | ... | transportation manager: New Zealand |
Mick Snell | ... | transportation coordinator |
Lester Sweetman | ... | basecamp captain |
Winnie Weber | ... | driver |
Additional Crew
Kate Anderson | ... | production secretary: New Zealand |
Susan Chika Anisiobi | ... | post first assistant accountant |
Diederick Appelcryn | ... | Electrician (credit only) |
Natasha Arnold | ... | assistant production coordinator: New Zealand |
Georgina Bakker | ... | production secretary: New Zealand |
Nicola Berding | ... | production secretary |
Richard Berkeley | ... | unit assistant (miniature unit) |
Victoria Beynon-Cole | ... | extras coordinator: New Zealand (as Victoria Beynon) |
Shannon Bishop | ... | cast tutor |
Kristine Bochum | ... | second assistant accountant: pre-production |
Charl Boettger | ... | extras coordinator |
Kathleen Browne | ... | assistant production coordinator |
Carey Cambridge | ... | key craft assistant: New Zealand |
Rachael Campbell | ... | assistant accountant |
Bruce Capel-Davies | ... | travel coordinator |
Leah Chalk | ... | health and safety |
Neil Chaplin | ... | financial controller |
Sandra Clark | ... | production coordinator: New Zealand |
Alex Cole-Baker | ... | payroll accountant |
S.R. Conger | ... | additional first assistant accountant (as Stanley Conger) |
Brendan D'Oliveira | ... | stand-by weapons |
Edward L. Dark | ... | production assistant |
Shafiek Davids | ... | production assistant |
Lisa Davidson | ... | production coordinator: Warner Bros. |
Whaldo de Kock | ... | production assistant |
Billy Doyle | ... | medic: New Zealand |
Jan Du Toit | ... | epk cameraman |
Joe Dunckley | ... | stand-by armorer: weapons, New Zealand splinter unit (as Jo Dunckley) |
Jake Edmonds | ... | health and safety coordinator |
Dale Edwards | ... | special equipment supplier |
Linda Evans | ... | assistant production coordinator |
Bob Fabre | ... | medic |
Aaron Ferenci | ... | production runner |
Rob Ffiske | ... | first assistant accountant: New Zealand |
Jo Finlay | ... | production coordinator: New Zealand (as Jo Booker) |
Robert Fyfe | ... | production assistant |
Mark Gabites | ... | safety officer: New Zealand |
Mike Garvas | ... | production assistant |
Jarrid Geduld | ... | picture double: Baku |
Joanne Goldstone | ... | accountant |
Gina Goosen | ... | production secretary |
Yolande Gresse | ... | set production assistant |
Lathiem Groenmeyer | ... | production assistant |
Brendan Gunn | ... | dialogue coach |
Andrew Hare | ... | unit assistant |
Kate Hilliard | ... | shipping coordinator |
Jessica Hoogendyk | ... | pre-visualization artist: Nvizage |
Shawna Hoppes | ... | assistant: Michael Wimer |
Moira Houlihan | ... | unit publicist |
Dean Hudson | ... | craft service: New Zealand splinter unit |
Amelia Jacobsen | ... | production assistant: New Zealand |
Jacqueline H. Jojo | ... | production assistant (as Jacqui Jojo) |
Sara Karnowski | ... | production assistant |
Sarah Koplin | ... | assistant: Michael Wimer |
Patrick Kujer | ... | production assistant |
Anthony Langkilde | ... | stand-by weapons (as Antony Langkilde) |
Nikki Latham | ... | set production assistant: New Zealand |
Natascha Leite | ... | production coordinator: second unit |
James Luccarda | ... | location scout |
Helen Mackenzie | ... | production accountant: New Zeraland |
Irish MacLeod | ... | legal |
Susan Magee | ... | additional first assistant accountant |
Brian Mahony | ... | insurance broker |
Jennifer Mancino | ... | assistant: Mark Gordon (as Jenny Mancino) |
Mbonisi Maxwell Maphongwana | ... | set production assistant |
Nick Mathews | ... | production assistant |
Angela Maurice | ... | assistant production coordinator: New Zealand (as Angela Thomas) |
Michelle Mazurkiewicz | ... | horse coordinator: South Africa |
Jacqui McBride | ... | post-production accounting assistant |
Richard McCarthy | ... | freight coordinator |
Jane McCurdy | ... | production coordinator: New Zealand |
Gary McIlraith | ... | weapons master |
Nigel McKissock | ... | set production assistant: New Zealand splinter unit |
Iris McPherson | ... | set production assistant (as Iris Lamprecht) |
Jefri Meintjes | ... | production assistant |
Chris Menke | ... | assistant production coordinator |
Ali Morris | ... | child licence coordinator |
Frédéric North | ... | helicopter pilot: camera, aerial unit |
Colleen Nybo | ... | visual effects accountant: Tatopoulos Studios |
Steve Old | ... | horse liaison: New Zealand |
Miguel Pariente | ... | assistant accountant |
Ntombenqaba Precious Petros | ... | production assistant |
Matthys Pretorius | ... | assistant film transfer |
Clodagh Quinlan | ... | picture double |
Philippa Race | ... | first assistant accountant |
Martin Rea | ... | lead hand/standby carpenter |
Brodie Reynolds | ... | production secretary: New Zealand |
Dezi Rorich | ... | epk team |
Alida Rubens | ... | location accountant |
Jean-Marc Rulier | ... | 3D scanning specialist: |
Katryna Samut-Tagliaferro | ... | production coordinator |
Rohan Scully | ... | production assistant |
Allyson Seeger | ... | assistant: Mark Gordon |
Michael Sharp | ... | production consultant |
Matthew Skelding | ... | crowd supervisor |
Louise Smith | ... | housing coordinator |
Marisa Soneman | ... | production coordinator |
Oliver Steele | ... | stand-by weapons (as Mark Oliver Steele) |
Olly Steele | ... | on set armourer, weapons instuctor / stand-by armorer: weapons, New Zealand (as Ollie Steel) |
Ana Stichini | ... | assistant accountant |
Jim Stockley | ... | animal supplier |
Craig Swanepoel | ... | body double: Lu'kibu |
Christopher Sweet | ... | studio assistant: Double Negative |
Celeste Talaszek | ... | post-production accountant |
Leroy Titus | ... | production assistant: miniature unit |
Monique Tourelle | ... | production assistant: New Zeraland |
Kevin Trehy | ... | production executive |
Nicki Tremain | ... | craft service: New Zealand splinter unit (as Nikki Tremaine) |
Allison Tucker | ... | production coordinator: miniature unit |
Gray Turner | ... | production assistant: second unit |
Gert Uys | ... | helicopter pilot: camera |
Erica Van Den Raad | ... | account assistant |
J.P. van der Merwe | ... | extras on-set coordinator |
Isabella van Richthofen | ... | set production assistant |
Estelle Vockerodt | ... | assistant accountant |
Karla Wallace | ... | equipment coordinator: New Zealand |
Jo Wallett | ... | assistant production coordinator: UK |
Hert Weiss | ... | helicopter pilot: camera, aerial unit |
Rachel Welch | ... | assistant accountant |
Pat West | ... | helicopter coordinator: New Zealand splinter unit |
Peter White | ... | horse master |
Andy Wickens | ... | lab liaison |
Lisa Wiggins | ... | first assistant accountant |
David Wilcock | ... | assistant post-production accountant |
Laura Wilcox | ... | first assistant accountant: preparation |
Jerome Williams | ... | production assistant |
Sam Wilson | ... | production secretary: New Zealand |
Brian Worsley | ... | assistant: Bill Draper |
Dale Wyatt | ... | dialogue coach |
Clinton Zabielski | ... | stand-by weapons |
Tim Bentinck | ... | adr loop group (uncredited) |
David Monteath | ... | voice actor (uncredited) |
Tina Pisano | ... | post production assistant accountant (uncredited) |
Thanks
Mlungisi Hlophe | ... | in memoriam (as Mlungisi Hlope) |