Directed by
Joseph Sargent | ... | (directed by) |
Writing Credits
Peter Benchley | ... | (characters) |
Michael De Guzman | ... | (written by) (as Michael de Guzman) |
Peter Benchley | ... | (novel) (uncredited) |
Cast (in credits order) verified as complete
Produced by
Frank Baur | ... | associate producer |
Joseph Sargent | ... | producer (produced by) |
Music by
Michael Small | ... | (music composed by) |
Cinematography by
John McPherson | ... | director of photography |
Editing by
Michael Brown |
Casting By
Nancy Nayor | ... | (casting by) |
Production Design by
John J. Lloyd |
Art Direction by
Donald B. Woodruff | ... | (as Don Woodruff) |
Set Decoration by
John M. Dwyer | ||
Hal Gausman |
Makeup Department
Christine Lee | ... | hair stylist (as Chris Lee) |
Tony Lloyd | ... | makeup artist |
Daniel C. Striepeke | ... | makeup artist (as Dan Striepeke) |
Production Management
Frank Baur | ... | unit production manager |
Francine Fleishman | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Karen Miller Ehrlich | ... | second assistant director |
James W. Gavin | ... | director: aerial unit |
Lynda Gilman | ... | second assistant director (as Linda Gilman) |
Jordan Klein Sr. | ... | director: underwater unit (as Jordan Klein) |
Michelle Marx | ... | first assistant director: aerial unit |
Wes McAfee | ... | first assistant director |
Stephen Southard | ... | first assistant director: underwater unit / second assistant director |
Ted Swanson | ... | first assistant director: underwater unit |
Art Department
Carl Aldana | ... | production illustrator |
Jim Callan | ... | stand-by painter |
Jerry Moss | ... | property master |
Ken Peterson | ... | assistant property master |
Steve Purdy | ... | construction painter |
Steven Schwartz | ... | set designer (as Steve Schwartz) |
Craig Binkley | ... | assistant property master (uncredited) |
Sound Department
Willie D. Burton | ... | sound mixer (as Willie Burton) |
Lettie Doney | ... | supervising adr editor |
Michael H. Ford | ... | sound editor (as Michael Ford) |
George Fredrick | ... | sound editor |
Robert Gravenor | ... | adr editor |
Robert W. Harris | ... | utility sound technician (as Bob Harris) |
Paul Holzborn | ... | foley artist |
Marvin E. Lewis | ... | boom operator (as Marvin Lewis) |
Donald J. Malouf | ... | sound editor (as Don Malouf) |
James Moriana | ... | foley artist (as Jim Moriana) |
Colin C. Mouat | ... | supervising sound editor |
Lettie Odney | ... | supervising adr editor |
Joe Parker | ... | sound editor |
Daniel Payton | ... | assistant sound editor |
Sam Reynolds | ... | sound editor |
B. Tennyson Sebastian II | ... | re-recording mixer |
Tanya Sharp David | ... | adr mixer |
John Stacy | ... | supervising sound editor |
John J. Stephens | ... | supervising re-recording mixer |
Robert Thirlwell | ... | re-recording mixer |
Dan Thomas | ... | sound editor (as Daniel Thomas) |
David Tichauer | ... | re-recording mixer |
Denise Whiting | ... | adr editor |
David A. Whittaker | ... | sound editor |
Paul Wittenberg | ... | adr editor |
Steve Kohler | ... | foley recordist (uncredited) |
Special Effects by
Dave Hubbard | ... | special effects coordinator |
Doug Hubbard | ... | special effects coordinator |
Henry Millar | ... | special effects supervisor |
Mike Millar | ... | special effects coordinator (as Michael J. Millar) |
Michael A. Tice | ... | special effects technician |
Crit Killen | ... | minatures (uncredited) |
Ted Rae | ... | stop motion: blue screen underwater plate composites (uncredited) |
Joseph C. Sasgen | ... | special effects electronics (uncredited) |
Visual Effects by
Tom Gleason | ... | model maker (uncredited) |
Michael Lawler | ... | visual effects cameraman (uncredited) |
Ted Rae | ... | motion control (uncredited) |
Stunts
Ray Baum | ... | stunts |
Deborah Bryan | ... | stunts |
Roydon Clark | ... | stunts (as Roydon E. Clark) |
Diane Hetfield | ... | stunts |
Kevin McAfee | ... | stunts |
Gavin McKinney | ... | underwater stunt sequences |
Tom Morga | ... | stunts |
Paul Sherrod | ... | stunts |
Camera and Electrical Department
Wayne Baker | ... | first assistant camera: underwater unit |
Nigel Bower | ... | second assistant camera: aerial unit |
Philip Caplan | ... | camera operator (as Phil Caplan) |
Jim Fine | ... | lamp operator (as Jimmy Fine) |
Frank M. Holgate | ... | additional photographer: second unit / cinematographer: aerial unit |
Norman G. Langley | ... | camera operator |
To Lee | ... | second assistant camera |
Ned Martin | ... | second assistant camera: underwater unit |
E. Scott Mayhugh | ... | second grip (as Scott Mayhugh) |
Jack McKenney | ... | camera operator: underwater unit |
Riggs Murdock | ... | first assistant camera |
Patrick Murray | ... | chief lighting technician: underwater unit (as Pat Murray) |
Ralph Nelson | ... | still photographer (as Ralph Nelson Jr.) |
Reggie Newkirk | ... | first assistant camera |
Michael Orefice | ... | rigging technician |
Nik Petrik | ... | first assistant camera: aerial unit |
Brent Poe | ... | lamp operator |
Alberto S. Ramos | ... | dolly grip (as Albert Ramos) |
Ron Record | ... | key grip (as Ronald Record) |
Pete Romano | ... | camera operator: underwater unit |
Alan B. Samuels | ... | video operator |
Jack S. Schlosser | ... | chief lighting technician (as Jack Schlosser) |
Jim Shelton | ... | grip |
Cary Vignal | ... | grip |
Rod Weaver | ... | assistant chief lighting technician |
Jack Anderson | ... | additional camera operator (uncredited) |
Adam Glick | ... | set lighting technician (uncredited) |
Jordan 'Jordy' Klein Jr. | ... | underwater camera operator (uncredited) |
Jordan Klein Sr. | ... | director of photography: second unit (uncredited) / underwater director of photography (uncredited) |
Phillip Silver | ... | video operator (uncredited) |
Casting Department
Darlene Davis | ... | casting: Bahamas |
Janice Hull | ... | casting: Martha's Vineyard |
Valerie McCaffrey | ... | casting coordinator |
Costume and Wardrobe Department
Hugo Peña | ... | costume supervisor: men |
Marla Denise Schlom | ... | costume supervisor |
Editorial Department
Patsy Bouge | ... | assistant editor |
Bob Hagans | ... | color timer |
Jack Hooper | ... | negative cutter |
Timothy O'Neill | ... | assistant editor (as Tim O'Neill) |
Location Management
Joan Carroll | ... | location contact |
Judi Dolan | ... | location projectionist (as Judi M. Dolan) |
Eureka Glinton | ... | location contact |
Ruth Whittle | ... | location auditor |
Michael Wild | ... | location contact |
Music Department
Dan Carlin Sr. | ... | supervising music editor |
Christopher Dedrick | ... | orchestrator |
Jack Hayes | ... | orchestrator |
Michael Small | ... | music arranger |
Dale Anderson | ... | musician: percussion (uncredited) |
Israel Baker | ... | musician: violin (uncredited) |
Timothy Barr | ... | musician: bass (uncredited) |
Emily Bernstein | ... | musician: clarinet (uncredited) |
Tom Boyd | ... | musician: oboe soloist (uncredited) |
Dennis Budimir | ... | musician: guitar (uncredited) |
Larry Bunker | ... | musician: percussion (uncredited) |
Stuart Canin | ... | musician: violin (uncredited) |
Shoshana Claman | ... | musician: violin (uncredited) |
Isabelle Daskoff | ... | musician: violin (uncredited) |
Sandy De Crescent | ... | orchestra contractor (uncredited) |
Burnette Dillon | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Bonnie Jean Douglas | ... | musician: violin (uncredited) |
Assa Drori | ... | musician: violin (uncredited) |
David Duke | ... | musician: french horn (uncredited) |
Bruce Dukov | ... | musician: violin (uncredited) |
Arni Egilsson | ... | musician: bass (uncredited) |
Dominick Fera | ... | musician: clarinet (uncredited) |
Robert Fernandez | ... | scoring mixer (uncredited) |
Gary Foster | ... | musician: saxophone (uncredited) |
James Getzoff | ... | musician: violin (uncredited) |
Donald Green | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Susan Greenberg | ... | musician: flute (uncredited) |
Ralph Grierson | ... | musician: keyboards (uncredited) |
Mario Guarneri | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Maurie Harris | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Tommy Johnson | ... | musician: tuba (uncredited) |
Jim Kanter | ... | musician: clarinet (uncredited) |
Alan Kaplan | ... | musician: trombone (uncredited) |
Dennis Karmazyn | ... | musician: cello (uncredited) |
Roland Kato | ... | musician: viola (uncredited) |
Myra Kestenbaum | ... | musician: viola (uncredited) |
Raphael Kramer | ... | musician: cello (uncredited) |
Janet Lakatos | ... | musician: viola (uncredited) |
Kathleen Lenski | ... | musician: violin (uncredited) |
Gayle Levant | ... | musician: harp (uncredited) |
Dane Little | ... | musician: cello (uncredited) |
Warren Luening | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Malcolm McNab | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Michael Melvoin | ... | musician: keyboards (uncredited) |
Todd Miller | ... | musician: french horn (uncredited) |
Bruce Morgenthaler | ... | musician: bass (uncredited) |
Kenneth Munday | ... | musician: bassoon (uncredited) |
Richard Nash | ... | musician: trombone (uncredited) |
Dan Neufeld | ... | musician: viola (uncredited) |
Barbara Northcutt | ... | musician: oboe (uncredited) |
Brian O'Connor | ... | musician: french horn (uncredited) |
Michael O'Donovan | ... | musician: bassoon (uncredited) |
Roy Poper | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Joe Porcaro | ... | musician: percussion (uncredited) |
Sue Ranney | ... | musician: bass (uncredited) |
Dorothy Remsen | ... | musician: harp (uncredited) |
Emil Richards | ... | musician: percussion (uncredited) |
David Riddles | ... | musician: bassoon (uncredited) |
Anatoly Rosinsky | ... | musician: violin (uncredited) |
Sheldon Sanov | ... | musician: violin (uncredited) |
David Schwartz | ... | musician: viola (uncredited) |
Frederick Seykora | ... | musician: cello (uncredited) |
David Shostac | ... | musician: flute (uncredited) |
Haim Shtrum | ... | musician: violin (uncredited) |
Amy Shulman | ... | musician: harp (uncredited) |
Paul Shure | ... | musician: violin (uncredited) |
Michael Small | ... | conductor (uncredited) |
Joseph Soldo | ... | musician: flute (uncredited) |
David Speltz | ... | musician: cello (uncredited) |
Sheridon Stokes | ... | musician: flute (uncredited) |
Neil Stubenhaus | ... | musician: fender bass (uncredited) |
James Thatcher | ... | musician: French horn (uncredited) |
Milton Thomas | ... | musician: viola (uncredited) |
Richard Todd | ... | musician: french horn (uncredited) |
Louise Di Tullio | ... | musician: flute (uncredited) |
Lloyd Ulyate | ... | musician: trombone (uncredited) |
Ian Underwood | ... | musician: keyboards (uncredited) |
Ken Watson | ... | musician: percussion (uncredited) |
Jerry Williams | ... | musician: percussion (uncredited) |
Ralph Williams | ... | musician: clarinet (uncredited) |
Kenneth Yerke | ... | musician: violin (uncredited) |
Mihail Zinovyev | ... | musician: viola (uncredited) |
Script and Continuity Department
June Samson | ... | script supervisor |
Transportation Department
Richard Austin | ... | transportation coordinator (as Dick Austin) |
Dana Crocker | ... | transportation coordinator |
Gary Dally | ... | transportation captain |
Jim Johnson | ... | transportation captain |
Lawren McDonald | ... | transportation captain |
Additional Crew
Jay Albury | ... | diver: underwater unit |
Dick Anderson | ... | dive master: underwater unit |
John Bensberg | ... | craft service |
Karen Bragg | ... | production assistant |
Courtney Brown | ... | diver: underwater unit |
Peter R. Bruno | ... | security consultant |
Lars Carroll | ... | diver: underwater unit |
Steve Claridge | ... | dive master: underwater unit |
Devon Clark | ... | assistant: Mr. Baur |
Walt Clayton | ... | diver: underwater unit |
Thomas H. Friedkin | ... | pilot (as Thomas Friedkin) |
James W. Gavin | ... | pilot |
Jimmy Griffin | ... | assistant marine coordinator |
Moby Griffin | ... | marine coordinator (as John 'Moby' Griffin) |
Rob Harris | ... | unit publicist |
Don Hathaway | ... | craft service |
Virginia Jones | ... | production assistant |
Marty Klein | ... | production assistant |
Willie Kupahu | ... | location auditor |
Adria Later | ... | studio teacher |
Jo Ann Mathue | ... | production coordinator |
Dan McAlpin | ... | assistant marine coordinator (as Dan McAlpen) |
John E. McCosker | ... | scientific consultant |
John McLaughlin | ... | diver: underwater unit |
Sherry Meller | ... | associate to Mr. Sargent |
Paul Nelson | ... | production assistant |
William Michael Redman | ... | audio description narrator |
Liz Roberts | ... | production assistant: underwater unit |
Nanette Siegert | ... | production coordinator |
Sally Southard | ... | production assistant |
Paul van Name | ... | production assistant |
Chuck Wentworth | ... | pilot |
Karl A. Wickman | ... | pilot (as Karl Wickman) |
Jack Zahniser | ... | aircraft mechanic: aerial unit |
Terry Bolo | ... | adr voice (uncredited) |
James S. Craig | ... | production assistant (uncredited) |
Fred Sherman | ... | production assistant (uncredited) |
Daniel Wheatcroft | ... | studio executive (uncredited) |
Thanks
E. John Deleveaux | ... | special thanks |
John E. McCosker | ... | special thanks |