Directed by
Peter Jackson |
Writing Credits (WGA)
Fran Walsh | ... | (written by) & |
Peter Jackson | ... | (written by) |
Cast (in credits order) verified as complete
Produced by
Peter Jackson | ... | producer |
Tim Sanders | ... | co-producer |
Jamie Selkirk | ... | producer |
Fran Walsh | ... | associate producer |
Robert Zemeckis | ... | executive producer |
Music by
Danny Elfman |
Cinematography by
John Blick | ||
Alun Bollinger |
Editing by
Jamie Selkirk |
Casting By
Victoria Burrows | ||
Vivienne Kaplan | ||
Liz Mullane |
Production Design by
Grant Major |
Art Direction by
Dan Hennah |
Costume Design by
Barbara Darragh |
Makeup Department
Denise Baer | ... | hair technician: Cinovation (as Denise Leibee) |
Brent Baker | ... | mold department: Cinovation |
Rick Baker | ... | special makeup effects: The Judge |
Roger Borelli | ... | mold department: Cinovation |
Mitch Devane | ... | sculptor: Cinovation |
Glen Eisner | ... | illustrator: Cinovation |
Mike Elizalde | ... | mechanical department: Cinovation |
William Forsche | ... | mold department: Cinovation |
Robert Freitas | ... | mold department: Cinovation |
Marjory Hamlin | ... | makeup supervisor |
Vance Hartwell | ... | special makeup effects artist |
Jurgen Heimann | ... | mechanical department: Cinovation |
Todd Heindel | ... | foam department: Cinovation |
Gabrielle Jones | ... | makeup assistant |
Carol Koch | ... | cosmetic finisher: Cinovation |
Rob Lan | ... | mold department: Cinovation |
Elvia Mante | ... | makeup department head |
James McLoughlin | ... | mold department: Cinovation (as Jim McLoughlin) |
Cheryl Newton | ... | wig maker: principals |
Jane O'Kane | ... | hair & makeup artist |
Gary Pawlowski | ... | mold department : Cinovation |
Brian Penikas | ... | makeup artist: Mr. Astin/Cinovation |
Bron Roylance | ... | makeup artist: Mr. Fox |
Mark Setrakian | ... | mechanical department: Cinovation |
Joseph Yuss Simon | ... | foam department: Cinovation |
Bill Sturgeon | ... | special makeup effects |
Gail Wilson | ... | hair stylist |
Production Management
Bridget Bourke | ... | production manager |
Andrew Hampton | ... | unit manager |
Rick Porras | ... | post-production supervisor |
Donna Smith | ... | executive in charge of production |
Second Unit Director or Assistant Director
John Blick | ... | second unit director |
Carey Carter | ... | first assistant director: second unit |
Michele Priest | ... | second assistant director |
Chris Short | ... | first assistant director |
Martin Walsh | ... | third assistant director |
Annie Weston | ... | third assistant director |
Art Department
Karl Anton | ... | carpenter |
Jean-Paul Beckhoudt | ... | art department assistant |
Neil Blannin | ... | carpenter |
Brett Blenkin | ... | carpenter |
Simon Bright | ... | art department assistant |
Anton Buys | ... | carpenter |
Brian Campbell | ... | assistant set finisher |
Tanea Chapman | ... | art department assistant |
Kirsty Clayton | ... | property buyer |
Dave Cleary | ... | assistant set finisher (as David Cleary) |
Trevor Cooper | ... | greensman |
Jill Cormack | ... | set dresser |
Richard Dolan | ... | artist and sculptor / technician |
Kerry Dunn | ... | set finisher |
Scott Harens | ... | property maker |
Mark Hawthorne | ... | art department assistant |
Mike Heffernan | ... | carpenter |
Chris Hennah | ... | art department coordinator |
Mark Hill | ... | scenic artist |
Valentine Maher | ... | assistant set finisher |
Brian Massey | ... | greensman |
Matthew Mellor | ... | property maker |
Brad Mill | ... | stand-by props |
Chris Morrison | ... | carpenter |
Johno Morton | ... | carpenter |
Ed Mulholand | ... | construction manager |
Roger Murray | ... | mechanical prop builder |
William Pomeroy | ... | art department advisor: USA |
Chris Ramsay | ... | assistant set finisher |
Dave Richards | ... | carpenter |
Christian Rivers | ... | storyboard artist |
Stephen Ruscoe | ... | miniatures |
Graeme Sang | ... | carpenter |
Clayton Sheridan | ... | assistant set finisher |
Troy Stephens | ... | scenic artist |
David Turner | ... | property assistant |
Ken Turner | ... | greensman |
Bryan Wakelin | ... | carpenter |
Norman Willerton | ... | construction foreman |
Trevor Cooper | ... | greens (uncredited) |
Sound Department
Phil Benson | ... | supervising sound editor |
Steve Boeddeker | ... | sound effects editor |
John Boswell | ... | assistant sound re-recording mixer |
David Boulton | ... | adr mixer |
Brent Burge | ... | sound effects editor |
Chris Burt | ... | adr mixer |
Ross A. Chambers | ... | dialogue editor |
Gethin Creagh | ... | re-recording mixer |
Corrin Ellingford | ... | boom operator |
Jeremy P. Geor | ... | sound assistant |
Scott Guitteau | ... | assistant sound designer |
Michael Hedges | ... | re-recording mixer |
Mike Hopkins | ... | supervising sound editor |
Richard Hymns | ... | adr supervisor |
Mike Jones | ... | sound effects editor |
Helen Luttrell | ... | foley recordist |
Peter Mills | ... | sound assistant |
Sam Negri | ... | sound technical advisor |
John Neill | ... | re-recording mixer / sound manager |
Hammond Peek | ... | sound recordist |
Tim Prebble | ... | sound effects editor |
Charleen Richards | ... | adr mixer |
Janet Roddick | ... | sound coordinator |
Susan Sanford | ... | assistant sound designer |
Kim Shaw-Williams | ... | boom operator |
Brian Shennan | ... | sound mixer |
Sam Spicer | ... | boom operator: second unit |
Nigel Stone | ... | adr mixer |
Randy Thom | ... | re-recording mixer / sound designer |
Craig Tomlinson | ... | sound effects editor |
Beth Tredray | ... | foley artist |
Chris Ward | ... | foley editor |
Katy Wood | ... | sound assistant |
Steve Boeddeker | ... | assistant sound designer (uncredited) |
Special Effects by
David Backler | ... | special effects |
Mike Elizalde | ... | mechanical designer |
Blair Foord | ... | special effects assistant |
Clint Ingram | ... | special effects assistant |
Steve Ingram | ... | special effects supervisor |
Carol Koch | ... | cosmetic finisher |
Darryl Richards | ... | special effects assistant |
Trish Van't Hul | ... | special effects technician |
Visual Effects by
Andrew Adamson | ... | digital effects supervisor |
Matt Aitken | ... | cg supervisor |
Simon Allen | ... | digital compositor |
Karen Ansel | ... | lead technical director: Weta Digital |
Peter Bailey | ... | digital effects artist |
James Bell | ... | visual effects artist: Weta Digital |
Nick Booth | ... | runner |
Lee Bramwell | ... | digital compositor |
Tim Capper | ... | video compositor |
Lynne Cartwright | ... | character animator |
Buckley Collum | ... | technical director |
Stephen Coren | ... | concept/previs artist |
Jeanmarc Furio | ... | technical director: Weta FX |
Matt Holmes | ... | visual effects coordinator |
Gray Horsfield | ... | visual effects |
Sandy Houston | ... | digital paint artist |
Laurent Hugueniot | ... | technical director: Weta Digital |
Mel James | ... | digital artist: Weta Digital |
Janice Jones | ... | digital compositor |
Scott Kilburn | ... | digital artist |
Dale McBeath | ... | character animator |
Charlie McClellan | ... | digital effects producer |
Paul McGhee | ... | scanning and recording supervisor |
George Port | ... | on set visual effects supervisor |
Stephen Regelous | ... | digital artist |
Wendy Rogers | ... | digital artist |
Brian Scadden | ... | opticals |
John Sheils | ... | cg supervisor |
Paul Story | ... | rotoscope artist |
Mark Tait | ... | technical director |
Wes Takahashi | ... | visual effects supervisor |
Richard Taylor | ... | creature and miniature effects |
Tim Trumble | ... | film recording technician |
Kara Vandeleur | ... | rotoscope artist |
Robert Weaver | ... | digital artist |
Frank Wegerhoff | ... | digital effects artist |
Joyce Young | ... | rotoscope artist |
Matthew Paulson | ... | modeler (uncredited) |
Stunts
Bruce Brown | ... | stunt coordinator |
Charles Croughwell | ... | stunt double: Michael J. Fox (as Charlie Croughwell) |
Steve Doherty | ... | stunts |
Jenny Harris | ... | stunts |
Aaron Lupton | ... | stunts |
Mark Prowse | ... | stunts |
Joanne Strong | ... | stunts |
Camera and Electrical Department
Rick Allender | ... | steadicam operator |
Ben Bell | ... | assistant grip |
Richard Bluck | ... | Steadicam operator / camera operator |
Alun Bollinger | ... | camera operator |
Neil Cervin | ... | additional camera operator |
Adam Clark | ... | clapper loader |
Aaron Cowan | ... | electrician |
Roland Ebbing | ... | electrician |
Ants Farrell | ... | electrician |
Harry Harrison | ... | key grip |
Simon Higgins | ... | best boy electric / best boy |
Brett Jarman | ... | gaffer |
Amanda Jenkins | ... | video playback operator |
Terry Joosten | ... | assistant grip |
Rob Kerr | ... | electrician |
Ian McCarroll | ... | assistant camera |
Helen McNamara | ... | assistant grip |
Mark Newnham | ... | electrician |
Ian Nicholls | ... | electrician |
Andy Reid | ... | dolly grip |
Richard Scott | ... | camera operator |
Andrew Stroud | ... | assistant camera / clapper loader |
Bryce Swainson | ... | video split operator |
Gerry Vasbenter | ... | focus puller |
Hansel Verkerk | ... | electrician |
Pierre Vinet | ... | still photographer |
Keith Watkins | ... | assistant grip |
Roydon Johnson | ... | camera operator: second unit (uncredited) |
Animation Department
Adam Fyfe | ... | animator |
Paul Hunt | ... | animator |
Dale McBeath | ... | animator |
Casting Department
Liz Mullane | ... | casting: New Zealand |
Costume and Wardrobe Department
Rachael Broad | ... | costume assistant |
Emma Harre | ... | stand-by wardrobe |
Jane Holland | ... | assistant costume designer |
Sarah Hope | ... | wardrobe assistant |
Marion Olsen | ... | costume cutter |
Peter Rigby | ... | costume cutter |
Editorial Department
Cindy Bowles | ... | re-sync editor |
Eric De Beus | ... | assistant editor |
John Gilbert | ... | associate editor |
Emma Haughton | ... | first assistant editor |
Mark Herman | ... | re-sync editor |
Josie McClutchie | ... | assistant editor (as Josie McClutcher) |
Jon Newell | ... | daily rushes |
Jo Priest | ... | assistant editor |
Lynne Reed | ... | color timer (as Lynne Seaman) |
Hamiora Williams | ... | assistant editor |
Location Management
Bryce Campbell | ... | location manager |
Graham Thompson | ... | location manager |
Music Department
Steve Bartek | ... | orchestrator |
Zachary Cahn | ... | assistant music editor |
Artie Kane | ... | conductor |
Mark McKenzie | ... | additional orchestrator |
Shawn Murphy | ... | score mixer |
Ellen Segal | ... | music editor |
Edgardo Simone | ... | additional orchestrator |
Patti Zimmitti | ... | music contractor |
Mark Adams | ... | musician: french horn (uncredited) |
Robert Adcock | ... | musician: cello (uncredited) |
Rick Baptist | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Steve Becknell | ... | musician: french horn (uncredited) |
Emily Bernstein | ... | musician: clarinet (uncredited) |
Bill Booth | ... | musician: trombone (uncredited) |
Tom Boyd | ... | musician: oboe (uncredited) |
Rebecca Bunnell | ... | musician: violin (uncredited) |
Ken Burwood-Hoy | ... | musician: viola (uncredited) |
Jon Clarke | ... | musician: oboe (uncredited) |
David Duke | ... | musician: french horn (uncredited) |
Jerry Folsom | ... | musician: french horn (uncredited) |
Tommy Johnson | ... | musician: tuba (uncredited) |
Daniel Kelley | ... | musician: french horn (uncredited) |
Carol Kleister-Castillo | ... | musician: viola (uncredited) |
Christian Kollgaard | ... | musician: bass (uncredited) |
Armen Ksajikian | ... | musician: cello (uncredited) |
Jon Lewis | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Charlie Loper | ... | musician: trombone (uncredited) |
Warren Luening | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Frank Macchia | ... | music preparation (uncredited) |
Malcolm McNab | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Joe Meyer | ... | musician: french horn (uncredited) |
Richard Nash | ... | musician: trombone (uncredited) |
Brian O'Connor | ... | musician: french horn (uncredited) |
Bob Payne | ... | musician: trombone (uncredited) |
Bill Reichenbach | ... | musician: trombone (uncredited) |
John Reynolds | ... | musician: french horn (uncredited) |
David Shamban | ... | musician: cello (uncredited) |
Chet Swiatkowsky | ... | musician: keyboards (uncredited) |
Phillip A. Teele | ... | musician: trombone (uncredited) |
James Thatcher | ... | musician: French horn (uncredited) |
Richard Todd | ... | musician: french horn (uncredited) |
Louise Di Tullio | ... | musician: flute (uncredited) |
Brad Warnaar | ... | musician: french horn (uncredited) |
Phillip Yao | ... | musician: french horn (uncredited) |
Script and Continuity Department
Merrin Ruck | ... | script supervisor |
Transportation Department
Robin Allen | ... | vehicle wrangler |
Spencer Faulkner | ... | unit driver |
Paul Fleming | ... | assistant vehicle wrangler |
Additional Crew
Mark Ashworth | ... | set manager |
David Backler | ... | stand-in |
Stephen Bayliss | ... | assistant accountant |
Michael Beaudin | ... | assistant accountant (as Mike Beaudin) |
David Bertram | ... | stand-in |
Jan Blenkin | ... | production assistant |
Brigitte Boys | ... | machinist |
Astrid Breach | ... | stand-in |
Shane Broadbent | ... | stand-in |
Tom Burstall | ... | risk manager |
Dean Buttar | ... | security: Mr. Fox |
Grant Campbell | ... | laboratory liaison |
Alice Capper-Starr | ... | stand-in |
Kc Childs | ... | production coordinator (as Karyn Childs) |
Chris Clapp | ... | stand-in |
Robb Conner | ... | stand-in: Michael J Fox |
Augie Davis | ... | safety officer |
Erina Fox | ... | unit assistant |
Aaron Gibson | ... | unit assistant |
Eleanor Gibson | ... | cast runner |
Reg Gibson | ... | unit assistant |
Tim Haigh | ... | production runner |
Lee Harris | ... | extras coordinator |
Phil Harris | ... | stand-in |
Vance Hartwell | ... | puppeteer |
Grant Hickman | ... | stand-in |
Chrissy Hill | ... | stand-in |
Trish Jacobson | ... | stand-in |
Vivienne Kaplan | ... | assistant: Mr. Jackson |
Steve Keig | ... | stand-in |
Linda Klein-Nixon | ... | production accountant |
Ross Lane | ... | stand-in |
Josie Leckie | ... | cast runner |
Matthew Martin | ... | production runner |
Deannah Mayhew | ... | stand-in |
Liz McGregor | ... | machinist |
Danny Milne | ... | set runner |
Liz Mullane | ... | assistant: Mr. Fox |
Ben Northrop | ... | stand-in |
Denise O'Connell | ... | stand-in |
Jamie Oliver | ... | stand-in |
Shelley Parker | ... | production assistant |
Jon Paske | ... | stand-in |
Tim Pearson | ... | stand-in |
Jeremy Peet | ... | assistant unit publicist |
Leslie Pomeroy | ... | dialogue coach |
Christian Rivers | ... | conceptual illustrator |
Sue Rogers | ... | unit publicist |
Nina Saxon | ... | title designer |
Damon Selkirk | ... | unit assistant |
Matthew Spicer | ... | stand-in |
Jolyon Stewart | ... | stand-in |
Jeanne Stuart | ... | production assistant |
Alex Sutherland | ... | unit assistant |
Colin Tyler | ... | laboratory liaison |
John Van Der Ryden | ... | rushes transfer |
Andy Wickens | ... | laboratory technician |
Jacqui Wood | ... | production coordinator |
Ben Schoen | ... | end titles: Scarlet Letters (uncredited) |
Daniel Wheatcroft | ... | studio executive (uncredited) |
Thanks
Steve Starkey | ... | special thanks |