Directed by
George Miller |
Writing Credits (WGA)
Tom Benedek | ... | (written by) |
Cast (in credits order) verified as complete
Produced by
Ludi Boeken | ... | producer |
Frederic W. Brost | ... | co-producer |
Laura Friedman | ... | executive producer |
Hilton A. Green | ... | executive producer (as Hilton Green) |
Frank Price | ... | producer |
Stephen L. Price | ... | associate producer (as Steve Price) |
Gene Rosow | ... | producer |
Music by
Bruce Rowland |
Cinematography by
David Connell |
Editing by
Harry Hitner |
Casting By
Karen Rea | ... | (as Karen Rae) |
Production Design by
Bernt Amadeus Capra | ... | (as Bernt Capra) |
Art Direction by
Alfred M. Kemper | ... | (as Alfred Kemper) |
Set Decoration by
Beth Kushnick |
Costume Design by
Marion Boyce |
Makeup Department
Amanda Rowbottom | ... | key makeup artist |
Zeljka Stanin | ... | key hair stylist |
Production Management
Pat Chapman | ... | unit production manager |
Michael J. Harker | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Melody Beam | ... | second second assistant director |
Frederic W. Brost | ... | first assistant director |
Connie Collins | ... | second unit director |
Brian O'Kelley | ... | second assistant director |
Brett Popplewell | ... | first assistant director: second unit |
Lulu Zezza | ... | first assistant director: second unit |
Art Department
Chris Barnes | ... | lead carpenter |
James Branigan | ... | on-set dresser (as Jim Branigan) |
Adam Cafferata | ... | swing gang |
Stephen Cartwright | ... | carpenter |
Richard Dixon | ... | swing gang |
Al Eisenmann | ... | assistant property master (as Al Eisenmann II) |
Andrew Hall | ... | carpenter |
Anthony Hall | ... | carpenter |
Donnie Hanna | ... | set painter |
Mark Hatherly | ... | swing gang |
Frederick Jervis | ... | swing gang |
Jeff Kasel | ... | lead carpenter |
Matthew Kemp | ... | carpenter |
Christian Klump | ... | scenic artist |
Brett Lawrence | ... | lead carpenter |
Wayne Lindholm | ... | construction foreman (as Wayne E. Lindholm) |
Frank Marshall | ... | swing gang |
Terrell Martin | ... | paint laborer |
Patrick Mckenzie | ... | on-set dresser |
Steven B. Melton | ... | property master (as Steven Melton) |
Andrew Moore | ... | construction coordinator |
John Jay Moore | ... | illustrator (as John J. Moore) |
Joe Outten | ... | set painter |
James Parks | ... | gang boss |
Jaymz Parks | ... | lead carpenter |
Ricky Riggs | ... | scenic foreman (as Thomas Richard Riggs) |
Sean Robinson | ... | lead person |
Brisco Rolle | ... | laborer |
Nicholas Rolle | ... | carpenter |
Everette Stuart | ... | carpenter |
John Thomas | ... | scenic artist (as John R. Thomas) |
Penny Thomas | ... | scenic artist (as Penny E. Thomas) |
Haroyan Williams | ... | laborer (as Haroyan 'Grizzly Bear' Williams) |
Nancy Yeo | ... | scenic artist |
Mark Vance | ... | props (uncredited) |
Sound Department
Kevin Boyd | ... | utility sound (as Kevin P. Boyd) |
Ed Callahan | ... | foley editor / sound editor |
C. Douglas Cameron | ... | boom operator |
Patrick Cyccone Jr. | ... | re-recording mixer (as Patrick Cyccone) |
Frank Fleming | ... | sound recordist |
Gary S. Gerlich | ... | sound editor |
Don Givens | ... | foley recordist |
Robin Gray | ... | recording engineer: Australia (as Robin Grey) |
Brian Harman | ... | sound recordist |
Ellen Heuer | ... | foley artist |
John Hulsman | ... | sound editor |
David Jobe | ... | foley mixer |
Elliott Koretz | ... | sound editor (as Elliott L. Koretz) |
Shirley Libby | ... | production sound mixer |
Eric Lindemann | ... | supervising sound editor |
Christian P. Minkler | ... | re-recording mixer (as Chris Minkler) |
Oscar Mitt | ... | assistant sound editor |
Christopher Moriana | ... | foley artist (as Chris Moriana) |
Alan L. Nineberg | ... | supervising adr editor |
Reed Ruddy | ... | recording technician |
George Simpson | ... | sound editor |
Dean St. John | ... | adr recordist |
J.R. Westen | ... | adr mixer |
Richard Partlow | ... | foley artist (uncredited) |
Special Effects by
Ty Boyce | ... | animatronic assistant: Edge Innovations |
Dave Caldwell | ... | animatronic assistant: Edge Innovations |
Walt Conti | ... | effects supervisor: dolphin, Edge Innovations |
Alan Cooney | ... | animatronic assistant: Edge Innovations |
Stephanie Englert | ... | animatronic assistant: Edge Innovations |
Pieter Folkens | ... | animatronic assistant: Edge Innovations |
Joss Geiduschek | ... | animatronic assistant: Edge Innovations (as Joss Geidusheck) |
Tom Hsiu | ... | animatronic assistant: Edge Innovations |
Krissy Luster | ... | animatronic assistant: Edge Innovations |
Alphonso Maldonado | ... | animatronic assistant: Edge Innovations |
Mike Pendergast | ... | animatronic assistant: Edge Innovations |
Scott Riley | ... | animatronic assistant: Edge Innovations |
Edward Roberts | ... | animatronic assistant: Edge Innovations |
Eric Roberts | ... | special effects |
Sid Scroggin | ... | animatronic assistant: Edge Innovations |
Mark Terzich | ... | animatronic assistant: Edge Innovations |
John Titus | ... | animatronic assistant: Edge Innovations |
Cliff Wenger | ... | special effects |
John Williams | ... | animatronic assistant: Edge Innovations |
Mitchell Barham | ... | animatronic engineer (uncredited) |
Visual Effects by
Linda Cordella | ... | digital data coordinator: The Post Group |
Mark Franco | ... | visual effects producer: The Post Group (as Mark Franko) |
Christopher Kutcka | ... | digital film scanning and recording: The Post Group (as Chris Kutcka) |
Marty Rosenstock | ... | visual effects compositor: The Post Group |
Ron Silveira | ... | account executive: The Post Group |
Karen Skouras | ... | visual effects coordinator: The Post Group |
Tommy Tran | ... | digital film scanning and recording: The Post Group |
Stunts
Shelby Hyman | ... | stunts |
Ron McManmon | ... | stunts (as Art McManmon) |
Mike Nomad | ... | stunt coordinator |
Eric Roberts | ... | stunts |
Kate Burns Taylor | ... | stunts |
Ski Zawaski | ... | stunts |
Thomas J. Larsen | ... | stunts (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Michael Adams | ... | company grip |
Alan Aldridge | ... | assistant camera: "a" camera |
Alex Bailey | ... | still photographer |
László Baranyai | ... | director of photography: second unit (as Laszlo Baranyai) |
Ryan Bartsch | ... | electrician |
Tom Bradley | ... | company grip |
Annabelle Denham | ... | camera loader: second unit |
Dave Ferguson | ... | electrician (as David Ferguson) |
John Ferguson | ... | chief lighting technician |
Joseph E. Gallagher | ... | assistant camera: second unit (as Joseph Gallagher) |
Ron Goldsmith | ... | second company grip |
Billy Hendricks | ... | electrician (as Billy Bob Hendricks) |
Adam Hinson | ... | electrician |
Laurel Hughes | ... | film loader |
Stephan Lloyd Jones | ... | company grip: second unit |
Gary Kelso | ... | company grip |
Scott W. Leftridge | ... | dolly grip |
Carson E. Mayne | ... | electrician |
Mark Milsome | ... | assistant camera: second unit |
Paul Mockler | ... | underwater director of photography: second unit |
Robert W. Morgenroth | ... | video playback operator (as Bob Morgenroth) |
Thomas C. Nisbet | ... | assistant chief lighting technician |
Cristiano Palermi | ... | electrician (as Christiano V. Palermi) |
William Papp | ... | steadicam operator (as Bill Papp) |
Jonathan 'Chunky' Richmond | ... | second assistant camera |
Michael E. Satrazemis | ... | assistant camera: "a" camera (as Michael Satrazemis) |
Scott Satterfield | ... | company grip (as Scott N. Satterfield) |
Philip D. Schwartz | ... | camera operator |
Billy Sherrill | ... | first company grip |
James Tomaro | ... | electrician (as James R. Tomaro) |
Michael J. Walsh | ... | electrician (as Michael Walsh) |
Dave Ferguson | ... | key grip (uncredited) |
Randy Jonsson | ... | underwater assistant camera (uncredited) |
Cristiano Palermi | ... | lighting technician (uncredited) |
Casting Department
Tanya Sullivan | ... | extras casting |
Bianca Cioffi-Zaring | ... | casting associate (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Bronwyn Doughty | ... | costumer |
Shari Gray | ... | costume supervisor |
John Powditch | ... | costume assistant |
Sister A. Daniels | ... | costume supervisor (uncredited) |
Editorial Department
Eric Bergman | ... | post-production coordinator |
Gary Burritt | ... | negative cutter |
Shannon Carey | ... | assistant editor |
Richard Conkling | ... | assistant editor (as Rich Conkling) |
Paul Covington | ... | assistant editor |
Nathan R. Fitzgerald | ... | apprentice editor (as Nathan Fitzgerald) |
Mike Milliken | ... | color timer |
Sharidan Sotelo | ... | assistant editor |
Nicholas 'Nikko' Tsiotsias | ... | assistant editor (as Nikko Tsiotsias) |
Location Management
Isabel C. Allison | ... | assistant location manager |
Rebecca Lee | ... | location manager |
Music Department
Michael K. Bauer | ... | assistant music editor |
Dick Bernstein | ... | music editor (as Richard Bernstein) |
Bones Howe | ... | music supervisor |
Simon James | ... | music contractor |
Bruce Rowland | ... | orchestrator |
Rick Winquest | ... | music scoring mixer |
Daryl McKenzie | ... | orchestrator (uncredited) |
Script and Continuity Department
Nan Garcia-Wood | ... | script supervisor: second unit |
Harri James | ... | script supervisor |
Transportation Department
Ted Basso | ... | production van driver operator |
Loren Bess | ... | driver (as Loren 'Elbee' Bess) |
Marcia A. Bizzell | ... | safety driver |
Jon Carpenter | ... | transportation coordinator |
Robert C. Cawley | ... | driver (as Robert Cawley Jr.) |
Gary Cheek | ... | driver |
Peter R. Chittell | ... | driver |
Eric Cooper | ... | driver |
Texas Cooper | ... | driver |
Leon Glavin | ... | driver |
Chris Gorden | ... | driver (as Christopher Gorden) |
Shane Greedy | ... | transportation captain (as Shane S. Greedy) |
Steve Howard | ... | driver |
Lloyd Ingraham | ... | driver |
Whitzell Kemp | ... | driver |
Moses Saunders | ... | driver |
Eric Stanford | ... | driver |
Tom Stillman | ... | driver |
Mark Vogler | ... | safety driver |
Additional Crew
Ed Abel | ... | representative: American Humane Association |
Naomi Acosta | ... | production secretary |
Howard Armstrong | ... | boat captain |
Stacy Basil | ... | animal trainer |
Kristen Bethel | ... | stand-in |
Tammy Blackburn | ... | animal trainer |
Vincent Britton | ... | boat captain |
Sally Bryant | ... | assistant: Mr. Price |
Steven Davis | ... | computer graphics: E=mc² |
Prudence Emery | ... | unit publicist |
Lisa Etherington | ... | production auditor |
Sheila E. Ferguson | ... | first aid |
Nathan R. Fitzgerald | ... | production assistant (as Nathan Fitzgerald) |
Barbara Flood | ... | studio teacher |
Jake Friedman | ... | assistant: Mr. Friedman |
Jean Gilpin | ... | adr group coordinator |
Teresa Greedy | ... | dispatcher |
Thomas L. Gunderson | ... | animal trainer (as Tom Gunderson) |
Jeff Kenneth Hall | ... | craft service |
Ned Haspel | ... | business affairs |
Kenneth Hendley | ... | production assistant |
Ione Henley | ... | first aid |
Joey Hudgins | ... | assistant: Mr. Guttenberg |
Annarine Johnson | ... | stand-in |
Tracy L. Kettler | ... | production coordinator (as T.L. Kettler) |
Kimberly Koenen | ... | assistant: Mr. Price |
Antoinette D. McKinney | ... | production assistant |
Cornelius E. McKinney | ... | production assistant |
David Mellor | ... | boat captain |
Stephen Mellor | ... | boat captain |
Samantha Melvin | ... | production assistant |
Robert W. Morgenroth | ... | video effects supervisor: E=mc² (as Bob Morgenroth) |
Brenda Moss | ... | production assistant |
Dina M. Nitti | ... | assistant auditor (as Dina Nitti) |
Mike Nomad | ... | marine coordinator |
Alexa Pinder | ... | assistant: Mr. Miller |
Juddson J. Plum | ... | production assistant (as Judd Plum) |
Stephen L. Price | ... | underwater coordinator: second unit (as Steve Price) |
Dolores Rivera | ... | post-production auditor |
Patty Rivers Schisler | ... | assistant auditor |
Ben Rose | ... | boat captain |
Myra Rosenthal | ... | studio teacher |
Paul F. Ruegner | ... | caterer: Michaelson's Catering |
Peter L. Ruegner | ... | caterer: Michaelson's Catering |
Rupert Samuel | ... | production assistant |
Julie Schultz | ... | craft service |
Robert Sharman | ... | video coordinator: E=mc² |
Stefan Sitek | ... | boat captain |
Gregory J. Smith | ... | production assistant (as Gregory Smith) |
Aimee E. Stacy | ... | caterer: Michaelson's Catering |
Sigrid Stevens | ... | assistant: Ms. Quinlan / stand-in |
Jennifer Tache | ... | assistant auditor |
Glen Turnquest | ... | boat captain |
Kimberly Turnquest | ... | stand-in |
Mark Vogler | ... | Safety Diver: second unit |
Ej Whan | ... | stand-in |
Michael Wolinski | ... | office production assistant |
Thanks
Graham Chesterman | ... | special thanks (as Lieutenant Commander Graham Chesterman) |
Lorraine Orrange | ... | special thanks: Tzell Travel |